BREZNO. Dobrovoľní darcovia krvi prišli na prvý tohtoročný odber v stredu 16. januára do Mestského domu kultúry v Brezne. Vyšetrili ich 28 a len jednému pre vysoký tlak krv neodobrali.
Podľa slov lekára Národnej transfúznej služby SR Romana Múkeru, zastúpenie darcov je od 18 do 65 rokov. Potešujúce je, že sa snažia dodržiavať to, čo od nich požadujú, čiže deň pred odberom fyzicky sa šetriť, nerobiť náročnú aktivitu, piť viac tekutín ako sú bežne zvyknutí, dobre sa vyspať, aspoň šesť hodín. „Novinkou v porovnaní s minulými rokmi je ráno v deň odberu sa naraňajkovať. Je to dôležité z dôvodu červených krviniek, ktoré využívajú glukózu ako benzín, čiže zdroje energie a dlhšie nám vydržia v krvnej konzerve,“ tvrdí Roman Múkera. Aby krv nebola hustá a odber nebolel, stačí ráno vypiť veľa tekutín.
Vlani zaznamenali o 10 percent viac odberov ako rok predtým, takže z hľadiska mobilných výjazdov sa počet zvyšuje. „Sme tomu veľmi radi, lebo krv potrebujeme vždy a vo zvýšenej miere cez letné mesiace, ale aj v zime. Teší nás, že ľudia chodia,“ dodal Roman Múkera.
Darcovia krvi mali možnosť drahocennú tekutinu darovať aj v piatok 18. januára u breznianskych hasičov a najbližšie v stredu 13. februára v mestskom dome kultúry.