Krasovú oblasť chcú sprístupniť vstupom do jaskýň a náučným chodníkom

V katastri obce je viacej jaskýň. Najväčšia je Ponická jaskyňa s dĺžkou bezmála 900 metrov.

PONIKY. Nadšencom jaskynnej turistiky sa o ďalšie turistické miesto možno postará obec Poniky neďaleko Banskej Bystrice. Keďže na jej území sa nachádza podľa prednostu obecného úradu Romana Mikušinca celkom zaujímavá krasová oblasť Ponický kras, záujmom obce je sprístupniť ju obyvateľom aj návštevníkom formou náučného chodníka a vstupom do jednej alebo dvoch menších jaskýň. "Pričom v jednej z týchto jaskýň by mohla byť aj nejaká prírodná expozícia," konštatoval Mikušinec . Pri projekte chcú pamätať aj na banskú minulosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny môže byť jaskyňa sprístupnená (so sprievodcom) alebo verejnosti voľne prístupná, vysvetlil Ľudovít Gáal zo Správy slovenských jaskýň (SSJ) Liptovský Mikuláš. Musí tomu však predchádzať dôkladný speleologický, mineralogický a biospeleologický výskum, pretože v jaskyniach sa môžu vyskytovať vzácne živočíchy, ktoré môžu byť poškodené práve sprístupnením. "Toto, samozrejme, SSJ nechce, čiže, musíme vykonať ten dôkladný výskum a potom sa rozhodne, akou formou sa sprístupní jaskyňa. Zatiaľ v tomto štádiu ešte nemôžeme nič konkrétne povedať," dodal Gáal.

Zo zoznamu jaskýň nachádzajúcich sa v okolí, ktorý má obec k dispozícii, si chce vybrať Feďovu jaskyňu alebo Jaskyňu lovcov medveďov. "Ide o veľmi krátke alebo veľmi maličké jaskyne, jedna má cca 20 a druhá cca 30 metrov. Sú vedené v horizontálnom smere, nie sú tam nejaké prekážky v prípade ich návštevy," pokračoval Mikušinec. Jaskyne majú určitú sintrovú výzdobu a v Jaskyni lovcov medveďov sa podľa Mikušinca dokonca našli aj pozostatky po jaskynnom medveďovi. Jaskyne objavil obyvateľ Poník.

SkryťVypnúť reklamu

História Poník pozostáva z baníckej minulosti a banícke územie je lokalizované aj v krasovej oblasti. "Chceme to spojiť takým spôsobom, že by tam bol náučný chodník o Ponickom krase, kde by sa prechádzalo nielen nejakou sprístupnenou jaskyňou, ale zároveň by sa návštevníkom ukazovali krasové škrapy, krasové jamy, slepé dolinky a podobné útvary, ktoré v krase existujú." Chodník by pokračoval popri starých banských dielach.

Na otázku TASR, kedy by mohli ponúknuť novinku milovníkom prírody, Mikušinec dodal, že nevedia, ako dlho bude trvať vybavenie povolení. "Hneď, ako navštívime priestory týchto dvoch jaskýň, chceme vyvolať stretnutie so Správou slovenských jaskýň, kde by sme sa dohodli na konkrétnych podmienkach z ich strany, čo všetko treba. Následne začneme na tom hneď aj pracovať." Dohľadanie vybraných jaskýň a ich preskúmanie, či sú vhodné na sprístupnenie, príde na rad, keď sa stratí vegetácia. Projektové podklady, ktoré obec už robila k chodníku, sú hotové. "Ale pokiaľ by všetko išlo dobre a neboli by nejaké prieťahy v konaní alebo prekážky, ktoré môžu vzniknúť, tak je to možné na konci augusta 2013 už mať sprístupnené," verí Mikušinec.

SkryťVypnúť reklamu

V katastri obce je viacej jaskýň. Najväčšia je Ponická jaskyňa s dĺžkou bezmála 900 metrov, ostatné sú kratšie, 20-, 30- alebo päťmetrové. Ponická jaskyňa je však dosť nebezpečná. "Tie menšie jaskyne, ktoré by prichádzali do úvahy pri sprístupnení, už nie sú také náročné, majú sintrovú výzdobu a ich sprístupnením by nedošlo k ohrozeniu týchto prírodných pamiatok," dodal Mikušinec. Projekt by podľa neho obec zviditeľnil. Podotkol, že turisti sa v nej majú kde ubytovať aj najesť. "Turizmus je vtedy turizmom, keď človek, ktorý príde na dané miesto, tam nechá aj nejaké peniaze," konštatoval Mikušinec.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 236
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 926
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 616
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 748
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 360
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 261
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu