Študentskou hymnou Gaudeamus Igitur sa na banskobystrickom námestí začal v dopoludňajších hodinách protest zamestnancov školstva.
BANSKÁ BYSTRICA. Žlté balóny, šály, vlajky a transparenty zaplnili dnes predpoludním banskobystrické Námestie SNP.
Na protestnom zhromaždení zamestnancov školstva čakali organizátori okolo tisíc ľudí, nakoniec sa ich zišli približne dve tisícky.
Do mesta ich zvážali autobusy, niektorí však prišli aj sami medzimestskou dopravou. Podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Martin Maták bol vysokou účasťou a atmosférou protestu príjemne prekvapený.
Odhaduje, že iba v samotnom Banskobystrickom kraji sa do štrajku zapojilo 88 percent stredných, 80 percent základných škôl a taktiež vysoké percent materských škôl.
Podpora zo strany vysokých škôl v kraji bola naopak o niečo nižšia, ako v ostatných častiach Slovenska.
„Stojíme tu preto, aby sa konečne našla politická vôľa zmeniť pohľad na školy a ich financovanie,“ povedal.
Odborárska požiadavka na rast platov minimálne o 10 percent s tým, že počas celého vládneho obdobia by malo toto zvýšenie dosiahnuť 40 percent, podľa neho trvá.
Niektorí prišli až z Trenčína
Do Banskej Bystrice prišlo aj desať pedagógov zo Strednej odbornej školy Emila Belluša v Trenčíne. Ivan Trnka z tejto školy nám povedal, že štrajk u nich podporili všetci pedagogickí zamestnanci.
„Od revolúcie v roku 1989 netečú peniaze do školstva správnym smerom. Ani jedna doterajšia vláda neurobila nič preto, aby sa to zmenilo,“ dodal.
Jeho kolegyňa Mária Bubelová prišla podporiť protest kvôli tomu, aby sa na Slovensku obnovilo dôstojné postavenie učiteľa v spoločnosti.
Nesúhlasí s argumentom vlády, že kvôli kríze nie sú na rast platov prostriedky.
„Peňazí je dosť, len ich treba správne rozdeliť,“ dodala. Podľa nej sú učitelia natoľko zaťažení povinnosťami, že ich treba náležite ohodnotiť.
Aby uživili rodiny, majú niekoľko zamestnaní
Učiteľ Materskej školy v Banskej Bystrici – Kremničke Peter Puobiš si na protest priniesol transparent – Plat učiteľa v materskej škole s ukončenou vysokou školou druhého stupňa je urážkou a výsmechom inteligencie.
Po trojročnej praxi zarobí menej ako 500 eur, pričom sú už do tejto sumy započítané všetky príplatky, napríklad triednictvo, či krúžky. Tie už v podstate vedie zdarma.
Zlý systém financovania škôl sa podľa neho odráža aj v tom, že škôlka musí neustále ťahať peniaze od rodičov takmer na všetko: “Čas, ktorý by som mal venovať poobede deťom zabijem tým, že dávam rodičom v šatni podpisovať rôzne byrokratické papiere a pýtam od nich peniaze, či už na nákup výtvarných pomôcok, alebo iných vecí.“
Renáta Dáliková, učiteľka v Materskej škole 29. augusta v Banskej Bystrici chodí po skončení práce ešte do dvoch ďalších robôt. Inak by nemala šancu uživiť dve deti na vysokej škole.
Považuje za zarážajúce, že jej kolegyne s 32- ročnou praxou dosahujú strop 470 eur v čistom. “ Z toho sa dá vyžiť iba ťažko,“ hovorí.
Atmosféra protestu bola veľmi živá a spontánna, no zároveň slušná. Účastníci opakovane skandovali heslo Hanba.
Ako nám povedal jeden z účastníkov protestu, toto skandovanie patrilo nielen súčasnej vláde, ale všetkým doterajším vládam, ktoré si prestali vážiť postavenie učiteľa v spoločnosti.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK