BREZNO. Slovenská republika sa vlani po prvýkrát zapojila do európskeho programu potravinovej pomoci pre najodkázanejšie osoby, ktorý sa uplatňuje od roku 1987. Financovaný bol z Európskeho poľnohospodárskeho a záručného fondu a vlani sa na ňom zúčastnilo dvadsať členských štátov Európskej únie.
Potravinová pomoc stroskotala
Mesto Brezno vlani potravinovú pomoc sprostredkovalo od Potravinovej banky Slovenska, o. z., Lipany. Určená bola pre ľudí na hranici životného minima, poberateľov dôchodku, ktorých výška nepresiahla 350 eur, fyzické osoby, ktoré sú poberateľmi dávky v hmotnej núdzi, pre deti v detských domovoch, v náhradnej rodinnej starostlivosti či zdravotne postihnuté v domovoch sociálnych služieb, obyvateľov v domovoch dôchodcov a ústavoch sociálnej starostlivosti. Mnohí z nich sa však pomoci nedočkali a zrejme ani nedočkajú.
V Brezne spĺňalo podmienky na potravinovú pomoc 2416 občanov, čo predstavovalo 98,4 tony potravín. „V prvej etape sme vlani od 12. do 14. septembra vydali 52 000 kg potravín pre 1300 obyvateľov, každému v množstve 40 kg. Druhá etapa bola plánovaná v októbri 2011 pre 1138 občanov, no záujem prejavilo len 469. Vzhľadom k tomu, že potraviny do mesta nedodali, zrealizovaná nebola," informovala Viera Hľadajová z odboru sociálnych vecí.
Problémom sa zaoberajú aj starostovia
Sľúbenej potravinovej pomoci sa pre svojich občanov dožadujú aj starostovia obcí okresu Brezno, ktorí na zasadnutí Regionálneho združenia miest a obcí Horehronia a Stredného rudohoria navrhli napísať list ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vo veci ďalšieho pokračovania. „Na Horehroní je veľká nezamestnanosť, je tu chudobný národ a veľa obyvateľov odchádza za prácou do zahraničia. Ako je možné, že takýto región nedostane potravinovú pomoc?,“ pýta sa starosta Heľpy Jozef Fillo.
Predsedníčka Regionálneho združenia miest a obcí Horehronia a Stredného rudohoria Tatiana Čontofalská poukázala na to, že vlani v máji list ministrovi Ľubomírovi Jahnátkovi zaslali. Na základe jeho odpovede skonštatovala, že potravinová pomoc už v tomto roku nebude. Potraviny dodali len do Čierneho Balogu, Drábska, Lomu nad Rimavicou, Sihly, Podbrezovej, Pohronskej Polhory, Predajnej, Ráztoky a do Jarabej, ostatné horehronské obce zrejme budú o ne ukrátené.
Kto je na vine?
Potravinová pomoc v podobe 20 kg pšeničnej hladkej múky na a 20 kg bezvaječných cestovín na osobu bola distribuovaná najodkázanejším občanom prostredníctvom charitatívnych organizácií. „Tie však pravdepodobne nemali dostatok praktických skúseností s distribúciou takéhoto objemu potravinovej pomoci a tiež nemali dostatok vlastných finančných prostriedkov, napriek tomu, že im Pôdohospodárska platobná agentúra maximálne vychádzala v ústrety.
K nedokončeniu Programu potravinovej pomoci 2011 došlo aj z toho dôvodu, že dodávateľ nedodal celé množstvo potravín, čiže 20 024 ton tak, ako to bolo uvedené v zmluve medzi PPA a dodávateľom. Na základe toho sme 26. septembra 2012 vydali Rozhodnutie o prepadnutí časti finančnej zábezpeky za nedodané množstvo 3 529,03 tony potravín,“ povedala pre týždenník MY Horehronie Želmíra Milková z kancelárie generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry v Bratislave.
Podali trestné oznámenie
Presné štatistiky, koľko ľudí a kde pomoc nezískalo, na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka neevidujú. Podľa slov hovorkyne Magdy Želeňákovej charitatívne organizácie im zoznam zatiaľ nedodali. „Pokiaľ ide o program potravinovej pomoci na rok 2013, tak prišlo rozhodnutie z Bruselu, že Slovensko z programu vyradili. Bývalé vedenie rezortu na čele so Zsoltom Simonom to nezvládlo, preto sme podali aj trestné oznámenie, ktoré v súčasnosti prešetruje Úrad boja proti korupcii. Navyše Slovensko musí vrátiť Bruselu zábezpeku vo výške 1,1 milióna eur,“ uviedla Magda Želeňáková.