Na vystúpenie občanov v zastupiteľstve už nebude treba predchádzajúci súhlas poslancov, verejnosť bude mať prístup na zasadnutia komisií rozhodujúcich o pridelení dotácií.
BANSKÁ BYSTRICA . Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) postupne zavádza štandardy transparentnosti, aké sú napríklad v krajskom meste Banská Bystrica roky samozrejmosťou. Najnovšie krajskí poslanci schválili zmenu svojho rokovacieho poriadku, na základe ktorej bude môcť na zasadnutiach zastupiteľstva vystúpiť k ľubovoľnému bodu každý občan, ktorý o to požiada, a udelenie slova prihláseným občanom už nebude podliehať schvaľovaniu poslancami. Mení sa aj hlasovanie o predajoch či prenájmoch majetku kraja, keď po novom sa bude musieť hlasovať o každom predaji alebo prenájme vždy osobitne a nie o bode ako celku.
Transparentnejšie bude aj prideľovanie dotácií samosprávneho kraja na akcie vo verejnom záujme a na podporu všeobecne prospešných služieb. Na rokovania komisií, ktoré o pridelení grantov žiadateľom rozhodujú, bude mať verejnosť prístup a termíny a miesto zasadnutia komisií majú byť zverejnené na internetovej stránke kraja. Zároveň majú byť zápisnice z týchto zasadnutí, vrátane zoznamu udelených a neudelených dotácií, trvalo archivované a zverejnené.
V transparentnosti chcú pokračovať
Ako uviedol predseda kraja Vladimír Maňka, hoci ho potešilo umiestnenie v rebríčku Otvorená samospráva Transparency International Slovensko (TIS), podľa ktorého bol BBSK v roku 2011 najtransparentnejším krajom, stále je čo zlepšovať. Dal preto pokyn všetkým útvarom krajského úradu pripraviť návrhy na zvýšenie transparentnosti vo všetkých oblastiach pôsobnosti samosprávneho kraja. „Chcel by som nabudúce pripraviť informáciu pre zastupiteľstvo, aké kroky sme už urobili a aké ešte chceme urobiť na zvýšenie transparentnosti. Niektoré kroky riešime mojimi príkazmi, niektoré cez zastupiteľstvo. Som rád, že to poslanci chápu a súhlasia s nimi,“ povedal Maňka.
Hoci podľa rebríčka, ktorý zverejnila organizácia TIS v decembri 2011, bol BBSK najtransparentnejším krajom, išlo o víťazstvo „jednookého medzi slepými“. Ako vtedy upozornil riaditeľ TIS Gabriel Šípoš, transparentnosť slovenských samosprávnych krajov zaostáva za úrovňou krajských miest. Kým kraje dosiahli v hodnotení v priemere len 46 bodov zo sto možných a najlepší 53 bodov, krajské mestá v podobnom rebríčku už rok predtým získali priemerne 55 bodov a tie najlepšie 70 bodov. Banskobystrický kraj vtedy medzi ostatnými vynikal v kvalitne poskytovaných informáciách o práci zastupiteľstva ako aj v informovaní o investičných projektoch a ako jediný mal vytvorený aj etický kódex zamestnancov.