Obyvateľov Sásovej preslávilo murárske remeslo

Dokumentačné centrum Sásová mapuje bohatú murársku tradíciu, ktorá sa považovala za hlavnú formu mužského zamestnania. Od založenia murársko – kamenárskeho cechu v Banskej Bystrici uplynulo už 410 rokov.

Rok 1932, sásovskí murári na stavbe liečebného domu v SliačiRok 1932, sásovskí murári na stavbe liečebného domu v Sliači (Zdroj: archív Dokumentačného centra Sásová)

BANSKÁ BYSTRICA. Obyvatelia banskobystrickej mestskej časti Sásová, ktorá bola do roku 1965 samostatnou obcou, sa preslávili v širokom okolí ako naslovovzatí murári a tesári. Zaujímavú históriu a tradíciu tohto remesla mapuje v súčasnosti Dokumentačné centrum Sásová (DCS). Podľa predstaviteľa DCS Jána Kollára sa im podarilo zozbierať unikátny historický a archívny materiál, ktorý chcú prezentovať aj v pripravovanej knižnej publikácii o histórii Sásovej. Pre Jána Kollára je to zároveň srdcová záležitosť, keďže pochádza zo známeho murárskeho rodu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O tradícii remesla hovorí:“ V najbližšom okolí Banskej Bystrice boli známi murári a tesári zo Sásovej, Rudlovej a tiež z neďalekých Seliec. V týchto obciach bolo murárstvo hlavnou formou mužského zamestnania a dedilo sa z pokolenia na pokolenie. Sásovania chodili i do vzdialenejšieho okolia na „lont“, ako tomu hovorili. Bola to v podstate obdoba dnešných týždňoviek,“ dodal.

Murár do každej rodiny

O tom, že murárstvo predstavovalo v Sásovej dedičnú tradíciu svedčí aj fakt, že záznamy zo školských kníh z roku 1920, ktoré evidujú aj povolania rodičov žiakov, je profesia murár a tesár zaznamená v prípade 65 percent z nich.

Ján Kollár dodáva: „Za monarchie chodili až do Pešti, neskôr boli zamestnaní v okolí mesta u staviteľov Peierbergera a Čatloša. Sásovskí murári a tesári pracovali na stavbe takých kľúčových budov ako Národný dom, Poliklinika, Národná banka, Liečebný dom Palace Sliač, Odborná kovorobná škola, Učiteľský ústav, či Železničná stanica.“

SkryťVypnúť reklamu

Najviac pracovných príležitostí koncom 30. a začiatkom 40. rokov 20. storočia im poskytla výstavba železničnej trate Banská Bystrica – Dolná Štubňa a tiež výstavba železničnej stanice v Kostiviarskej.

Vedeli, ako na pevné hradby

Ján Kollár dodáva, že najstarší murársko – kamenársky cech na Slovensku založili v roku 1552 v Bratislave. V stredoslovenskej banskej oblasti však vznikol najstarší cech práve v Banskej Bystrici v roku 1602. Na základe žiadosti banskobystrických murárov a kamenárov mestská rada na svojom zasadnutí v októbri 1602 vyhovela požiadavke na založenie cechu. Cechové artikuly však o tri roky neskôr zničil požiar a tak musel cech požiadať o ich obnovenie.

„Cech tesárov, ktorý bol najprv v združení spolu s murármi a kamenármi, sa osamostatnil v roku 1713,“ doplnil Ján Kollár.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkú úctu si murárski a kamenárski majstri získali podľa neho v období tureckého nebezpečenstva, kedy podľa plánov predovšetkým talianskych inžinierov stavali protiturecké opevnenia , alebo zlepšovali starý fortifikačný systém.

V nových podmienkach

Po vzniku Československej republiky v roku 1918 sa nové možnosti zamestnania vytvorili predovšetkým v českých krajinách. K najväčšiemu rozmachu stavebníctva prišlo po roku 1948, kedy sa pristúpilo k rozsiahlej industrializácii Slovenska.

Plavcov nahradili kačice

Nepochybne zaujímavým poznatkom o živote murárskych rodín zo Sásovej je i to, že dokázali odviesť kvalitnú prácu nielen v prospech objednávateľov, ale svojpomocne si dokázali zlepšiť aj vlastný život. V roku 1933, keď vo svete vrcholila hospodárska kríza, dokázali postaviť plaváreň v Sásovej podľa moderného projektu. Bola to iba tretia plaváreň v okrese Banská Bystrica, takže mohli byť na ňu právom hrdí. Plaváreň slúžila ľuďom až do 50. rokov 20. storočia, kedy ju prebralo do správy Jednotné roľnícke družstvo a v areáli začali chovať hydinu. Plavcov v bazéne tak nahradili kačice.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 088
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 075
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 861
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 976
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 653
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 308
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 992
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 535
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu