Okupácii sa postavil čelom

Od komunistického režimu sa mu namiesto pocty za rozsiahlu vedeckovýskumnú prácu dostalo skôr zaznávania.Vedecké práce nesmel publikovať pod svojim menom.

S manželkou Vilmou oslávili nedávno 60 spoločných rokovS manželkou Vilmou oslávili nedávno 60 spoločných rokov (Zdroj: AUTORKA)

Dlhé roky pôsobil profesor Vladimír Krajčovič vo Výskumnom ústave trávnych porastov a horského poľnohospodárstva v Banskej Bystrici. Od komunistického režimu sa mu namiesto pocty za rozsiahlu vedeckovýskumnú prácu dostalo skôr zaznávania. Po tom, čo v roku 1968 odsúdil vstup vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie, získal nálepku oportunistu a celá jeho rodina prežila neľahké obdobie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BANSKÁ BYSTRICA. Nedávno oslávil Vladimír Krajčovič krásnych 90 rokov a spolu s manželkou Vilmou k tomuto výročiu v septembri pripojili aj 60 rokov spoločného života. Napriek životnému optimizmu, ktorý si aj v tomto úctyhodnom veku dokázal udržať, nebol jeho život vôbec jednoduchý. Sľubne rozbehnutú vedeckú kariéru totiž pribrzdil rok 1968 a jeho nekompromisný postoj voči vstupu spojeneckých vojsk na naše územie. Získal nálepku oportunistu a tak musel post dekana Agronomickej fakulty a vedúceho Katedry krmovinárstva na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre v roku 1970 opustiť. Po potlačení revolučných nálad sa totiž na škole vytvorila skupinka komunisticky orientovaných študentov, ktorá rozhodovala o tom, ktorý z pedagógov musí školu opustiť a ktorý bol naopak voči vládnucej strane lojálny. „Dnes sa už na nikoho nedokážem hnevať , odpustil som. Len ma stále trochu bolí, že časť študentov, z ktorých inak väčšina predstavovala jadro reformných úsilí, sa dokázala zachovať aj takto,“ hovorí.kr1.jpg

SkryťVypnúť reklamu

V manželstve vládne dôvera a porozumenie desaťročia

Foto - AUTORKA

Nebyť tejto smutnej udalosti, paradoxne by sa asi nestal Banskobystričanom. Po odchode z vysokej školy ho zamestnali vo Výskumnom ústave trávnych porastov a horského poľnohospodárstva. Komunisti ho však nestratili spod dohľadu ani tu. Dali mu svoju moc pocítiť pri prijímaní dvoch synov na stredné školy, ale tiež pri jeho odbornej práci. Hoci sa podieľal na mnohých vedeckých a výskumných úlohách, roky ich nesmel publikovať pod vlastným menom.

S páskami cez oči

Manželka Vilma si spomenie aj jednu nepochopiteľnú udalosť. „Keď za komunizmu organizovali na Vysokej škole poľnohospodárskej oslavy jej výročia, v aule vystavili aj portréty funkcionárov školy. Tí, ktorí museli posty opustiť po roku 1968, však mali tváre prelepené páskou. To vženie človeku slzy do očí aj dnes. “

SkryťVypnúť reklamu

Roky po odchode z Nitry sa musela rodina uskromňovať. „Nastúpil som v Banskej Bystrici na ústav a zaradili ma ako samostatného odborného pracovníka – špecialistu. Možno to znie pekne, ale na výplatu som dostávala doslova drobné. Uživiť z toho rodinu bolo veľmi ťažké, ale všetko sme pri skromnosti zvládli. Bola to však časovo veľmi náročná práca, lebo sme v tom čase rozbiehali výskum podľa nových metód a väčšinu času sme strávili priamo v teréne. Ďakujem manželke, že ťahala v tom čase celú domácnosť.“

Po vojne do Švajčiarska

Vladimíra Krajčoviča, ktorý je rodákom z Krupiny, ťahalo k poľnohospodárstvu už od meštianky. Hoci mal v mladosti aj iné záľuby. Miloval futbal a výborne kreslil. Na stene svojho sásovského bytu dodnes visia jeho obrazy. Presne si pamätá okolnosti, za ktorých vznikli. „Tento som kreslil ako terciár,“ ukazuje na chalúpky v krajine, ktoré vznikli v Závadke nad Hronom.kr2.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Závadku namaľoval ešte ako terciár

Volanie prírody však bolo predsa len silnejšie. V začiatkoch jeho štúdia ešte neexistovala špeciálna poľnohospodárska vysoká škola. Nastúpil preto na techniku, kde fungovalo aspoň oddelenie poľnohospodárstva. Až tesne pred štátnicami vznikla Vysoká škola poľnohospodárstva a lesného inžinierstva. Čakalo ho kvôli tomu sťahovanie z Bratislavy do Košíc. Po skončení školy začal pracovať na Povereníctve poľnohospodárstva, kde viedol až do roku 1956 krmovinársku komisiu. Ešte ako absolventovi sa mu však v roku 1947 naskytla veľká príležitosť. Vyhral konkurz, ktorý vypísalo povereníctvo a na niekoľko mesiacov sa dostal do Švajčiarska. Mal za úlohu skúmať horské poľnohospodárstvo a spracovať poznatky, ktoré by bolo možné aplikovať v našich podmienkach. „Bol to poučný, hoci veľmi náročný pobyt. Veď väčšina alpských pasienkov sa nachádzala v nadmorskej výške 1 700 až 2 500 metrov nad morom, takže určitý čas sme sa museli aklimatizovať,“ hovorí. Skúmal predovšetkým hnojovicové hospodárenie, ktoré si neskôr odskúšal v Ľubietovej a na ďalších miestach Slovenska. „Dnes sa pojem biohnojivo používa bežne, no my sme ho dokázali aplikovať na lúky a pasienky už v tom čase. Otáčali sme živiny a prinášalo to efekt,“ hovorí.

