BANSKÁ BYSTRICA. Zvonica, torzo komína, Poštový úrad, tabuľka Provereno min net i informácie o maliarovi Dominikovi Skuteckom a prozaikovi Pavlovi Hrúzovi. Dovedna 80 pamätihodností rozdelených do deviatich kapitol opisuje nová publikácia, ktorú vydáva mesto Banská Bystrica. Projekt je spolufinancovaný z dotácie Ministerstva kultúry SR na ochranu, obnovu a rozvoj kultúrneho dedičstva. TASR to uviedla hovorkyňa primátora Monika Pastuchová.
"Knižnou novinkou chceme osloviť nielen banskobystrických žiakov, ale aj ich rodičov, turistov a návštevníkov mesta. Cieľom projektu je vytvoriť publikáciu, ktorá podporí u Banskobystričanov vnímanie prostredia v ktorom žijú, vzbudí v nich zvedavosť a chuť dozvedieť sa o svojom meste viac, podporí v nich prirodzený lokálpatriotizmus," hovorí primátor Peter Gogola. Návštevníci nájdu podľa neho v publikácii všetko dôležité o Bystrici tak, ako ju formovali dejinné udalosti i významné osobnosti.
Zoznam 80 vyhlásených pamätihodností Banskej Bystrice je otvorený dokument. Publikácia Pamätihodnosti mesta Banská Bystrica 1. bude popisovať prvú etapu hmotných i nehmotných pamätihodností, ktoré boli uznesením mestského zastupiteľstva vyhlásené v roku 2011. Stostranovú plnofarebnú knihu, ktorá vyjde v náklade 1000 kusov, by mali čitatelia dostať do rúk koncom novembra. K dispozícii ju budú mať všetky banskobystrické základné školy a záujemcovia ju nájdu na pultoch Informačného centra mesta Banská Bystrica. Súčasťou vydania bude aj DVD nosič a mesto plánuje v budúcnosti pripraviť aj jazykové mutácie diela.
Evidencia pamätihodností mesta bola tvorená v súlade so zákonom 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu a schválená Komisiou pre pamätihodnosti mesta. Súpis pamätihodností je pre jeho históriu podľa hovorkyne obohatením. Ambíciou vydavateľa je zviditeľniť zozbierané a zdokumentované bohatstvo pre obyvateľov i domácich a zahraničných návštevníkov. Publikáciu tvorí opis urbanistických, industriálnych celkov, prírodného priestoru, technických pamiatok, architektúry, pamätných tabúľ, sôch, búst, udalostí a osobností spolu 80 jednotiek s fotografiami, zaujímavými informáciami a orientačnou mapkou.
"V snahe uchovávať, zabezpečovať ochranu a starostlivosť, ale aj propagovať a sprístupňovať toto kultúrne dedičstvo, pristúpilo mesto Banská Bystrica k tvorbe Zoznamu pamätihodností mesta. Zoznam pamätihodností je spracovávaný podľa metodickej inštrukcie Ministerstva kultúry SR a Pamiatkového úradu SR. Tvoria ho pamätihodnosti navrhnuté členmi Komisie pre pamätihodnosti mesta, odbornými inštitúciami, spoločenskými organizáciami i jednotlivcami," informovala koordinátorka projektu Jana Pelikánová z Mestského úradu v Banskej Bystrici.
Zoznam tvoria pamätihodnosti vo vlastníctve mesta, štátu, právnických i súkromných osôb a spoločností. Špecifikom zoznamu registra pamätihodností je jeho otvorenosť pre neustále dopĺňanie a iné zmeny na základe nových odborných poznatkov a štúdií.