Starosta pracuje aj ako obecný odhŕňač, zadarmo.
BANSKÁ BYSTRICA. Ján Kováč, starosta Starých Hôr pod Donovalmi, vystúpil z veľkého starého nakladača. Práve vyčistil cestu okolo miestnej základnej školy a chystá sa pokračovať.
V Starých Horách a v okolitých obciach mikroregiónu napadlo do rána vyše tridsať centimetrov snehu.
Kováč hovorí, že mal byť práve na rokovaní starostov, ale treba sprejazdniť cesty. Len obec ich má 32 kilometrov.
„Treba to, aj to. Nemôžem sa rozdvojiť, tak odhŕňam. Obávam sa, že zima v horských dolinách sa ešte len začala,“ dodáva.
Zadarmo a na dohodu
Do strojov, ktorých vek je len ťažké odhadnúť, sadajú dvaja. Starosta z dobrej vôle a zadarmo a pomocník na dohodu.
„Keby sme si objednali firmu, stálo by nás to aj 20-tisíc eur, tak to robíme sami. Keď sype, tak niekedy aj celý deň a celú noc. V dolinách jednu lavínu odpraceme a druhá padne. Vo Valentovej sa zosunie sneh zo strechy a celá dolina je odrezaná. Takto si tu žijeme.“
Zima je v Starých Horách drahá. Keď sa opýtate, aký naplánovali rozpočet na zimnú údržbu, hovoria, že u nich sa to nedá.
Sú roky, keď zaplatia šesť, ale keď je veľa snehu a mráz, tak aj desať tisíc eur. Z celkového bežného ročného rozpočtu 16 tisíc eur.
„Idem kúpiť 150 litrov nafty do dvoch strojov a za dve tri hodiny sú preč,“ počíta Kováč.
V podhorskej obci, ktorá je väčšinu zimy zasypaná snehom, majú dva nakladače proti snehu. Podľa skromného odhadu majú 30-40 rokov. Dávnejšie mali ešte staršiu ruskú frézu ZIL, ale ako hovorí so smiechom starosta, čo meter, to liter.
Vláda im nepomohla
Starosta Kováč požiadal ešte Radičovej úrad vlády o dotáciu na nákup odhŕňača.
Starohorcom odkázali, že nemajú, ale odporučili im, aby sa spojilo sedem obcí v okolí a kúpili si jeden stroj.
„Dalo by sa, ale to by musel úrad vlády zabezpečiť, aby padal sneh vždy len v jednej obci. Momentálne odhŕňajú sneh len v troch obciach štyri mechanizmy,“ reaguje.
Starosta vie, že o staré stroje môžu kedykoľvek prísť. A tak žiada, prosí.
„Nemusí byť nový, stačí aj dvadsaťročný. Ak by sa niekto chcel zbaviť nakladača, budeme radi. Aspoň na súčiastky,“ hovorí Ján Kováč.
Miestni sa boja lavín
V neďalekej doline sú na ceste vyjazdené len pruhy pre kolesá. Stred priebežne obrusujú autá podvozkami.
V Hornom Jelenci končia aj pruhy, do Valentovej a Rybieho, kde padla jedna z najväčších lavín na Slovensku, sa dá ísť už len pešo.
„Koniec sveta je inde, ale teraz je tu,“ smeje sa Ján Štrbák a frézuje úzke pásy pred domom. Do Jelenca prišiel včera neskoro večer. Keď sa ráno zobudil, bolo o 30 centimetrov snehu viac.
Štrbák pozerá na strechu a hovorí, že bude musieť zhodiť sneh. Na altánku ho má vyše meter. Záhradné jazierko s jesetermi pre sneh takmer nevidno.
Lesník z doliny sa práve chystal prikrmovať zver. „Dva dni som sa nedostal do lesa, hádam zajtra,“ konštatuje zvyknutý na masy snehu.
Kopy snehu v Jeleneckej a Valentovskej doline nie sú až taký problém. Býva ho toľko každý rok.
Miestni sa najviac obávajú lavín, ktoré padajú z okolitých kopcov. Niekedy ich v doline padne aj desať a na niekoľko dní ju odrežú od sveta.