Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Bieda v Afrike v ňom zanechala nezmazateľnú stopu

Boris Pekarovič z Brezna hovorí o svojich silných emotívnych zážitkoch z Afriky. Príbeh o mužovi, ktorý adoptoval deti, žijúce v chudobnej Rwande.

Boris Pekarovič s AbrahamomBoris Pekarovič s Abrahamom (Zdroj: archív B.Pekaroviča)

V novembri 2011 ste sa prvýkrát zišli so svojím synom, ktorého ste adoptovali na diaľku. Stretli ste sa odvtedy?

- Nie, nestretol.Taká cesta tesne pod rovník, do stredu horúceho afrického kontinentu sa pre bežného smrteľníka s najväčšou pravdepodobnosťou dá uskutočniť len raz v živote. Pomery tam sú nesmierne komplikované, a preto ísť tam „len tak“ ako turista je takmer nemožné. Turistický ruch sa v Rwande iba rozbieha. Ale najmä je nepredstaviteľné, aby sa tam človek napríklad na prenajatom aute pohyboval sám po krajine, prešpikovanej síce vychudnutými, ale dobre ozbrojenými vojakmi a policajtmi. Je to iný svet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa darí malému Abrahamovi? Prezraďte nám niečo o ňom.

- Malý Abraham (tamojší vyslovujú jeho meno ako Ibrahim) mi nechtiac z času na čas spôsobuje vrásky na čele. Možno čitatelia zaregistrovali ďalšie katastrofálne zostrenie politickej situácie v závere minulého roka, a to žiaľ práve v oblasti konžského mesta Goma, hraničiaceho s Rwandou. Odtiaľ pochádzajú všetky naše adoptované konžské deti a pred najhorším násilím utiekli do iných častí krajiny stotisíce ľudí.

Zrejme máte oprávnené obavy o synov život...

- Áno, mám. No vďaka reholi pallotínov, cez ktorú táto moja adopcia prebieha, máme informácie z centrály v Hronskom Beňadiku. Neuveriteľne obetaví a zdráham sa trochu povedať „hrdinskí“ bieli i čierni misionári totiž do krajnosti zotrvávajú pri svojich „ovečkách“. Pomáhajú im zodpovedne peniazmi od nás a zároveň podávajú dramatické správy aj sem k nám. Momentálne je situácia taká vážna, že sa žiaľ uvažuje aj o možnom zrušení misie v demokratickej republike Kongo. No zatiaľ to ešte práve vďaka spomínanému obetavému nasadeniu funguje.

SkryťVypnúť reklamu

Čo v prípade zrušenia misie?

- Keby sa to vymklo kontrole a došlo by nebodaj k jej ukončeniu, naše peniaze sa po predchádzajúcej dohode presunú do bezpečnejšej krajiny, teda asi do Rwandy. Tam na šancu byť adoptovaným čakajú desaťtisíce detí.

Malý Abraham je dúfam v poriadku...

- Práve v týchto dňoch mi prišiel od Abrahama list, ktorý vo francúzštine napísal s pomocou opatrovateľky v Kongu. Veľmi ma potešilo, že som sa dozvedel, že žije, má osem rokov a dobre sa učí. Prospech sa u nich vyjadruje v percentách úspešnosti, dosiahol takmer 68 percent a je na 18. mieste vo svojej 2. triede. Rád spieva a píše, že mi veľmi ďakuje za podporu.

Na prvej návšteve Rwandy ste sa rozhodli adoptovať aj dcéru s pekným menom Marie Rose. Máte o nej informácie?

SkryťVypnúť reklamu

- Marie Rose sa mi ozve dva až trikrát do roka formou e-mailu. Oni tam v pastoračných centrách síce majú internet, ale je pre nich drahý, a tak ho používajú veľmi skromne. K obetavosti adoptívneho rodiča však podľa môjho názoru patrí aj zmierenie sa s tým, že nemá o svojich deťoch toľko informácií, koľko by si predstavoval.

Podporujete ju mesačným príspevkom, ktorý je určený na štúdium na strednej škole. Napísala vám, ako jej to ide v škole?

