BANSKÁ BYSTRICA. Chránený areál Malachovské skalky vyhlásili iba pred jedenástimi rokmi, ochranárske organizácie však vlani zaskočil návrh na jeho zrušenie. Ten prišiel zo strany investorov, ktorí podnikajú v oblasti Pršianskej terasy.
K tomuto krajnému riešeniu nakoniec nepríde, zmenia sa však hranice chráneného areálu.
Potvrdil nám to prednosta Obvodného úradu životného prostredia Jozef Gajdoš: „Na základe záverov z revízie osobitne chránenej časti prírody Malachovské skalky uskutočnila správa Chránenej krajinnej oblasti Poľana botanický a faunistický prieskum v danej lokalite. Závery zhrnuli do materiálu, ktorý bol prezentovaný na ústnom pojednávaní. Na podklade výskumu boli navrhnuté zmenené hranice chráneného areálu. Znamená to, že nepôjde o zrušenie chráneného areálu, ale zmenu jeho hraníc.“
Prednosta doplnil, že v súčasnosti sa pripravuje zámer, vrátane návrhu manažmentových opatrení v danom území.
V chránenom areáli Malachovské skalky, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti mesta, platí od roku 2002 štvrtý stupeň ochrany prírody. Začiatkom minulého roka však Krajský úrad životného prostredia v Banskej Bystrici zverejnil oznámenie o zámere zrušiť túto osobitne chránenú časť krajiny. Podnet na tento krok vychádzal z návrhov dvoch spoločností, ktoré v blízkosti Malachovských skaliek realizujú výstavbu.
Krajský úrad životného prostredia si následne vyžiadal k obidvom návrhom odborné stanovisko Štátnej ochrany prírody.
Ako sa uvádzalo v návrhu na zrušenie chráneného areálu, predmet ochrany už nie je zrejmý a nespĺňa účel.
Predmetné pozemky vraj stratili kvôli nedostatočnej údržbe charakter trvalo trávnatého pozemku a stávajú sa lesnými pozemkami. Tým podmienky pre predmet ochrany zanikli.
Návrh sa stretol s rozpornými reakciami predovšetkým zo strany ochranárov, ktorí žiadali k problému širšiu diskusiu. Vypracovanie odbornej štúdie požadovalo aj mesto.
Ako v tom čase konštatoval krajinný ekológ Vladimír Druga z občianskeho združenia Malachovská dolina, areál predstavuje cenné prírodné hodnoty.
Z geologického hľadiska sú pozoruhodné výstupy vápencových hornín vo forme malých skalných brál, v areáli žijú chránené druhy drobných živočíchov a flóra je pozoruhodná niektorými druhmi teplomilných rastlín.
Zo skaliek sú navyše krásne panoramatické výhľady na Banskú Bystricu a okolité pohoria.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK