BANSKÁ BYSTRICA. Na sklonku uplynulého roka zatvorili regionálni hygienici v Banskej Bystrici detské pieskoviská, ktoré nespĺňali potrebné štandardy. Tému pieskovísk otvoril v rámci interpelácií aj poslanec mestského zastupiteľstva Vladimír Pirošík, ktorý žiadal od mesta odpoveď na otázku, akým spôsobom sa vyrieši situácia na pieskoviskách, kde sa zistili nedostatky a aké preventívne opatrenia prijmú pre ďalšie pieskoviská.
Ako v odpovedi na poslaneckú interpeláciu odpovedal námestník pre rozvoj a výstavbu Ľubomír Ryša, hygienici uzatvorili v meste dve pieskoviská: “Na Poľnej ulici bolo zrušené pieskovisko pre nevyhovujúcu polohu a druhé v MŠ na Sásovskej ulici bolo na základe pokynov RÚVZ vyčistené,“ konštatoval.
Keďže najväčším problémom je znečisťovanie pieskovísk od psov a mačiek, mesto vidí východisko aj v krytých pieskoviskách. Námestník informoval, že v minulom roku sa podarilo osadiť šesť nových krytých pieskovísk, ktoré vyrobil ZAaRES. Dve nové kryté pieskoviská sa zakúpili a osadili v rámci vybudovania nových mestských detských ihrísk.
Zima si špeciálne opatrenia nežiada
Vedúca odboru hygieny detí a mládeže RÚVZ Katarína Slotová potvrdila, že hygienici budú robiť pravidelné kontroly pieskovísk aj v tomto roku. „Prevádzkovateľom pieskovísk, v ktorých kvalita piesku nezodpovedala požiadavkám na ochranu zdravia, RÚVZ zakázal využívať piesok na hry detí. Prevádzkovateľ je povinný toto zabezpečiť, keďže nesplnením tejto povinnosti by sa dopustil správneho deliktu na úseku verejného zdravotníctva,“ dodala. Aby bolo pieskovisko opäť prevádzkyschopné, je jeho prevádzkovateľ povinný požiadať o zrušenie vydaného rozhodnutia a predložiť výsledky analýz piesku.
Zaujímalo nás tiež, či musí prevádzkovateľ počas zimných mesiacov pieskovisko zabezpečiť napríklad jeho prekrytím. Podľa Kataríny Slotovej takáto povinnosť nie je legislatívne určená, rovnako ako nie je povinnosťou prevádzkovateľov požiadať na jar o ich uvedenie do prevádzky. „Ich povinnosťou je však zabezpečiť ,aby kvalita piesku v pieskovisku zodpovedala požiadavkám na ochranu zdravia detí, ktoré sa v ňom hrajú .Postupy, ako to zabezpečiť sú legislatívne určené,“ doplnila. Znamená to pravidelne ich čistiť, prehrabávať, prekopávať piesok, polievať pitnou vodou, alebo vodou, ktorá svojou kvalitou zodpovedá požiadavkám na kvalitu vody, určenej na kúpanie najmenej raz za 2 týždne v sezóne.
Hygienici vlani kontrolovali 52 pieskovísk. Najväčším problémom pieskovísk býva prekročenie prípustného množstva koliformných baktérií a fekálnych strektokokov, ktoré môžu byť pôvodcom viacerých závažných ochorení. Na znečistení pieskovísk sa výraznou mierou podieľajú nezodpovední majitelia psov a mačiek.