Neskôr z Povereníctva poľnohospodárstva dozeral na aplikáciu tejto metódy na siedmich miestach Slovenska. Peniaze na projekt získali v tom čase od UNRRA, Úradu spojených národov pre pomoc a obnovu.

„Sledovali sme všetky potrebné údaje, napríklad rast dobytka v pravidelných týždenných intervaloch. V sobotu som sadal v Bratislave na vlak a potom som šliapal kilometre hore na hospodárstvo v Ľubietovej. Tam sa dalo prespať na chate a v nedeľu sme už kompletizovali údaje.“

Vysokoškolským pedagógom dočasne

V roku 1956 vyhral Vladimír Krajčovič konkurz a začal pôsobiť na Katedre krmovinárstva VŠP v Nitre. Nebyť osudného roku 1968, zrejme by tam ostal aj naďalej, keďže táto práca ho nesmierne bavila. Čistky boli nekompromisné. Hoci v tom čase zastával post dekana a vedúceho katedry a bol i členom ministerskej rady pre vysoké školy, musel odísť.

Náročná práca v teréne

Napriek tomu ho osud nezlomil a na roky vo výskumnom ústave v Banskej Bystrici si spomína s láskou i napriek tomu, že niektoré výskumné úlohy boli vyčerpávajúce. Počas jednej z nich s kolegom sledovali 46 stanovísk. Šesť rokov zbierali údaje z terénu, kompletizovali poveternostné údaje a ďalšie ukazovatele. V daždi, vetre aj chlade. Neustále cestovali po mnohých miestach Slovenska a podarilo sa im zozbierať vedecky cenný a rozsiahly materiál. Začali spolupracovať na výskumných úlohách s Čechmi, či Poliakmi a priniesli mnoho nových poznatkov o modernom spôsobe krmovinárstva, horských pasienkoch a podobne. Vedec, ktorému išli komunisti roky po krku, sa dočkal uznania až po uvoľnení režimu. Zvolili ho za člena – korešpondenta Českej akadémie vied a v roku 1997 získal Uznanie za výskum na Slovensku.

Dobrá rodina ja základom úspechu

Počas 60- ročného manželstva s pani Vilmou vychovali dvoch synov a dnes sa tešia z piatich vnúčat a troch pravnúčat. Špeciálny recept na dlhovekosť ani na dobré manželstvo vraj nemajú. „Také niečo my neuznávame. Hlavné je mať otvorené srdce, dokázať si vážiť toho druhého a navzájom sa tolerovať,“ hovoria. Donedávna sa ako dôchodcovia radi zabávali v záhradke, no ako síl ubúdalo, museli sa jej vzdať.

Všetky chvíle sa snažia tráviť spolu. Pán Vladimír najradšej pri knihách, jeho manželka pri precíznej ručnej práci.

„Možno to znie neuveriteľne, ale ani mnohí ľudia z nášho okolia spočiatku nášmu vzťahu neverili. Dokonca manželovej mamičke som dlho nebola po vôli. Až krátko pred smrťou mi povedala, že jej syn si nemohol vybrať lepšie,“ hovorí s úsmevom pani Vilma. Manžel jej kývnutím hlavy dáva za pravdu. Komentár k tomu nepotrebuje. 60 spoločne strávených rokov hovorí za všetko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 832
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 628
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 526
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 184
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 136
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 837
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 757
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 733
  1. Juraj Tušš: Dobro vs. zlo
  2. Rado Surovka: Zrátali to korupčníkom
  3. Peter Blaškovitš: Čo dnes hýbe spoločnosťou
  4. Miroslav Daniš: NESÚHLASÍM s návrhom Urbanistickej štúdie zóny Staré letisko Vajnory
  5. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  6. Eva Bachletová: Naše svetlo
  7. Štefan Šturdzík: Hamas vs Izrael.
  8. Viktor Pamula: Pieseň IMT Smile je stále aktuálnejšia
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 31 128
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 477
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 881
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 597
  5. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 18 401
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 210
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 696
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 6 744
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

UCED, energetická divízia skupiny CREDITAS, oslávila 1. apríla 2025 desiate výročie od založenia.


Ilustračné foto.

Štátni ochranári vyzývajú návštevníkov hôr k vyššej opatrnosti.


2
Ilustračná fotografia.

Incident sa nezaobišiel bez zranení.


21

Zavádzanie rezidentských zón prinieslo požadovaný efekt.


1
  1. Juraj Tušš: Dobro vs. zlo
  2. Rado Surovka: Zrátali to korupčníkom
  3. Peter Blaškovitš: Čo dnes hýbe spoločnosťou
  4. Miroslav Daniš: NESÚHLASÍM s návrhom Urbanistickej štúdie zóny Staré letisko Vajnory
  5. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  6. Eva Bachletová: Naše svetlo
  7. Štefan Šturdzík: Hamas vs Izrael.
  8. Viktor Pamula: Pieseň IMT Smile je stále aktuálnejšia
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 31 128
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 477
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 881
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 597
  5. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 18 401
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 210
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 696
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 6 744
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu