BANSKÁ BYSTRICA. Naučiť sa chodiť s protézou uľahčuje pacientom po amputácii končatín nové rehabilitačné pracovisko, ktoré uviedla do prevádzky banskobystrická Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta. Na oddelení fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie pre nich zrekonštruovala a vybavila individuálnu telocvičňu a vybudovala rehabilitačný chodník. Vybudovanie pracoviska stálo 10 400 eur, ktoré nemocnica získala ako dar od súkromnej firmy.
Ako informovala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje, v zrekonštruovanej telocvični pacienti pod dohľadom fyzioterapeuta nacvičujú chôdzu s protézou v bradlovom chodníku, po šikmej ploche či po schodoch. Na novovybudovanom exteriérovom rehabilitačnom chodníku potom trénujú správnu chôdzu s protézou na rôznych povrchoch, napríklad na štrku, asfalte, tráve či dlaždiciach. Telocvičňu a chodník budú môcť na fyzioterapiu využívať aj pacienti s ochoreniami pohybového ústrojenstva, s neurologickými ochoreniami i pacienti po úrazoch.
Ako ďalej uviedla Maťašeje, amputácia dolnej končatiny je najčastejšie indikovaná pri chorobách končatinových ciev - takzvanej diabetickej nohe, nádoroch, úrazoch či infekciách. V zaužívanej praxi pacienta po amputácii po ukončení hospitalizácie prepustia do domáceho liečenia, dostane dočasnú protézu a na odporúčanie ošetrujúceho lekára by mal začať rehabilitovať. „Nie vždy má však v blízkosti bydliska zdravotnícke zariadenie, ktoré má pre rehabilitáciu takýchto pacientov vytvorené podmienky a stáva sa, že začne rehabilitovať až o niekoľko mesiacov, keď sa dostane na rehabilitačný pobyt v liečebných kúpeľoch. Polohovanie končatiny, bandážovanie a otužovanie kýpťa či kondičné cvičenie je nevyhnutné pod dozorom fyzioterapeuta už od prvých dní. Ak pacient začne s rehabilitáciou až po niekoľkých mesiacoch, môžu nastať komplikácie,“ pripomenula Maťašeje.