ZÁVADKA NAD HRONOM. Viac ako tridsaťročný vlek doslúžil. Nie že by nebol funkčný, za všetkým však treba hľadať peniaze. Na Horehroní je málo pracovných príležitostí a z toho vyplýva aj nízka kúpyschopnosť obyvateľstva. Podľa starostu Závadky Jána Tešlára by práve tento fakt spôsobil, že prevádzka by bola pre obec stratová. „Máme už plaváreň, kde doplácame z obecného rozpočtu a keby sme ešte prevádzkovali aj vlek, neviem, či by sme to utiahli.“
S výstavbou začali ešte v roku 1980 a o dva roky na to sa už na 795 metrov vysokej Kýčere lyžovalo. Stredne náročný severne exponovaný svah s deväťstopäťdesiatmetrovou pomou slúžil v 90. rokoch predovšetkým domácim a začiatočníkom na lyžiarsky výcvik. Naposledy vlek preskúšali v roku 2006, odvtedy sa však na ňom už nejazdilo. „Je to smutné a mrzí ma, že sa to dostalo do takéhoto štádia, obzvlášť, keď ten vlek svojpomocne stavali naši otcovia v rámci svojho voľného času,“ tvrdí Tešlár.
Bučníku konkurovať nemôžu
Podľa slov súčasného starostu sa na prevádzkovaní vleku ani v minulosti nedalo zarobiť. Konkurencia v Pohorelskej Maši a Telgárte sa postupne rozrástla o ďalší, takmer dvojnásobne dlhší vlek v Polomke. Lyžiarske stredisko Bučník navyše začalo svah umelo zasnežovať, čím si na Hornom Hrone získalo väčšinu klientov.
„Snežné delá sú v dnešnej dobe nevyhnutnosťou. Mohlo sa to dotiahnuť už v začiatkoch prevádzky vleku spoluprácou s miestnou firmou, ktorá sa zaoberala výrobou čerpadiel,“ tvrdí Tešlár. Závadský vlek je ale bez technického zasnežovania dodnes.
A nepomohli ani granty. „Momentálne je situácia taká, že ani od štátu, ani od Európskej únie nedostaneme žiadne peniaze na rekonštrukciu, prevádzkovanie alebo zveľadenie vleku, keďže sa nachádza v nadmorskej výške nižšej ako 1000 metrov.“
Pozemky môžu byť problém
Zdá sa, že dlhodobý prenájom vleku v Závadke nie je pre investorov zaujímavý. Od roku 2008 na ponuku obce, ktorú zverejnila na svojej internetovej stránke, nezareagoval nikto. A dôvod? „Pozemky, na ktorých vlek stojí, sú nevysporiadané. Všetko sú to súkromné majetky, ktoré majú veľmi veľa vlastníkov,“ vysvetľuje starosta. Obec už požiadala pozemkový úrad na celoplošné pozemkové úpravy v dedine a momentálne čaká na jeho rozhodnutie.
Keď však v decembri uplynulého roka Závadka ponúkla vlek na predaj, jeden záujemca sa predsa len našiel. Ten ho však plánuje demontovať a použiť inde. „Od roku 2006 vlek neslúži a aby sa nezačal rozkrádať, uvažovali nad rôznymi variantmi predaja, buď na súčiastky alebo do zberných surovín, ale napokon sme sa zhodli, že ak to môže ešte slúžiť, tak nech to slúži aj niekomu inému. Prečo rozoberať funkčnú vec?“ So záujemcom stále rokujú, no obec by bola najradšej, keby sa dohodli na dlhodobom prenájme.