BANSKÁ BYSTRICA. Za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu zaplatia Banskobystričania v budúcom roku viac. Banskobystrickí mestskí poslanci podporili návrh zmeny všeobecne záväzného nariadenia, podľa ktorého táto suma vzrastie z doterajších 21,90 eura na 29,20 eura na osobu za rok.
Ekonomický námestník mestského úradu Branislav Slaný zdôvodnil nevyhnutnosť tohto nepopulárneho kroku vysokým schodkom, ktorý stojí mesto takmer 600 tisíc eur ročne.
Námestník súčasne pripomenul, že pred úpravou poplatkov išlo o druhé najnižšie platby medzi krajskými mestami.
Súčasne však patrí Banská Bystrica k mestám s najvyššími platbami za ukladanie komunálneho odpadu na skládku. Túto skutočnosť podľa prednostu ovplyvňuje aj fakt, že spôsob likvidácie odpadu patrí k najmodernejším a najkvalitnejším na Slovensku, túto činnosť zabezpečuje pre mesto súkromná spoločnosť Marius Pedersen.
Mesto podľa neho zintenzívnilo v poslednom roku aj vymáhanie dlhov za neplatenie poplatkov. Kým v predchádzajúcom období sa tieto sumy pohybovali ročne vo výške okolo 170 tisíc eur, teraz mesto externe vymáha 515 tisíc eur. „Z toho máme na účte asi 14 tisíc eur, treba však pripomenúť, že ide o dlhodobejší proces,“ konštatoval námestník. Vymáhanie sa snaží mesto robiť citlivým spôsobom v spolupráci so sociálnym oddelením, aby sa tento nástroj nestal kontraproduktívny.
K úprave poplatkov za odpad prišlo už začiatkom tohto roka, išlo však podľa námestníka iba o kozmetické úpravy. V skutočnosti sa poplatky naposledy upravovali v roku 2005. Po úprave budú mať z krajských miest nižšie poplatky iba Žilina a Nitra. Po úprave poplatkov by malo do mestskej kasy ročne pribudnúť 500 tisíc eur, pričom náklady na likvidáciu odpadu dosiahli vlani 3 525 360 milióna eur.
Poslanec mestského zastupiteľstva Milan Lichý je presvedčený, že mesto by malo súčasne hľadať iné možnosti, ako stabilizovať financovanie odpadového hospodárstva. „V súčasnosti máme druhú najvyššiu cenu za ukladanie odpadu medzi krajskými mestami, ktorá je vo výške 43, 66 eura za tonu. Táto suma je pre mesto nevýhodná, pričom sa doteraz podarilo pri rokovaniach dosiahnuť iba fixáciu ceny do roku 2014,“ dodal. Podľa neho treba naďalej tlačiť na správcu skládky a hľadať motivačné nástroje na separovaný zber. „Treba hľadať možnosti, aby sa využili všetky tieto nástroje a aby sa nemuseli v budúcnosti platby zvyšovať."