Petičný výbor proti výstavbe pyrolýznej spaľovne na Graniari pripravuje nové protestné akcie, vylúčená nie je ani ďalšia petícia. Má ísť o celomestský protest, keďže problém spaľovne sa podľa petičného výboru týka všetkých Banskobystričanov.
BANSKÁ BYSTRICA. Boj o spustenie skúšobnej prevádzky spaľovne v mestskej časti Graniar sa začal nanovo. Krajský súd v Banskej Bystrici totiž pred niekoľkými dňami vyhovel investorskej spoločnosti Medika SK proti rozhodnutiu bývalého Krajského stavebného úradu (KSÚ) o zastavení skúšobnej prevádzky spaľovne na Graniari.
KSÚ ešte v priebehu vlaňajška vydal rozhodnutie, ktorým zrušil predchádzajúce rozhodnutie mesta Banská Bystrica o povolení dočasného užívania stavby pyrolýznej spaľovne pri nemocnici F.D. Roosevelta.
Zástupca spoločnosti Medika Ľubomír Ďurčo zatiaľ nedokáže povedať, od akého termínu by mohli skúšobnú prevádzku spustiť: "Nástupca bývalého KSÚ bude musieť vyniesť vo veci nový verdikt, na ktorý musíme počkať,“ povedal a doplnil, že obavy ľudí z poškodenia životného prostredia spaľovňou sú neopodstatnené. „Všetky merania sa robia v dennom monitorovaní. Ak by hodnoty prekročili stanovené limity, prevádzka sa automaticky zastaví,“ dodal.
Prísne limity platia podľa neho v európskej legislatíve aj pri meraní obsahu dioxínov, z ktorých majú ľudia najväčšie obavy. „Iba pre porovnanie. Normy sú dnes také prísne, že krby v okolitých rodinných domoch vyprodukujú viac škodlivín ako naša prevádzka,“ hovorí.
Úrad zvažuje odvolanie
Odbor výstavby a bytovej politiky Obvodného úradu v Banskej Bystrici počká na písomné vyhotovenie a doručenie rozhodnutia Krajského súdu. Vedúca odboru Janka Mylbachrová potvrdila, že po oboznámení sa s jeho obsahom zvážia možnosť podať opravný prostriedok.
Pripravujú nové protesty
Členka petičného výboru Henrieta Petrincová potvrdila, že v súčasnosti pripravujú proti spustenie spaľovne viacero akcií celomestského charakteru. Nevylúčila ani začatie novej petície, už tretej v poradí. Prvé dve podpísali tisícky obyvateľov Banskej Bystrice.
„Treba si naozaj uvedomiť, že nejde o problém jednej časti mesta, ale zhoršenie životného prostredia by sa dotklo celej Banskej Bystrice,“ povedala. Podľa nej je už dnes životné prostredie Banskej Bystrice vážne narušené a spoločne s Ružomberkom patrí k najprašnejším mestám na Slovensku. „Spustenie spaľovne v kotline so zlými rozptylovými podmienkami by situáciu ešte zhoršilo,“ doplnila.
Roky starý problém
Okolo spaľovne na Graniari sa vedú polemiky prakticky už od roku 1991, kedy bolo na stavbu vydané povolenie.
Istý čas sa tu spaľoval nielen biologický odpad z nemocnice, ale aj plastové látky obsahujúce polyvinylchlorid. Podľa obyvateľov v tom čase životné prostredie výrazne utrpelo. Neskôr bola pri starej spaľovni postavená nová budova s novou technológiou, no už zakrátko bola jej prevádzka zastavená.
. Pred šiestimi rokmi do hry vstúpila spoločnosť Medika SK a proti spustenie spaľovne vznikli postupne dve petície. Jedna z nich reagovala na skutočnosť, že v spaľovni by sa malo likvidovať viac komodít než iba odpad z banskobystrickej nemocnice.