- Podľa dohody s kompetentnými priamo v meste Ruhango v Rwande mám Marie Rose podporovať po dobu šesť rokov. Prvé tri roky má absolvovať nižší stupeň a ďalšie tri vyšší stupeň strednej školy. No pretože jej matka je od rokov genocídy mentálne postihnutá a málo platná pri prácach v rodine, stará mama Marie Rose rozhodla, že nebude môcť šesť rokov študovať, lebo jej ruky treba pre udržanie rodiny pri živote.

Takže Marie doštudovala?

- Absolvuje iba dvojročnú kvázi našu učňovku v odbore krajčírstvo. Počas týchto dvoch rokov sa školitelia budú snažiť aj predať jej učňovské výrobky, aby si tak mohla zarobiť na vlastný šijací stroj, s ktorým by potom po skončení školy mala mať možnosť aspoň nejakého príjmu. Takže vidíte, ako sa trápia ľudia v tej krajine. Pritom som presvedčený, že je to dievča na Rwandu nadpriemerne inteligentné, prirodzene dobré.

Pred nedávnom v televízii vysielali film Hotel Rwanda, natočený podľa skutočných udalostí. Určite ste si ho nenechali ujsť. Čo vo vás vyvolal?

- Videl som film už vtedy, keď som netušil, že do jeho dejiska raz prídem osobne. Dokonca neviem, či som už vôbec mal adoptované prvé čierne dieťa, asi nie. No poviem vám, aj vtedy na mňa film riadne zapôsobil, keďže som vedel, že je to na základe skutočných tragických udalostí. Ale teraz sa naň pozerám s ešte väčšou angažovanosťou svojho vnútra, lebo film naozaj v mnohom výstižne opisuje to, čo sme sa o genocíde v Rwande dozvedeli od jej autentických svedkov.

Videli ste niečo aj na vlastné oči?

- Napríklad tie časti múrov kostola, natreté vo filme modrou farbou na pamiatku toho, že tam vojaci múr rozstrieľali a dnu, kde sa skrývali stovky zúfalých jednoduchých ľudí, pohádzali cez otvory granáty, zapálili to a všetci tam zahynuli... tak toto sme tiež videli na vlastné oči na múroch svätyne Kibeho, asi 160 km južne od hlavného mesta Kigali smerom k hraniciam s Burundi. A videli sme aj iné veci na iných miestach. Film je síce urobený ako prierez udalostí z celej drámy, ako mozaika tragédií z celej Rwandy na jednom mieste - v hoteli Rwanda. Je žiaľ pravdivý, ba ako nám povedali autentickí svedkovia udalostí, „ žiadny film nedokáže povedať všetko o tej hrôze, ktorá tu bola.“

Aký ste si odniesli pocit z návštevy Rwandy?

- Nikdy som nemal v pláne tam ísť, inštinktívne ma ťahá do krajín s chladnejšou klímou. Ale keď sa naskytla príležitosť, vedel som, že nesmiem zaváhať. Uveril som tomu, čo som kdesi počul, alebo čítal vo výpovediach našich ľudí, ktorí navštívili Afriku. Tento kontinent čímsi priťahuje. Je pre nás náročný, horúci, dusný, nebezpečný, prašný a vzápätí ohrozujúci život zosuvmi bahna. Obyvatelia sú pre nás nevyspytateľní, mentálne rozdiely spolu s biedou a zaostalosťou môžu ľahko skončiť nebezpečnými konfrontáciami s nechápavými „bohatými“ belochmi. Na druhej strane je tam toľko príležitostí spoznať krásu povahy domorodcov, že to prevyšuje všetky obavy.

Afrika jednoducho zanechala stopy vo vašom srdci...

- Je známy fakt, že po návšteve každej krajiny sa v človeku po pár mesiacoch rozmnožia krásne, slastné spomienky na ňu. V prípade Rwandy sa mi chce hovoriť o prežívaní afrického sna v mojom srdci. Nečakal som to, že sa ma tak hlboko dotkne nazretie do života množstva nesmierne biednych, ale aj krásnych ľudí v krajine tak odlišnej od našej. To vo mne zanechalo nezmazateľnú stopu do konca života. Práve ľudia Afriky, spolu s inou farbou východov či západov slnka ako u nás, s inými - sýtymi, koncentrovanými, divokými - vôňami vzduchu ako u nás, sú tou magickou silou, ktorá by ma vedela do Afriky dostať znova.

