BANSKÁ BYSTRICA. V blízkosti Huštáka sa nachádzajú tri historické vilky, ktoré postavili v období rozvoja mesta na rozhraní 19. a 20. storočia. Iba pár metrov od jednej z nich začal vyrastať tesne za plotom veľkorysý objekt. Oficiálne ide o prístavbu k objektu, ktorý v minulosti slúžil ako hospodárska budova k vile - národnej kultúrnej pamiatke. Prístavba má zhruba taký istý rozmer ako pôvodná hospodárska budova a hoci získala všetky platné povolenia, niektorí obyvatelia k tomu majú výhrady. „Myslím si, že táto stavba je zásahom do integrity kultúrnej pamiatky a nie je vylúčené, že ide o nesúlad s územným plánom, “ povedal nám obyvateľ mesta.
Výhrady má aj historička architektúry Klára Kubičková, podľa ktorej boli vilky v minulosti postavené s tým, že ku každej z nich patrilo aj určité priestorové zázemie. „Ak sa už takáto stavba povolila, mala byť presne určená farebnosť a riešenie stavby tak, aby sa svojou architektúrou prispôsobila okoliu,“ dodala.
Spoločnosť, ktorej historická vilka v susedstve novostavby patrí, sa voči stavebnému povoleniu odvolala, no bez výsledku. Zástupcu spoločnosti Miroslava Gábora sklamal prístup pamiatkárov. „Na jednej strane trvajú na dodržaní zásad pamiatkovej ochrany a v minulosti sa vyjadrovali aj k novostavbám, ktoré boli mimo ochranného pásma pamiatkovej rezervácie. Nariaďovali archeologický výskum v náplavových oblastiach, no tu o podmienkach výskumu nebola ani zmienka . Zaskočilo nás, že odobrili takúto prístavbu k NKP v čase, kedy bol napadnutý návrh ochranného pásma mestskej pamiatkovej rezervácie.“
Platné ochranné pásmo chýba
Banská Bystrica stále platné ochranné pásmo nemá , keďže jeho návrh bol opakovane napadnutý. Podľa Kláry Kubičkovej sú však v návrhu všetky tri vilky označené ako samostatné a platné národné kultúrne pamiatky. Zo stanoviska KPÚ vyplýva, že proces schvaľovania sa odohrával v čase, keď v Banskej Bystrici nebolo vyhlásené ochranné pásmo. Úrad ešte pod bývalým vedením v tom čase výstavbu odobril.
Odvolanie nepomohlo
Hovorkyňa primátora Monika Pastuchová informovala, že stavba má právoplatné stavebné povolenie a k projektovej dokumentácii sa kladne vyjadril aj Krajský pamiatkový úrad. Doplnila, že proti stavebnému povoleniu bolo v povoľovacom procese podané odvolanie.
„Spisový materiál bol následne odstúpený Krajskému stavebné úradu v Banskej Bystri ako druhostupňovému správnemu orgánu na rozhodnutie v rámci odvolacieho konania,“ dodala. KSÚ v Banskej Bystrici, ako príslušný odvolací orgán podľa nej preskúmal v odvolacom konaní napadnuté rozhodnutie. Ten prvostupňové povolenie potvrdil.
Nezistili rozpor so zákonom
Prednostka KSÚ Miroslava Valková konštatovala, že stavba je umiestnená v súlade s príslušnou územnoplánovacou dokumentáciou. „Vilky nemajú ako národná kultúrna pamiatka vyhlásené ochranné pásmo a taktiež voči povoleniu stavby neboli v konaní vznesené pripomienky orgánu štátnej správy na úseku ochrany pamiatkového fondu,“ dodala.
Nakoľko Krajský stavebný úrad v Banskej Bystrici v prvostupňovom rozhodnutí stavebného úradu mesta Banská Bystrica nezistil žiaden rozpor so zákonom, ani procesné pochybenie v konaní stavebného úradu, rozhodnutie, ktorým bola povolená predmetná stavba, potvrdil.
Jedna z troch chránených viliek je historickým dokladom rozvoja mesta z prelomu 19. a 20. storočia
FOTO SME´- JÁN KROŠLÁK