BANSKÁ BYSTRICA. Do konca volebného obdobia by sa už v Banskej Bystrici nemal rozšíriť počet zrušených škôl. Vlani vyradili zo siete základné školy na Tatranskej a Okružnej ulici, čo sprevádzali silné emócie. Mesto sa teraz rozhodlo, že podobný krok už v nasledujúcom období robiť nebude.
„Vlaňajšou racionalizáciou sa mesto dostalo do priemeru v počte žiakov na jednu základnú školu v porovnaní s inými veľkými mestami. V Banskej Bystrici navštevuje jednu školu v súčasnosti priemerne 440 žiakov,“ konštatoval hovorca primátora Filip Roháček.
Naďalej v mínuse
Racionalizácia mala v roku 2013 priniesť zníženie deficitu hospodárenia mestských základných škôl o viac než 400 tisíc eur. Hovorca však zároveň podotkol, že hospodárenie škôl v meste sa na základe legislatívnych zmien, najmä zvýšenia tarifných platov učiteľov, dostane do deficitu aj v roku 2013: „Mesto navyše po novom nemôže vykryť deficit, vznikajúci v osobných nákladoch prebytkom zo škôl, ktoré sú vzhľadom na vyšší počet žiakov v pluse,“ doplnil.
Banská Bystrica je v súčasnosti zriaďovateľom dvanástich mestských škôl. Podľa vykonaného auditu kapacita škôl prekračuje potreby obyvateľov mesta.
Boj o málotriedku v Šalkovej
Roháček dodal, že v prípade zrušenia ďalšej väčšej mestskej školy, by kapacity zostávajúcich škôl pokryli nároky v nasledujúcich piatich rokoch. Napriek tomu prijalo mesto rozhodnutie nevyradiť v tomto volebnom období ďalšie školy zo siete. Neľahkú finančnú situáciu chcú riešiť internou racionalizáciou.
Vzhľadom na vysoké prevádzkové náklady sa v analýze uvažovalo aj nad zrušením málotriednej základnej školy v Šalkovej. Po diskusii vedenia mesta s poslancami však od tohto kroku upustili. Proti tomuto riešeniu bol aj poslanec mestského zastupiteľstva Jaroslav Kuracina. „Obyvatelia Šalkovej majú dlhodobo oprávnený pocit, že sú na okraji záujmu mesta. Najprv im nanútili skládku s tým, že mestská časť z toho bude mať benefity. Samozrejme, žiadnych sa nedočkali. Teraz by sa životná situácia mladých rodín opäť sťažila. Nie každý rodič má auto, aby vozil deti do školy v meste. A spoliehať sa, že deti od prvého do štvrtého ročníka budú denne samotné cestovať, by bolo pre rodičov zaťažkávacou skúškou,“ povedal.
Poslanec mestského zastupiteľstva a člen komisie pre školstvo a šport Ladislav Topoľský konštatoval, že z hľadiska rozhodovania o školách je pre poslancov kľúčová koncepcia internej racionalizácie, ktorú má mesto vypracovať do marca. „Školstvo je v neľahkej situácii. Treba vziať do úvahy veľký výpadok na mzdové položky, ale aj skutočnosť, že niektoré školy majú veľký problém s naplnenosťou. Jedna z nich je dokonca naplnená iba na 37 percent.“ Mesto musí podľa neho hľadať v rámci internej racionalizácie také riešenia, ktoré odvrátia ďalšie zhoršenie ich súčasnej ekonomickej situácie.
Školy musia hľadať rezervy
Aj keď rušenie ďalších škôl predbežne nehrozí, tie budú musieť hľadať rezervy vo svojom fungovaní. „V rámci racionalizačných opatrení pristúpi mesto a jednotlivé školy k zvýšeniu priemerného počtu žiakov na jedného učiteľa a zníženiu priemerných nákladov školy na jedného žiaka,“ konštatoval hovorca primátora. Mesto bude podľa neho regulovať počet otváraných tried na jednotlivých základných školách, aby došlo k rovnomernejšiemu rozloženiu žiakov.