Plánujete ešte stretnutie so svojimi adoptívnymi deťmi?

- Keby bola príležitosť, využil by som ju. Lenže pravdu povediac, podnebie ma tak ubíjalo svojou vlhkosťou, ktorá spolu s teplom nemizla ani v noci, že s každým pribúdajúcim rokom na svojom chrbte sa táto šanca bude asi zmenšovať.

Ako sa povie, nikdy nehovorme nikdy..

- Máte pravdu. Keď si uvedomím, že dosiahnuť vzdialenú krajinu je možné za 8 hodín letu, mám na chvíľu na tvári optimistický úsmev.

Môžete na záver prezradiť kontakt pre ľudí, ktorí by tiež chceli pomôcť chudobným africkým deťom?

- Do pozornosti dávam čitateľom projekt Adopcia srdca. Zo Slovenska sa úspešne šíri svetom, v minulom roku sa založila misia v Kamerune a v decembri dokonca na Madagaskare, nám známom najmä kvôli Móricovi Beňovskému. Informácie o možnosti zapojiť sa do projektu Adopcia srdca sú dostupné na stránke www.pallotini.sk.

marierose2011.jpg

Marie Rose. Inteligentné dievča s dobrým srdcom

FOTO - archív B. Pekaroviča

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

 1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 038
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 136
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 7 409
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 962
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 010
 6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 785
 7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 629
 8. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 4 502

Blogy SME

 1. Roman Kebísek: Krman chystal na Slovensku r. 1707 veľkú kultúrnu obnovu. Prekazili to boje
 2. Věra Tepličková: A teraz, babo raď...
 3. Martin Pollák: Koberec
 4. Marek Mačuha: Sfalšoval Fico skutočne voľby?
 5. Ján Šeďo: Vypýta si Pellegrini pozíciu predsedu vlády ?
 6. Juraj Sališ: Pre tých čo snívali o Hlase
 7. Ján Škerko: My s tým súhlasíme (?); s tým ľudom
 8. Rado Surovka: Múmia sa vracia.
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 939
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 43 951
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 985
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 727
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 501
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 600
 7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 11 260
 8. Věra Tepličková: Kto všetko sa nám smeje? Asi všetci, čo rozumejú po slovensky 10 684
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Predčasné parlamentné voľby 2023.

V kraji dominujú politické strany SMER -SD a HLAS - SD.


sme.sk 4 h

S prenosnou urnou prišli dve členky okrskovej volebnej komisie.


TASR 18 h
Výsledky parlamentných volieb 2023 v Banskobystrickom kraji.

Pripravili sme pre vás zoznam odkazov, na ktorých nájdete podrobné výsledky parlamentných volieb 2023 pre okresy, mestá a obce v Banskobystrickom kraji. Prvé výsledky začnú pribúdať po 22:00.


21 h
Na snímke 102- ročná Mária Longauerová vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do prenosnej volebnej schránky v zariadení pre seniorov Jeseň v Banskej Bystrici.

Pochádza zo Záhoria, väčšinu života prežila v meste pod Urpínom.


TASR 21 h

Blogy SME

 1. Roman Kebísek: Krman chystal na Slovensku r. 1707 veľkú kultúrnu obnovu. Prekazili to boje
 2. Věra Tepličková: A teraz, babo raď...
 3. Martin Pollák: Koberec
 4. Marek Mačuha: Sfalšoval Fico skutočne voľby?
 5. Ján Šeďo: Vypýta si Pellegrini pozíciu predsedu vlády ?
 6. Juraj Sališ: Pre tých čo snívali o Hlase
 7. Ján Škerko: My s tým súhlasíme (?); s tým ľudom
 8. Rado Surovka: Múmia sa vracia.
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 939
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 43 951
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 985
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 727
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 501
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 600
 7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 11 260
 8. Věra Tepličková: Kto všetko sa nám smeje? Asi všetci, čo rozumejú po slovensky 10 684
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu