Pamätihodnosti budú pribúdať

K osemdesiatke pamätihodností Banskej Bystrice, ktoré boli vyhlásené v uplynulom roku, pribudlo po novembrovom mestskom zastupiteľstve osem nových.

Viadukt - torzo bývalej úzkokoľajky do HarmancaViadukt - torzo bývalej úzkokoľajky do Harmanca (Zdroj: JÁN KROŠLÁK- SME)

Podnety na zápis ďalších nehnuteľností do zoznamu môžu obyvatelia podávať naďalej.

BANSKÁ BYSTRICA. Svetlo sveta uzrela nedávno publikácia Pamätihodnosti mesta Banská Bystrica 1, ktorá popisuje prvú etapu hmotných a nehmotných pamätihodností mesta. Tie boli uznesením mestského zastupiteľstva vyhlásené ešte v roku 2011. Hovorkyňa primátora Monika Pastuchová informovala, že stostranová kniha vyšla v náklade tisíc kusov a k dispozícii ju budú mať všetky banskobystrické základné školy. Záujemcovia ju nájdu súčasne na pultoch Informačného centra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Projekt je spolufinancovaný z dotácie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky na ochranu, obnovu a rozvoj kultúrneho dedičstva.

Hovorkyňa doplnila, že evidencia pamätihodností mesta sa tvorí v súlade so zákonom o ochrane pamiatkového fondu a schvaľuje ju komisia pre pamätihodnosti mesta. Podľa člena komisie a poslanca mestského zastupiteľstva Vladimíra Pirošíka ide o otvorený dokument, ku ktorému môžu obyvatelia naďalej posielať podnety k vyhláseniu nových nehnuteľností.

Koordinátorka projektu Jana Pelikánová dodala, že zo strany obyvateľov uvítajú aj akékoľvek doplnenie informácií k už vyhláseným nehnuteľnostiam. „V snahe uchovávať, zabezpečovať ochranu a starostlivosť, ale aj propagovať a sprístupňovať toto kultúrne dedičstvo pristúpilo mesto k tvorbe Zoznamu pamätihodností mesta. Zoznam pamätihodností je spracovávaný podľa metodickej inštrukcie Ministerstva kultúry SR a Pamiatkového úradu SR. Tvoria ho pamätihodnosti navrhnuté členmi Komisie pre pamätihodnosti mesta, odbornými inštitúciami, spoločenskými organizáciami i jednotlivcami“, konštatovala Pelikánová.

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom novej publikácie je podľa hovorkyne mesta zviditeľniť zozbierané a zdokumentované bohatstvo pre obyvateľov mesta i návštevníkov. Knihu tvorí opis urbanistických, industriálnych celkov, prírodného priestoru, technických pamiatok, architektúry, pamätných tabúľ, sôch, búst, udalostí a osobností – spolu osemdesiat jednotiek s fotografiami, zaujímavými informáciami a orientačnou mapkou.

„Pri zostavovaní diela sa mesto Banská Bystrica zameriava na identifikáciu a prezentáciu pamätihodností mesta, ktoré vytvoria spolu s národnými kultúrnymi pamiatkami ponuku a štruktúru produktov poznávacieho cestovného ruchu,“ dodala.

Pribudla Sládkovičova lipa aj viadukt

Posledné mestské zastupiteľstvo schválilo osem nových pamätihodností, ktoré budú tiež zaradené do zoznamu. Sú to napríklad zvonice v mestských častiach Majer, Rakytovce, Senica a Kostiviarska, viadukt pod Jesenským vŕškom, ktorý je fragmentom bývalej úzkokoľajky , či tabuľka s označením výšky vody pri povodni v roku 1974.

SkryťVypnúť reklamu

Do zoznamu sa dostane aj prameň a tok Bystrice, tlačiarenský rod Macholdovcov, Sládkovičova lipa pri evanjelickej fare v Radvani a dve pamätné tabule. Jednu z nich odhalili kňazovi Imrichovi Ďuricovi, ktorý si za minulého režimu odpykal desať rokov v komunistických väzniciach.

Ďalšia tabuľa je pamiatkou na nespravodlivo odsúdených a mučených politických väzňov z rokov 1948 – 1989.via2.jpg

FOTO SME- JÁN KROŠLÁK

Nezlomný kňaz predavačom mlieka

Obe pamätné tabule a Sládkovičovu lipu navrhol na zápis do zoznamu člen komisie pre pamätihodnosti a poslanec mestského zastupiteľstva Pavol Katreniak . Osoba Imricha Ďuricu si podľa neho takéto ocenenie zaslúži:

„Tabuľa špeciálne poukazuje na Ďuricu ako na väzňa, ktorý skúsil ťažkú prácu v uránových baniach a odniesol si aj následky ožiarenia,“ povedal.

