BANSKÁ BYSTRICA . Necelý rok po stopercentnom zvýšení daní za byty a zvýšení poplatkov za odpad plánuje mesto Banská Bystrica od svojich občanov inkasovať opäť viac. Ako uviedol primátor Peter Gogola, ešte pred schvaľovaním rozpočtu na budúci rok chce predložiť zastupiteľstvu na schválenie nové zvýšenie poplatkov za odvoz a likvidáciu odpadu.
Odôvodňuje to snahou mesta dodržať záväzky z memoranda o zabezpečení finančnej stability v budúcom roku, ktoré v októbri podpísalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) s Vládou SR. Podľa tohto memoranda majú obce a mestá nad dvetisíc obyvateľov v budúcom roku usporiť v porovnaní so svojimi schválenými tohtoročnými rozpočtami päť percent výdavkov na mzdy a 10 percent výdavkov na tovary a služby. „Poplatok, ktorý vyrubujeme obyvateľom mesta zďaleka nepostačuje na likvidáciu komunálneho odpadu, mesto ho dotuje sumou 600-tisíc eur z rozpočtu. Chceli by sme v tomto smere dospieť k dohode a o nejakú akceptovateľnú sumu tento poplatok zvýšiť. Len na margo dodám, že s výškou 21,9 eura máme druhý najnižší poplatok za likvidáciu komunálneho odpadu z krajských miest na Slovensku,“ povedal Gogola. Ako neskôr agentúru SITA informovala Gogolova hovorkyňa Monika Pastuchová, vlani mesto na poplatkoch za komunálny odpad od fyzických osôb vybralo zhruba 2,7 milióna eur a na zvoz, nakladanie, zhodnotenie či zneškodnenie komunálneho odpadu od obyvateľov vynaložilo necelých 3,04 milióna eur, dotácia z mestského rozpočtu bola teda zhruba 340-tisíc eur.
Vlani bol v Banskej Bystrici poplatok za komunálny odpad 21,17 eura na osobu ročne, od 1. januára sa zvýšil na 21,90 eura (respektíve 21,96 eura, keďže tento rok je prechodný a poplatok je 6 centov za deň) a zároveň sa zdvojnásobila daň za byty na súčasných 0,33 eura za štvorcový meter ročne. Zvýšenie poplatkov za odpad zasahuje najviac rodiny s viacerými nezaopatrenými deťmi, keďže sa platí za každú osobu.
Ďalšie možnosti škrtať bežné výdavky v rozpočte vidí primátor aj v prípadnom vypínaní verejného osvetlenia v neskorých nočných a skorých ranných hodinách či pri správe verejnej zelene. „Mnohé položky sú také, kde sú zazmluvnení dodávatelia a nie je možné dosiahnuť tú desaťpercentnú úsporu. Takže musíme veľmi citlivo a veľmi ťažko hľadať priestor na šetrenie,“ podotkol Gogola.
Uloženie odpadov na skládke zabezpečuje pre Banskú Bystricu firma Marius Pedersen, a to na základe zmluvy z roku 1997 s 30 ročnou lehotou platnosti, konkrétne do 12. júna 2027. Podľa analýzy nákladov mesta na odpadové hospodárstvo, ktorú mestský úrad vypracoval vlani, platí Banská Bystrica za uloženie odpadu jednu z najvyšších súm na Slovensku. Kým ostatné mestá nad 20-tisíc obyvateľov platili k 30. septembru 2011 za uloženie jednej tony tonu tuhého komunálneho odpadu na skládke priemerne 28,66 eura bez DPH na obyvateľa a priemerná cena na skládkach firmy Marius Pedersen bola 27,07 eura, mesto Banská Bystrica platilo 43,56 eura. Vyššie náklady mali už len mestá Prešov a Šaľa.