BANSKÁ BYSTRICA. Jediná žena Alena Procházková a dvaja muži Martin Bajčičák a Peter Mlynár sa pousilujú zachrániť česť výsledkami, ktorými "rúbu" primerane vysoko, bez veľkých očí.
Ján Valuška, tréner Aleny Procházkovej, pomenoval jediný problém v príprave jasne a stručne. „Financie. Isto vycestujeme na úvodné severské preteky SP v Gällivare a Kuusame, ďalšie zaradíme podľa Aleninej formy a finančných prostriedkov.“
Ján Valuška, tréner, šofér, masér, kuchár v jednej osobe, si dosť sľubuje od mladej Barbory Klementovej. „Vyskúšame ju, prinesie zmenu a oživenie. Trénovala s nami aj na sústredení v Ramsau, škoda len, že na spoločnú celoročnú prípravu s nami nemáme financie.“
Oproti vlaňajšku sa optimizmus, súvisiaci so zdravotným stavom, výrazne u Jána Valušku zvýšil. „Túto sezónu by sa Alena mala vrátiť na pozície z rokov 2008 a 2009, keď v šprintoch končila vo finále. Konkurencia bude opäť tvrdšia, my v podmienkach, trebárs v servisnom tíme, zaostávame, ťažko si môžeme dovoliť pravidelné top výsledky.“
Bajčičák súčasťou Skinfit tímu
Tréner Stanislav Holienčík dohliadne na mužskú časť reprezentácie. „Sme mesiac pred začiatkom sezóny a ťažko niečo prognózovať. Bajčičák a Mlynár nebudú chýbať v Gällivare i Kuusame, potom sa ich cesty rozídu, začiatkom januára v Liberci v ďalších pretekoch SP zasa spoja. Aj pre nás predstavujú jasný vrchol majstrovstvá sveta vo Val di Fiemme s vypísanými kritériami. Dúfam, že sa ukážu aj mladí, napríklad Andrej Segeč, najmä pri zbieraní potrebného počtu FIS bodov.“
Martin Bajčičák si fazónu vystužoval na siedmich sústredeniach, z toho troch na snehu. „Na tom najčerstvejšom vo Vuokatti som už trénoval dvojfázovo na snehu a v spoločnosti nášho 11-členného medzinárodného tímu diaľkových bežcov Skinfit s Čechmi Řezáčom, Koukalom, Švédmi, Nemcami, Švajčiarom som sa cítil vynikajúco. Predchádzajúce dve sezóny som v celkovom poradí SP chýbal v päťdesiatke, teraz sa sústredím na konkrétne preteky, prestávky využijem na štarty v pohárovom FIS maratóne.“
Vlani Martin Bajčičák s financiami bojoval. „No neostal som plakať, ponúkla sa mi možnosť behávať za Skinfit a zlepšiť si podmienky. Je to dobrá cesta a bude ešte lepšia, ak sa opriem aj o výsledky. Bol by som rád, aj vzhľadom na vek, keby som sa priblížil pozíciám z rokov 2005 až 2010, byť vyššie ako len okolo dvadsiatky.“
Možnosťou je aj tímový šprint s Kuzminovou
Pre Alenu Procházkovú mimoriadne cenným sa javí konštatovanie, že ju poslúcha zdravie. „Na Dachsteine som si už dopriala špeciálnu prípravu, predtým som trénovala v Davose, prvýkrát tak skoro, už v lete, a potom v Livigne. Vrátili sme sa k podobe prípravy spred piatich rokov, využívali viac silu. Som staršia, minulý rok som mala viac problémov so zdravím a teraz som sama zvedavá, ako sa mi bude dariť aj na dlhších tratiach. Lákajú ma popredné umiestenia v top desiatke, testy sú optimistické, prax však môže byť iná, najmä pri porovnávaniach s konkurenciou. My sa čím ďalej, tým viac uskromňujeme, žijeme lacno, sami si varíme, servis a samotné zabezpečenie zaostáva. Možno sa nám podarí spojiť aj s biatlonistkou Anastasiou Kuzminovou a štartovať na MS v tímovom šprinte, uvažujeme tak, no zatiaľ nič nedohodli.“
Množstvo problémov bežeckého lyžovania
Športový riaditeľ bežeckého úseku SLA Michal Malák po ukončení kariéry naskočil na funkcionársky vlak a hneď si vyhrnul rukávy pri riešení chronických problémov.
„U mladých bojujeme s problémom, aby vycestovali do zahraničia. Trénujú väčšinou len doma, tu však narážajú na podmienky. Chýba nám umelé zasnežovanie, okrem biatlonového Osrblia ho nikde nemôžeme využívať, bojujeme, aby sme ho oživili na Štrbskom Plese. Našou víziou je aj vybudovanie okruhu na Skalnatom Plese, ktorým by sme nahradili prípravu na Dachsteine a ponúkli domáci poklad zamknutý v truhlici.“
Do akej miery sa po svitaní na lepšie časy úplne rozbrieždi si nikto netrúfa hovoriť. Ján Valuška: „Mňa len hnevá, kam vývoj smeruje. Na Dachsteine si veselo lyžujú mladí Turci, Bulhari Rumuni, tí, čo nevedia poriadne ani lyžovať, a my sa len prizeráme. Za úplnú tragédiu považujem aj chýbajúcu kolieskovú dráhu. Aj preto tvrdím, že úvahy o kandidatúre na spoluorganizovanie ZOH s Poliakmi sú veľmi odvážne. Z mapy zimných športov nám vymizli skoky, združenári a beh na lyžiach k tomu nemá ďaleko.“
Financovanie je nedostatočné
Jána Valušku potešila aspoň informácia šéfky SLA Janky Gantnerovej. „Sme pripravení prefinancovať každý jeden výjazd na preteky SP. Samozrejme, že financie nám chýbajú, zimné športy zaostávajú výrazne za letnými, účelovo viazané financie sú nepomerne menšie. Ja len verím, že nová koncepcia športu nám pomôže, že začneme od mladých, vybudujeme športové triedy, narastie členská základňa. Ak nepodporíme talenty, za Bajčičáka, Procházkovú, či Bátoryho náhrady už nenájdeme.“
Ako povedala Janka Gantnerová, za príklad bežeckého lyžovania môže poslúžiť biatlon. „Musíme vytvoriť konkurenciu vo vnútri, inak sa vpred neposunieme. No a naša kandidatúra na ZOH predpokladá, že aj štát by podporil významne mládež, tak ako sa pri organizácii takéhoto sviatku navyklo.“
Potešiteľnú informáciu ponúkol Michal Malák. „Opäť sme Štrbskému Plesu vrátili srdce s rehomologizovaným certifikátom na trate, ktorý sme len pred týždňom získali. Môžeme tak organizovať vrcholné akcie a ak by sa nám podarilo ešte ďalší 2,5 km okruh a nájsť spoločnú reč s ochranármi, podarila by sa nám veľká vec, delegát FIS ho označil za elitný v ďalšej konkurencii profilov na celom svete. Umelé zasnežovanie tratí otestujeme, je staré, vyše desaťročné, ak by fungovalo, tak technický sneh využijeme už túto sezónu.“