Prispejte na pomoc pre deti, chorých, starých či nevládnych. S týmto oslovením sa nejeden z nás stretáva často a takmer všade, no nie na všetko, čo chytá za srdce, sa treba dať aj nachytať.
BREZNO. Zlé meno verejným zbierkam robia ľudia, ktorí chodia po uliciach a zbierajú peniaze prakticky na čokoľvek. Darcovia sú po prevalení mnohých podvodných káuz oveľa opatrnejší. Rozoznať serióznu organizáciu, ktorá sa skutočne venuje charitatívnej činnosti, nie je jednoduché. Pouličné zbierky a „pokladničkové akcie“ sú čoraz obľúbenejšie aj v Brezne. Niekedy až príliš.
„Ja som na to priam alergický. Pomôžem, keď môžem, ale keď viem, kam to ide,“ tvrdí náš čitateľ Eduard. Vie o čom hovorí, v rodine má onkologicky chorého synovca, ktorý tri roky bojuje s nádorom v hlave. Práve na detskej onkológii v Banskej Bystrici sa dozvedel, že formou verejných zbierok spolupracujú jedine s Lions club a Ligou proti rakovine. „Nemôžem si pomôcť, nechcem všetkých hádzať do jedného vreca, ale dovolím si povedať, že 90 percent takýchto ľudí robí podvody.“
Nedostatkom súčasne platného zákona o verejných zbierkach (z roku 1973) je totiž fakt, že subjekt, pre ktorý organizácia zbiera peniaze, nemusí o tejto zbierke vôbec vedieť. „Sú to citové záležitosti a hlavne keď sa jedná o deti, ľudia prispejú. Ešte stále je v tomto národe nejaký cit, stále chce pomôcť a toto sa zneužíva.“
Čo by sme o zbierke mali vedieť
Verejnú zbierku môže na území Slovenskej republiky usporiadať len právnická osoba so sídlom na Slovensku. Rozhodnutia o povolení zbierky vydáva v prípade celoštátnych zbierok ministerstvo vnútra po dohode s ministerstvom financií, obvodné úrady povoľujú zbierky, ktoré sa konajú v ich územnom obvode. Obvodný úrad v Brezne od začiatku roka nezaevidoval ani jednu.
Organizácia, ktorej príslušný úrad vydal rozhodnutie o povolení konania zbierky, je podľa zákona povinná predložiť vyúčtovanie najneskôr do 30 dní od jej skončenia. Vo vyúčtovaní uvedie priebeh konania, náklady, hrubý a čistý výnos a preukáže, akým spôsobom boli alebo budú takéto finančné prostriedky použité. Náklady pritom nesmú presahovať väčšiu časť hrubého výnosu.
Predtým než prispejeme
Zástupcovia organizátora verejnej zbierky by sa mali preukázať poverením na jej vykonávanie. Prispievateľ má právo informovať sa priamo u organizátora na podrobnosti ohľadne povolenia. Spozornieť by sme mali napríklad vtedy, ak sa kontaktná adresa organizácie viaže na P. O. Box, alebo zbiera peniaze na viacero cieľov.
Pri akomkoľvek podozrení z podvodného konania môže občan podať podnet na orgán, ktorý zbierku povolil. Ten totiž vykonáva dozor nad dodržiavaním ustanovení zákona a má právo organizátorovi uložiť pokutu až do výšky 6638 eur.
Ministerstvo vnútra aj neziskové organizácie sa zhodujú, že súčasná legislatíva potrebuje zmenu. Organizátor by mal mať povinnosť zverejniť informácie o zbierke na svojom webe a okrem iného by malo byť jej povolenie podmienené súhlasom subjektu, pre ktorý je výťažok určený.
Všetko je dobrovoľné
Verejnými zbierkami sa chápu také zbierky, ktorých cieľom je získať finančné prostriedky na vopred určený sociálny, kultúrny, zdravotný alebo iný verejnoprospešný účel a to dobrovoľným poskytnutím príspevkov. Tu je podstatné slovíčko dobrovoľným.
„Je potrebné mať na pamäti, že ide o dobrovoľné poskytnutie peňazí – záleží na miere dôvery každého, kto chce darovať,“ tvrdí Alena Koišová z Komunikačného odboru ministra vnútra. Pokiaľ ide o dôveryhodnosť zbierok, odporúča, aby si ľudia o organizácii, ktorej chcú prispieť, zistili aspoň základné informácie. „Seriózny prístup je napríklad internetová stránka, kde sú zverejnené kontakty, informácie o podpore či referencie.“ Neochota či neschopnosť poskytnúť informácie by mali byť pre potenciálnych prispievateľov výstrahou.
„V každom prípade je potrebné uvedomiť si, že finančná podpora je vzťah medzi darcom a organizátorom zbierky na základe dobrovoľnosti so všetkými rizikami, ktoré z neho vyplývajú,“ dodala Koišová.