BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrický mestský ples, ktorý sa od roku 2010 zmenil na charitatívny, v tomto roku nebude. Hovorca primátora Filip Roháček informoval, že mesto sa rozhodlo pre zrušenie plesu najmä z dôvodu úspory finančných prostriedkov. V minulom roku bol charitatívny výťažok z plesu 846 eur, rok predtým to bolo 3 000 eur. V uplynulom roku však pomerne výrazne poklesol aj počet jeho návštevníkov, čo tiež zohralo svoju úlohu pri rozhodovaní ples neorganizovať. „Fašiangové zábavy ale Banskobystričanov neobídu. PKO pripravuje na február karneval na ľade na zimnom štadióne a miestny Lions club pozve rovnako v polovici februára na tradičnú fašiangovú zabíjačku priamo na Námestí SNP,“ dodal hovorca.
Práve zabíjačka spojená s folklórnymi tradíciami sa stala jedným z lákadiel , ktoré organizujú cez fašiangy viaceré obce v okolí. Niektoré sa dokonca stále pridržiavajú starej tradície a záver fašiangov tesne pred Popolcovou stredou oslavujú tri dni. Patrí k nim aj Malachov. Starosta Ondrej Slivka informoval, že trojdňová zábava sa v ich obci začne v nedeľu 10. februára a vyvrcholí v utorok pochovaním basy: „V nedeľu už tradične chodí obcou sprievod fašiangovníkov s koledou po domoch. Každého vyzvŕtajú a v sprievode hudby robia dobrú náladu,“ dodal. Večer vyvrcholí obecná zábava tancovačkou s maskami, v pondelok zas pokračuje zábava v miestnej krčme . Utorok je pokračovaním veselej nálady až do chvíle, kým pochovajú basu.
Plesy aj na dedine
Hoci slovenskému vidieku dominujú skôr voľné zábavy, v mnohých sa udomácnili aj plesy, ktoré spájame skôr s mestským prostredím. Ples rodákov organizuje pravidelne aj obec Hiadeľ. „Táto tradícia sa postupne vyvinula z hasičského plesu a dnes sa k nám chodia zabaviť aj rodáci, ktorí už v obci nežijú,“ dodal starosta Ondrej Snopko.
Výhodou obecných plesov býva ich spontánna a domácka atmosféra, ktorú často vyhľadávajú aj ľudia z miest. Nespornou výhodou býva aj dobrá cena. Kým niektoré reprezentačné plesy vysoko presahujú sumu 100 eur, na obecných plesoch dokážu stlačiť cenu aj pod 20 eur na osobu. Býva v tom zvyčajne zahrnutá nielen hudobná produkcia, ale aj kompletná večera, či polnočná kapustnica.
Na svahoch aj na ľade
O dobrú zábavu ani tento rok cez fašiangové obdobie núdza nebude. Pripravené sú hasičské, školské aj poľovnícke plesy a zábavy. Ak máte chuť na niečo reprezentatívnejšie a na zvučné umelecké mená, dobré je siahnuť napríklad po kúpeľnom plese. Mnohí obyvatelia Banskej Bystrice a okolia si napríklad obľúbili Veľký kúpeľný ples v Brusne, ktorý aj tento rok ponúkne atraktívny program.
So záverom fašiangov počítajú aj niektoré lyžiarske strediská, kde býva obľúbená lyžovačka v maskách, hudba a fašiangové zvyky priamo na svahoch, či ľadových plochách.
Ponáhľajte sa, čas sa kráti
Tento rok sú fašiangy pomerne krátke, začali sa na Troch kráľov a potrvajú od 12. februára. Čas fašiangov znamenal v ľudovej tradícii obdobie veselosti a hojnosti pred dlhým, štyridsaťdňovým pôstom. Ten sa začína popolcovou stredou.
Termín fašiangového obdobia je pohyblivý, odvíja sa od termínu Veľkej noci. S vyvrcholením fašiangov súvisela aj tradičný gastronómia. V tomto období ženy smažili šišky, či fánky.