BANSKÁ BYSTRICA. Obyvateľom Kostiviarskej, Jakuba a Karlova, miestnych častí Banskej Bystrice, svitá nádej, že ich ulice sa odľahčia od dopravy od najväčšieho banskobystrického sídliska Sásová smerom na Martin či Ružomberok i smerom do centra Banskej Bystrice.
Zabezpečiť to má dlho očakávané napojenie cesty III. triedy od Sásovej, takzvaného malého severného obchvatu Banskej Bystrice, na mimoúrovňovú križovatku so štvorprúdovou cestou I/59 a aj miestnu komunikáciu popri potoku Bystrica do centra mesta. Mimoúrovňovú križovatku postavila a v decembri 2008 odovzdala do užívania Slovenská správa ciest, zhruba 300-metrový úsek jej napojenia na cestu od Sásovej má ako vlastník ciest II. a III. triedy postaviť Banskobystrický samosprávny kraj.
Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca BBSK Peter Hajnala, ak pri konaniach nedôjde k námietkam účastníkov, stavebné povolenia by mali byť vydané najneskôr v decembri. S vlastníkmi pozemkov na trvalý záber pod stavbou už kúpne zmluvy uzavreli a aktualizujú nájomné zmluvy s vlastníkmi pozemkov na dočasný záber počas stavby, uzatvárané na lehotu do kolaudácie stavby. „Vzhľadom na problémy s uzatváraním nájomných zmlúv na dočasný záber geodet v júli tohto roka spracoval zmenu rozsahu dočasného záberu pozemkov dotknutých stavbou. Momentálne sa rokuje o uzatvorení nájomných zmlúv na dočasný záber s novými vlastníkmi priľahlých nehnuteľností, ktoré od pôvodných vlastníkov medzičasom odkúpili,“ uviedol Hajnala.
Dodal, že kraj momentálne rokuje aj s vodármi o napojení kanalizačných prípojok rodinných domov v území na kanalizačný zberač v trase navrhovanej stavby cesty, pretože cesta má byť na násype, takže po jej postavení sa už na zberač nebude dať napojiť.