BANSKÁ BYSTRICA. Zapálením sviečok pred ZŠ na Triede SNP chceli dnes členovia poslaneckého klubu Smer – SD v mestskom zastupiteľstve upozorniť na dôsledky neúspešných verejných obstarávaní na dodávateľov rekonštrukčných prác štyroch mestských škôl.
Moskovská, Golianova, Spojová a Trieda SNP tak podľa nich definitívne prišli o možnosť čerpať 5 miliónov eur z fondov EÚ na štyri europrojekty, s ktorými mesto uspelo ešte v predchádzajúcom volebnom období. Primátor a jeho manažment by mali niesť podľa poslancov za toto zlyhanie osobnú zodpovednosť.
Predseda poslaneckého klubu Ladislav Topoľský konštatoval, že jedným z hlavných dôvodov ich stretnutia bola aj snaha upriamiť pozornosť na tvorbu rozpočtu mesta: “Z hľadiska rozpočtu by malo byť školstvo jednou z priorít. Bohužiaľ, vinou vedenia mesta neboli dotiahnuté verejné súťaže na rekonštrukciu základných škôl. Ak Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) tieto súťaže zamietol, musela sa stať chyba. Teraz na to doplácame všetci. Školy nevyhnutne potrebujú rekonštrukciu, čo by sa spätne premietlo do ich efektívnejšieho hospodárenia,“ dodal.
Podpredseda poslaneckého klubu Jakub Gajdošík je presvedčený, že také závažné zlyhanie sa nedá zamiesť pod koberec. „Očakávame vyvodenie zodpovednosti od tých, ktorí mali tieto veci na starosti. Čelom by sa mal k tomuto problému postaviť predovšetkým primátor,“ doplnil.
Gogola by sviečky pálil na iných miestach
Primátor Banskej Bystrice Peter Gogola povedal, že si záujem poslancov o vývoj školstva v meste váži, podľa neho však zapálili sviečky na nesprávnom mieste. Tie by mali horieť pred ministerstvom pôdohospodárstva a Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO).
Mesto so žiadosťou o podporu projektov rekonštrukcie štyroch škôl uspelo pred troma rokmi, pričom na obnovu bolo schválených približne 5 miliónov eur. Problémy sa začali po neúspešných verejných obstarávaniach na dodávateľov prác. Nakoniec sa podarilo zo štyroch škôl vybrať iba dodávateľa na stavebné práce v ZŠ Moskovská, výber dodávateľov pre ďalšie tri školy bolo neúspešný. Primátor to dáva za vinu chybných rozhodnutiam Úradu pre verejné obstarávanie.
Chýba ministrov podpis pod dodatok zmluvy
Nakoniec sa však nezačala ani obnova ZŠ Moskovská, kde sa na rozdiel od ostatných troch škôl objavil problém s prostriedkami na krytie rekonštrukcie. „Na ministerstve pôdohospodárstva zastal projekt, ktorý sme mali schválený. Je na ministrovi, ktorý by nám mohol podpisom dodatku k zmluve rozviazať ruky a mohli by sme stavbu odovzdať firme, ktorá bola vybratá ako dodávateľ,“ dodal primátor. Podľa neho im z ministerstva navrhli, aby práce financovali z vlastných zdrojov a ministerstvo by im následne tieto náklady refinancovalo. Pre mesto by to však bola neistá investícia.
Mestské školy podľa primátora rovnako poškodil aj Úrad pre verejné obstarávanie, na ktorý podal pred rokom žalobu. Do dnešného dňa však okresný súd v Bratislave nevytýčil termín pojednávania. „Úrad nenáležitým spôsobom zasiahol do súťaže, ktorou sme mohli vybrať dodávateľa pre ďalšie tri školy,“ dodal primátor.
Mesto vidí šancu v predaji Okružnej
Jednu z možností ako získať prostriedky na obnovu škôl mimo eurofondov vidí Peter Gogola v predaji budovy bývalej ZŠ Okružná. Mesto ju chce ponúknuť v obchodnej verejnej súťaži, pričom podľa znaleckého posudku je jej cena viac ako milión eur. Prostriedky z predaja by mesto investovalo do obnovy ostatných základných škôl. Stále však zvažujú aj formu verejno – súkromného partnerstva pri rekonštrukcii škôl: “Rokujeme so spoločnosťou STEFE, v ktorej má mesto tretinový podiel. Tá by mohla realizovať výmenu okien na základných školách s tým, že investícia by sa splácala z úspory na energiách.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK