BANSKÁ BYSTRICA. Situácia s výskytom niektorých druhov chránených vtákov na Slovensku je alarmujúca. Napríklad pre dážďovníky a niektoré druhy netopierov, ktoré bežne žijú na sídliskách a v panelákových domoch, predstavuje najväčší problém nekoncepčné zatepľovanie budov. Upozornil na to na poslednom mestskom zastupiteľstve Peter Bačkor zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku. Podľa neho dnes už existujú opatrenia, ktoré zamedzia ich ďalšiemu poklesu. V tomto smere chcú osloviť aj samosprávy, aby podporili účinné riešenia vo vzťahu k bytovým spoločenstvám, majiteľom objektov a stavebníkom.
„Jednou z ciest je napríklad to, ak sa podmienky zateplenia budov premietnu do stavebných povolení,“ dodal. Podľa Bačkora existuje dostatok technických riešení, ktoré stavebníkov neobmedzujú a populácie vtákov zachránia. Zvyčajne pritom nejde o finančne náročné opatrenia. Je to napríklad inštalácia špeciálnych búdok, systém otvorených štrbín, prípadne odborné vysťahovanie živočíchov ešte pred samotným zateplením.
Od roku 2011 je platné aj usmernenie ministerstva životného prostredia k tomuto problému, nie vždy sa však dodržiava. Čo sa týka výskytu týchto živočíchom, patrí Banská Bystrica podľa Bačkora k top lokalitám Slovenska. „Samosprávy môžu byť v tomto smere nápomocné napríklad prijatím všeobecne záväzných nariadení, ktoré túto stavebnú činnosť usmernia,“ dodal odborník.
Poslankyňa mestského zastupiteľstva Ľudmila Priehodová by prijatie takéhoto VZN uvítala: „Na riešení problému by mal byť zainteresovaný stavebný odbor, ako aj odbor životného prostredia,“ doplnila. Súčasťou projektovej dokumentácie by sa mal stať aj posudok od akreditovaných odborníkov, ktorí navrhnú technické riešenia problému. Jej poslanecký kolega Milan Lichý chce dať podnet na komisiu životného prostredia, aby sa otázkou zaoberala. „Nejde v tomto smere iba o samotné zatepľovanie moderných budov, ale aj technické riešenia pri prestavbe veží kostolov a podobne,“ doplnil.
Odborníci odhadujú, že v dôsledku zatepľovania klesla populácia dážďovníkov na Slovensku približne o polovicu, v iných krajinách Európy je tento pokles ešte výraznejší.
Jedným z problémov je aj existujúca legislatíva, ktorá priamo neprikazuje projektantom, aby pri zatepľovaní zohľadnili ochranu živočíchov. Podľa zákona o ochrane prírody síce možno siahnuť pri zistení poškodenia populácie k sankciám, deje sa to však zriedka. Spoločenská hodnota dážďovníka je 165 eur, rovnakú hodnotu má napríklad aj sídliskový netopier raniak hrdzavý. Pri zatepľovaní pritom neraz uhynie aj niekoľko desiatok týchto živočíchov. Okrem výberu vhodného termínu zatepľovania, ktoré sa má robiť mimo obdobia hniezdenia, existujú aj ďalšie možnosti na elimináciu škôd. Mestský úrad v Banskej Bystrici patril k prvým slovenským mestám, kde už pred niekoľkými rokmi namontovali na fasádu špeciálne búdky pre tieto živočíchy.