BANSKÁ BYSTRICA. Lekári, ktorí slúžia pohotovostné služby v Banskej Bystrici, musia v rámci nich chodiť obhliadať aj zosnulých pacientov v Stredoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (SÚSCCH) v Banskej Bystrici. Viacerí z nich to považujú za nelogické, na čo nás upozornil lekár Dušan Pallay. „Kedysi sme takto chodili aj na obhliadky do Roosveltovej nemocnice, neskôr sa to našťastie zrušilo. Považujem toto nariadenie n za nelogické. Ide totiž o špičkové európske pracovisko so špičkovými odborníkmi, tak nechápem, prečo musia chodiť k obhliadkam pohotovostní lekári. Zosnulého pacienta tu vidia po prvý krát a jeho diagnózu poznajú iba z lekárskych záznamov,“ hovorí.
Upozornil tiež na ekonomickú stránku nariadenia, keďže po lekára musí najprv prísť sanitka dopravnej zdravotnej služby a odviesť ho do ústavu. Za zanedbateľnú pritom nepovažuje ani hygienickú stránku. „V ústave ležia pacienti po závažných operáciách, kde treba dodržiavať prísne sterilné podmienky. Pohotovostní lekári však mohli byť krátko predtým na návšteve u pacientov, chorých na chrípku, či v rómskej osade,“ hovorí Pallay.
Zložité bolo zistiť, kto príslušné nariadenie o obhliadkach vlastne vydal. Podľa stanoviska SÚSCCH je v tomto smere oprávnený konať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Rovnako aj hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková konštatovala, že túto problematiku rieši ÚDZS. Podľa hovorkyne úradu Soni Valášikovej však odbor súdneho lekárstva a patologickej anatómie ÚDZS, ani jeho pobočka v Banskej Bystrici takéto rozhodnutie nevydali a ani nemajú vedomosť o takomto nariadení.
Chcú zabezpečiť nezávislosť pri obhliadke tela
V stanovisku generálneho riaditeľa Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb Juraja Frajta sa konštatuje, že úmrtie pacienta v ich ústave je zriedkavou udalosťou: „V roku 2011 bolo ústave hospitalizovaných približne 9 000 pacientov, z nich umrelo 96. V roku 2012 to bude podobné.“
Pri úmrtí pacienta v ústave ošetrujúci lekár alebo službukonajúci lekár ústavu vyplní príslušnú časť listu o prehliadke mŕtveho v štyroch vyhotoveniach. Vyplní celú prednú stranu listu a diagnostickú tabuľku na zadnej strane listu. Zavolá prehliadajúceho lekára, ktorý doplní list o prehliadke mŕtveho tela, indikuje alebo neindikuje pitvu a podpíše ho. „Pri prehliadke mŕtveho tela postupujeme presne podľa metodického usmernenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Toto metodické usmernenie hovorí, že prehliadku mŕtveho tela v zdravotníckom zariadení vykonáva lekár Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ak sídli v tom istom objekte ako zdravotníckej zariadenie, alebo lekár poverený Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ konštatuje sa v stanovisku.
Zoznam poverených lekárov je uverejnený a verejne dostupný na stránkach ÚDZS, sú to spravidla obvodní lekári. „Keďže v objekte SÚSCCH nesídli lekár Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, voláme na prehliadku mŕtveho tela vždy lekára povereného úradom, ktorý je v tom čase v práci. Najčastejšie je to obvodný lekár so sídlom ambulancie v blízkosti SÚSCCH a.s., mimo pracovnej doby lekár LSPP, ktorý robí prehliadky aj u iných zomrelých. Tento postup je zákonný a podľa nás aj správny, pretože zabezpečuje nezávislosť pri prehliadke mŕtveho tela a pri rozhodovaní o pitve. Nezávislosť v rozhodovaní o pitve je veľmi dôležitá, pretože pitva okrem veľmi cenných informácií pre ošetrujúcich lekárov môže priniesť aj informácie o správnosti diagnostických a liečebných postupov, vykonaných počas života. Prehliadku preto vždy vykonáva lekár, ktorý neliečil pacienta počas života, ale lekár Úradu pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou alebo lekár poverený Úradom,“ dodal v stanovisku riaditeľ.