BANSKÁ BYSTRICA. Trest osem rokov odňatia slobody uložil dnes senát Okresného súdu v Banskej Bystrici advokátke Dagmar V. z tohto mesta. Na návrh prokurátora ju uznal za vinnú, že ako správkyňa konkurznej podstaty spáchala pokračujúci obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, čím spôsobila škodu viac ako 1,3 milióna eur. Rozsudok nie je právoplatný, obhajca sa odvolal hneď po jeho vyhlásení a prokurátor sa vyjadrí v zákonnej lehote. Súd vyhovel obžalovanej a pojednával v jej neprítomnosti.
Advokátka ako správkyňa konkurznej podstaty istej spoločnosti v Liptovskom Mikuláši v rokoch 2006 až 2009 neoprávnene investovala finančné prostriedky, ktoré získala zo speňaženia podstaty a inej činnosti správcu. Financie mali slúžiť na pomerné uspokojenie veriteľov úpadcu. Toto svoje počínanie zatajila pred konkurzným sudcom i veriteľským výborom.
Takto získané peniaze vložila na účet istej nebankovej spoločnosti v Bratislave a dosiahla tak zisk vyše 120-tisíc eur. Financie potom použila na opakované zmenkové obchody s touto nebankovkou. Posledné odkúpenie zmenky za takmer 1,4 milióna eur od tohto nebankového subjektu sa neuskutočnilo pre jeho insolventnosť. Nebankový subjekt pritom nebol chránený pred náhlou insolventnosťou prostredníctvom dohľadu Národnej banky Slovenska ani prostredníctvom Fondu ochrany vkladov. Tým advokátka ako správkyňa konkurznej podstaty spôsobila úpadcovi z Liptovského Mikuláša škodu viac ako 1,3 milióna eur.
Advokátke okrem trestu odňatia slobody uložili aj zákaz sedem rokov vykonávať funkciu správcu konkurznej podstaty a ochranný dohľad na jeden rok. Prokurátor navrhoval uložiť advokátke jedenásť rokov odňatia slobody, keď zákonná sadzba je desať až pätnásť rokov. Súd však znížil trest, pričom zohľadnil doterajšiu bezúhonnosť 49-ročnej advokátky a to, že napomáhala orgánom činným v trestnom konaní pri objasňovaní trestnej činnosti. Obhajca Jozef Švarc poukázal na to, že správkyňa uskutočnila pätnásť zmenkových obchodov a v štrnástich bola úspešná.
Na Slovensku sa vyskytli aj ďalšie prípady podobného konania správcov konkurznej podstaty. V jednom z nich Okresný súd vo Zvolene už uznal vinu, ale vec je na odvolacom konaní. Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici uzavrela aj ďalšie prípady tzv. špekulatívneho investovania správcov a pripravuje podanie obžaloby na príslušný súd.