BANSKÁ BYSTRICA. V porovnaní so životným štýlom našich rodičov a starých rodičov vstupujeme do manželstiev výrazne zrelší. Od celoslovenského priemeru sa výrazne nelíšia ani štatistické údaje za náš kraj. Vývoj sobášnosti a rozvodovosti v Banskobystrickom kraji za minulý rok a v období rokov 2001 – 2011 prináša zaujímavé fakty o dnešnom trende sobášnosti, ale aj rozvodovosti. Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) , ktoré nám poskytla Eva Hajová z informačného servisu pracoviska ŠÚ SR v Banskej Bystrici, bolo v roku 2011 v Banskobystrickom kraji uzavretých 2 677 manželstiev. Oproti roku 2001 je to o 84 sobášov viac a v porovnaní s rokom 2010 došlo k poklesu o 4 sobáše. Najvyšší počet sobášov v prepočte na 1 000 obyvateľov stredného stavu bol v okrese Banská Bystrica (4,68 promile).
Vek mladomanželov narastá
Údaje však zároveň ukazujú, že naďalej pokračoval v Banskobystrickom kraji trend zvyšovania priemerného veku pri sobáši u mužov aj žien. V roku 2011 dosiahol priemerný vek mužov pri sobáši 33,2 rokov a u žien 29,8 rokov s medziročným nárastom 0,3 roka u mužov a 0,2 roka u žien. Oproti roku 2001 sa zvýšil priemerný vek u oboch pohlaví o viac ako štyri roky. Trend je ovplyvnený dôsledkom zmien v sobášnom správaní sa slovenskej populácie, ktorého hlavným znakom je práve odkladanie vstupu do manželstva do vyššieho veku.
„Hlavným vývojovým trendom sobášnosti v SR je klesanie intenzity sobášnosti v mladších vekových kategóriách a jej zvyšovanie v starších vekových skupinách obyvateľstva. Zmeny začali začiatkom 90-tych rokov a vyplývajú zo zmien spoločenských podmienok života. Možno ich pripísať vplyvu už existujúcich postojov k inštitúcii manželstva v západných krajinách, kde tradičná rodina stratila svoje postavenie a do popredia sa dostávajú individuálne záujmy jednotlivcov. Až budúcnosť ukáže či ide o zmenu celkového postoja mladých generácií k inštitúcii manželstva,“ konštatuje sa v správe ŠÚ.
Najviac sa rozvádzajú Banskobystričania
Úroveň rozvodovosti v Banskobystrickom kraji v období rokov 2001 - 2011 zaznamenala kolísavý vývoj. Najvyššia úroveň rozvodov sa dosiahla v roku 2006 (1 725 rozvodov), pričom od roku 2007 pokračuje priaznivý pokles hodnoty tohto ukazovateľa na najnižšiu úroveň (1 386 rozvodov) dosiahnutú v roku 2011. Celkovo sa v sledovanom období zaznamenal pokles o 122 prípadov (8,1 %).
Najviac manželstiev ukončených rozvodom v roku 2011 bolo v rámci Banskobystrického kraja v okresoch Banská Bystrica (255), Rimavská Sobota (189) a Lučenec (172) .
V roku 2011 sa zachoval trend zvyšovania priemerného veku pri rozvode, u mužov dosiahol takmer 42 rokov a v priebehu rokov 2001 - 2011 sa zvýšil o 3,5 roka. U žien dosiahol v roku 2011 tento ukazovateľ hodnotu 38,9 roka a v porovnaní s rokom 2001 vzrástol vek rozvedených žien v priemere o 3 roky. Tento trend je dôsledkom zvyšovania sa priemerného veku pri sobášoch.
Ženy podávajú až dve tretiny návrhov na rozvod
Z hľadiska pohlavia je typická vyššia rozvodová aktivita žien. V Banskobystrickom kraji ženy podávajú viac ako dve tretiny návrhov na rozvod.
Psychológ Jindřich Cupák je presvedčený, že za posunom vekovej hranice pri vstupe do manželstiev smerom nahor zďaleka nie sú iba ekonomické dôvody. „Je to skôr otázka zvýšeného individualizmu. Čoraz viac cítiť, že vlastné požiadavky a potreby kladieme nad úroveň rodinných vzťahov. To, čo bolo pre predchádzajúce generácie nemysliteľné, sa stalo prirodzené. Týka sa to aj výmeny partnera,“ dodal.