BREZNO. Už tradične v Brezne patrí október Partnerským dňom. Tentokt sa síce neuskutočnili pod týmto názvom, no s podobnou myšlienkou ich usporiadal detský folklórny súbor Šťastné detstvo. Priateľov z francúzskeho mesta Lurcy Lévis hostil po tri dni a pripravil pre nich pestrý program. „V nedeľu sa previezli historickou Čiernohronskou železničkou, navštívili Lesnícky skanzen vo Vydrove a medzitým sa posilnili bryndzovými haluškami, ktoré si nešli vynachváliť. Na druhý deň sme navzájom diskutovali o histórii našich miest, ale aj o kultúre a fungovaní školského systému v krajinách. V pondelok zavítali do hutníckeho múzea v Podbrezovej, v oceliarňach sa oboznámili s výrobným procesom, a to až od spracovania železného šrotu, no nenechali si ujsť ani prechádzku po breznianskom námestí,“ informoval organizačný vedúci Šťastného detstva Peter Varga.
S folklórnou skupinou Les Bourbonnais pricestoval aj starosta francúzskeho mesta, nachádzajúceho sa neďaleko Lurcy Lévis a viceprezident Déportement de l´Allier, Nicolas Thollet. Prezradil, že v Brezne je po druhýkrát, naposledy bol v roku 2004. „Mám dojem, že od mojej predchádzajúcej návštevy sa u vás skrášlilo námestie, budovy získali nové farby a v meste je viac života. Veľmi sa mi páčila aj exkurzia v Železiarňach Podbrezová, u nás takýto druh priemyslu nemáme. No najmilším prekvapením bol sneh,“ povedal s úsmevom Nicolas Thollet.
Hudba, spev a tanec zbližuje ľudí, utužuje priateľstvá. A tak tomu bolo aj na vystúpeniach dvoch umeleckých telies – Šťastného detstva a folklórnej skupiny Les Bourbonnais pod režijnou taktovkou choreografky Angely Černákovej.. Spoločne sa predstavili v kultúrnych stánkoch v Čiernom Balogu a v Brezne v nedeľu a pondelok podvečer. Kto neváhal a prišiel pozrieť, ocenil kvalitné výkony účinkujúcich. „Myslím, že pred rokmi bolo vystúpenie väčšieho rozsahu, ale galavečer sa mi veľmi páčil. Som rád, že sme sa opäť stretli s priateľmi z Brezna, no chceli sme znova objaviť aj Slovensko, lebo v médiách vo Francúzsku sa o vašej krajine takmer vôbec nehovorí,“ uviedol starosta.
Večerný program bol skutočne pestrý. S bohatým repertoárom sa predviedli deti zo Šťastného detstva a tance typické pre francúzsku krajinu predviedli hostia. Ocenili skutočné priateľstvo, ktoré budú rozvíjať aj naďalej. „Zistil som, že mestá na Slovensku kultúru až tak nepodporujú. Vo Francúzsku je to inak, minister kultúry sa veľmi angažuje, vystupuje na rôznych podujatiach. Doba sa hýbe, ľudia majú na seba menej času, preto sa snažíme rozvíjať politiku, ktorá sa volá Žime spolu. Napriek tomu, že som v Brezne tak krátko, mám pocit, že tu naozaj žijete spolu. Prajem vám, aby ste udržiavali kultúrne dedičstvo, lebo je to veľmi dôležité,“ s týmito slovami a poďakovaním za návštevu sa rozlúčil starosta mesta s podobným počtom obyvateľov ako je v Brezne.