BANSKÁ BYSTRICA. Stredoškoláci dostali dnes na pôde banskobystrickej Univerzity Mateja Bela (UMB) príležitosť vyskúšať si, ako pracujú časticoví fyzici. Majstrovské triedy (Masterclasses) z časticovej fyziky je podujatie, ktoré sa koná deviaty rok nielen v Európe, ale už aj vo svete. Centrálnou časťou je analýza skutočne nameraných dát z urýchľovača LHC v laboratóriu CERN. Práve na tomto zariadení bol objavený Higgsov bozón, čo bolo oznámené vlani. Na podujatí sa Higgsovým bozónom okrem iného tiež zaoberajú.
Ako TASR ďalej priblížil Boris Tomášik z katedry fyziky UMB, ktorý dva roky v CERNE pracoval, mladí ľudia dostávajú do rúk reálne namerané dáta z laboratória CERN, ktoré analyzujú zjednodušenými prostriedkami na počítačoch. Predtým však absolvujú inštruktáž a prednášky. Na záver sa vďaka videokonferencii spoja s inými univerzitami a tiež fyzikmi v CERNE, aby si vymenili svoje skúsenosti.
Do dnešnej videokonferencie sa tak zapoja inštitúcie z Alexandrie, Barcelony, Štokholmu aj Bergenu. "Pretože dnes všetci robíme to isté a na koniec - záver dňa prídeme so svojimi výsledkami a porovnáme si, čo komu vyšlo. A keď dáme tie naše výsledky dohromady, zistíme, či z nich vieme povedať niečo viac," povedal Tomášik. Ako objasnil, študenti sa zaoberajú meraním hmotnosti Z0 bozónu, a tiež hľadaním signálu spomínaného Higgsovho bozónu, poslednej objavenej častice štandardného modelu, ktorá dáva hmotnosť niektorým iným časticiam.
Tomášik pokračoval, že na podujatie prichádzajú študenti, ktorých táto problematika už zaujíma. "Je tu aj časť takých, ktorí naozaj chcú ísť študovať fyziku a venovať sa tomu." Podľa slov Tomášika im tak trochu "otvoria dvere" a ukážu, čo robia. "Necháme ich nahliadnuť, že to nie je žiadna alchýmia, nič tajné alebo nič exotické - to, čo robíme v CERNE, keď robíme vedu. Majú možnosť si na to siahnuť. Takže, ak aj nebudú robiť fyziku, bude im to bližšie a budú mať k tomu možno lepší vzťah, keď vedia, čo je za tým," podotkol Tomášik.
Pätnásťročná Michaela z banskobystrického Gymnázia J. G. Tajovského, ktorú TASR oslovilo po prednáške, sa podujatia tento rok zúčastnila prvýkrát. "Prednášky sa mi páčili, dozvedela som sa mnoho nových vecí, pretože o časticovej fyzike som doteraz veľa toho nevedela," povedala a dodala, že sa už teší na praktické cvičenia. "Masterclasses absolvujem už tretíkrát a zakaždým je to o niečom inom, čiže je to vždy zaujímavé," uviedol 19-ročný Martin z rovnakého gymnázia. Prišiel hlavne preto, lebo by chcel fyziku študovať.
Medzinárodné Masterclasses z časticovej fyziky sa konajú od 26. 2. do 22. 3. na vedeckých inštitúciách v krajinách na celom svete. Na Slovensku na šiestich univerzitách, v Banskej Bystrici dnes.