BANSKÁ BYSTRICA. Primátor mesta Banská Bystrica Peter Gogola vyzýva poslancov parlamentu, aby v pripravovanej novele zákona o verejnom obstarávaní určili pre verejné obstarávania potravín ako rozhodujúce kritérium kvalitu, alebo aby vyňali obstarávanie potravín pre predškolské a školské zariadenia z pôsobnosti zákona. Dôvodom na jeho výzvu sú aktuálne negatívne skúsenosti s dodávku mäsa a mäsových výrobkov pre banskobystrické materské školy a detské jasle, ktoré od začiatku januára centrálne dodávajú dve firmy vybraté v súťaži na základe kritéria najnižšej ceny.
Ako primátor uviedol na dnešnej tlačovej besede, od prvých dní roka narazili kuchárky v škôlkach na problémy. Dodané mäsové produkty boli zle kuchynsky upravené, namiesto slaniny bola dodaná len koža, bravčová šunka nebola bravčová. Ďalším problémom je nedodržiavanie lehoty dodania.
Mesto pritom podľa Gogolu nemohlo svoje kvalitatívne požiadavky zahrnúť do verejného obstarávania, kde je podľa zákona rozhodujúcim kritériom najnižšia cena. Navyše v porovnaní s minulosťou, kedy si mestské jasle a všetkých 27 materských škôl nakupovali suroviny do svojich kuchýň samostatne v najbližších obchodoch, mesto neušetrí, pretože dodávatelia si fakturujú aj náklady na rozvoz. Keďže však banskobystrické škôlky nemajú právnu subjektivitu, ich samostatné nákupy neboli v súlade so zákonom, čo sa mesto rozhodlo napraviť a postupne začalo vyhlasovať centrálne verejné obstarávania. Ako prvé sa dostali do praxe výsledky obstarávania mäsových výrobkov, pre ďalšie komodity súťaže prebiehajú alebo sa pripravujú. Zmluvy sa uzatvárajú na dva až štyri roky. Dosiaľ mesto na potraviny pre mestské škôlky a jasle vynakladá okolo pol milióna eur ročne.
Hoci na základe reklamácií sa dodávky potravín postupne zlepšujú, podľa primátora Gogolu treba systémové riešenie, ktorým je určenie kvalitatívneho kritéria už pri výbere dodávateľa. Primátor pripomína, že kvalitatívne kritérium sa musí zohľadňovať pri verejných obstarávaniach v oblasti zdravotníctva, vládny návrh novely, ktorý aktuálne prichádza do parlamentu, však pri obstarávaniach potravín túto problematiku nerieši.
Podľa vedúceho oddelenia verejného obstarávania na banskobystrickej radnici Karola Verčíka by však bolo najlepším riešením vyňatie obstarávania potravín pre školské a predškolské zariadenia z pôsobnosti zákona o verejnom obstarávaní, pretože deklarovanie kvality je problematické. „Aj vzorka, ktorá by prešla nezávislou inštanciou, nemusí znamenať, že dodávky budú aj v budúcnosti v rovnakej kvalite,“ povedal Verčík.