Katreniak doplnil, že ani po odpykaní trestu v roku 1960 až do Pražskej jari 1968 nesmel Ďurica vykonávať kňazské povolanie. Živil sa ako predavač mlieka a skladník. V roku 1969 ho vtedajšia dočasná hlava diecézy, kapitulný vikár František Haspra povolal za správcu katedrály sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici (1969 – 1990). Biskup Jozef Feranec ho po svojom nástupe na biskupský stolec menoval kanonikom. V roku 1981 prevzal Ďurica na päť rokov aj spravovanie farnosti Banská Bystrica (1981- 86), ktorú našiel v zanedbanom stave.

Pavol Katreniak dodáva, že v nepriaznivých politických pomeroch sa Ďuricovi podarilo oživiť duchovný život v meste a katolícka cirkev v Banskej Bystrici si získala vysoký kredit: „Ďurica bol otvorený voči všetkým vrstvám obyvateľstva. Kázal, spovedal, vyučoval, katechizoval. Neváhal krstiť a sobášiť aj tajne, aby ľudia, například učitelia neboli prenasledovaní či vyhodení zo zamestnania. Týmto sa však sám vystavoval veľkému riziku. Podporoval chudobnejšie a viacdetné rodiny. Prejavoval starosť o životy mladých i väzňov. Držal ochrannú ruku nad katedrálnym spevokolom. Zaslúžil sa o rekonštrukciu katedrálneho, farského a slovenského kostola. Bol vynikajúcim a múdrym poradcom biskupovi Ferancovi. V meste i v biskupstve požíval vysoký rešpekt.“durica.jpg

FOTO - archív

Choroba mohla byť dôsledkom ožiarenia

Krátko po nástupe biskupa Rudolfa Baláža v roku 1990 bol 75-ročný Ďurica penzionovaný. Odišiel k rehoľným sestrám – dominikánkam do kláštora v Dunajskej Lužnej. Pôsobil ako ich duchovný správca. Vynikajúcimi znalosťami niekoľkých jazykov však pomáhal aj novému biskupovi pri kontaktoch so zahraničím, až kým sa u neho neprejavila vážna choroba, ktorá zrejme mala svoj pôvod z ožiarenia v Jáchymove.

V roku 1992 sa ešte dožil svojej úplnej politickej rehabilitácie, krátko nato v Dunajskej Lužnej rakovine podľahol. Pochovaný je na tamojšom cintoríne.

Z úzkokoľajky zostalo iba torzo

Z bývalej úzkokoľajnej železnice medzi Banskou Bystricou a Harmancom zostal do dnešného dňa zachovaný iba viadukt a časť traťového zvršku na Jesenským vŕškom. Podľa navrhovateľa tohoto historického fragmentu na zápis, architekta Jozefa Frtúsa bola táto železnická v rokoch 1913 – 1940 živým dopravným elementom, ktorý spájal mesto s rozvíjajúcim sa priemyslom v Harmanci. „Slúžila nákladném i osobnej doprave, pričom trať merala 12,8 kilometra,“ doplnil architekt.

Cesta z hlavnej stanice v Banském Bystrici do Harmanca trvala 46 minút. Architekt dodáva, že pripomenutím tejto technickém pamiatky by v budúcnosti mohlo byť umiestnenie symbolického vagóna nad viaduktom.

Bystrica zaplavená vodou

Medzi pamätihodnosti zaradili aj označeni výšky vodném hladiny při povodni v roku 1974 na jednom z domov na Štefánikovom nábřeží. Ide už o druhú tabuľku tohoto druhu jeďte, pričom tá prvá označuje výškový povodňový bod z roku 1813. Povodeň z roku 1974 zaplavila park pod Pamätníkom a nižšie položené časti města v blízkosti Hrona. Spomína si na ňu aj obyvatel města Milan Valašťan: „V najväčšej výhode boli tí, ktorí žili na sídliskách v kopcovitém časti mesta. Ale aj my sme chodili dolu sledovať jako voda stúpa. Spočiatku si ľudia trúfli sledovať rastúcu hladinu aj z mosta pri malej železničnej stanice, neskôr si už na to netrúfol nik.“ Dodal, že ľudia z mestských častí při Hrone mali ešte dlho robotu s odčerpávaním vody zo zaplavených domov.

povoden.jpg

FOTO - archív

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 056
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 668
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 948
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 739
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 291
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 723
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 168
  8. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 148
  1. Ľudmila Križanovská: Charakter človeka sa spozná v náročných životných situáciách. Je to naozaj tak?
  2. Tomas Hlavaty: Ateizmus a viera: Dve pasáže z Levovej homílie, ktoré vyvolávajú pochybnosti
  3. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  4. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  5. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  6. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  7. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  8. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 232
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 306
  3. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 909
  4. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 895
  5. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 889
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 694
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 039
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 614
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľudmila Križanovská: Charakter človeka sa spozná v náročných životných situáciách. Je to naozaj tak?
  2. Tomas Hlavaty: Ateizmus a viera: Dve pasáže z Levovej homílie, ktoré vyvolávajú pochybnosti
  3. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  4. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  5. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  6. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  7. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  8. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 232
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 306
  3. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 909
  4. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 895
  5. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 889
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 694
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 039
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 614
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu