BREZNO. Máte teplotu, bolí vás hlava, svaly, kĺby? Nepodceňujte to a vyhľadajte lekára. Zimné mesiace sú každoročne plodné na zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení a chrípky. Vírus sa prenáša medzi ľuďmi najmä v uzavretých priestoroch, málo vetraných, v dopravných prostriedkoch. „Dobre sa množí v takom počasí, aké bolo v 8. kalendárnom týždni – hmly, vlhké počasie, inverzia,“ tvrdí doktorka Viera Morihladková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Podľa nej prispieva k tomu fakt, že chorí ľudia nie sú izolovaní, chodia do práce, školy, obchodov, ako aj zanedbávanie osobných hygienických návykov, nezakryjú si ústa pri kýchaní, kašľaní, prípadne si neumyjú ruky.
Chorobnosť v číslach
Na základe hlásení lekárov epidemiológovia evidujú chorobnosť v jednotlivých okresoch. V Breznianskom však túto informáciu poskytne len 27 percent praktických lekárov pre dospelých a 64 percent lekárov prvého kontaktu pre deti a dorast. Ako uviedla hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Mária Tolnayová, v 8. kalendárnom týždni zaevidovali 701 prípadov akútneho respiračného ochorenia, 113 chorých na chrípku a jej podobným ochoreniam. Komplikácie sa vyskytli v 8 prípadoch, pričom išlo o zápaly stredného ucha, dutín či pľúc. V porovnaní s prechádzajúcim týždňom sa výskyt ochorení zvýšil takmer o 50 percent.
Zákaz návštev v nemocnici
Vzhľadom na zvýšený výskyt chrípky a s ním súvisiacich ochorení v breznianskej nemocnici zakázali návštevy na všetkých oddeleniach. „Striktne platil prvých päť dní, čo bolo v záujme pacientov aj verejnosti. Bolo nutné zistiť, či sa u niektorého z hospitalizovaných nepotvrdí pandemický vírus A (H1N1), čo je životu ohrozujúca choroba. Takzvaná prasacia chrípka sa našťastie nepotvrdila. No na druhej strane, keďže som mal v tých dňoch službu, postrehol som väčší pokoj a lepšie sa pracuje,“ uviedol primár interného oddelenia Ľubomír Antalík. Návštevy podľa neho rušia režim a chod nemocnice.
Zákaz návštev trvá až do odvolania. „Samozrejme, ak chcú príbuzní doniesť nejaké veci, snažíme sa im vyjsť v ústrety. Zdravotnícky personál ich prevezme na vrátnici a odovzdá pacientovi. Na komunikáciu už v dnešnej dobe existujú mobilné telefóny, takže majú možnosť byť v kontakte.“
Podľa slov epidemiologičky Viery Morihladkovej, jedným z najdôležitejších opatrení je izolácia chorého, aby nerozširoval vírus v populácii a nenakazil ďalších ľudí.
Príznaky ochorení nerozoznáte
V 8. kalendárni týždni zomrela žena z okresu Brezno, u ktorej bolo podozrenie na ochorenie spôsobené vírusom chrípka. „Táto príčina sa nepotvrdila. Žena exitovala na zápal pľúc spôsobený baktériou, nie na chrípku,“ vysvetľuje doktorka Morihladková. Podľa nej v tejto sezóne sa na chorobnosti podieľajú chrípkové vírusy A, čo je sezónny typ, vírus tzv. prasacej alebo pandemickej chrípky A (H1N1), vírus chrípky B, ale aj iné respiračné vírusy napr. syncyciálny vírus. U chorých pacientov boli všetky dokázané. V klinických príznakoch ochorenia však rozdiely nie sú.
Chrípku nepodceňujte
Ak vás premôže svalová slabosť, bolesť kĺbov a vystúpi teplota, je čas na absolútny oddych. „Chorobu netreba podceňovať, nutné je ležať, dopriať si vitamíny, piť teplý čaj. Ak sa ešte pridruží kašeľ, bolesti v hrudníku, treba vyhľadať odborníka. U niektorých pacientov môže nastať sekundárna infekcia a zápal pľúc. Určite treba navštíviť lekára. U niekoho stačia na vyliečenie dva až tri dni, u niekoho je málo aj týždeň. Ja som mal chrípku cez Vianoce, takže viem sa vžiť do situácie chorých,“ tvrdí primár Antalík.
K preventívnym opatreniam patrí vhodné obliekanie, nepodceňovanie počasia, v priestoroch, kde dochádza ku kumulácii väčšieho počtu ľudí, časté vetranie, otužovanie, prechádzky do prírody, vhodná strava s dostatočným množstvom tekutín a vitamínov.
Očkovanie. Áno alebo nie?
Podľa slov primára Antalíka očkovanie jednoznačne áno a s týmto názorom sa stotožňuje aj doktorka Morihladková. „Tohto roku som sa nedal zaočkovať, čo trochu ľutujem. Je však ťažké presvedčiť pacientov, aby tak urobili. Nejde ani o finančné prostriedky na to vynaložené, pretože to nie je až taká veľká položka, ale skôr o jeho načasovanie. Niektorí pacienti sa dajú zaočkovať, keď majú infekciu, potom môžu dostať infekciu horných dýchacích ciest a hneď si to dávajú do súvislostí. Nie vždy pravdivú informáciu odovzdajú ďalej známym, a tak vznikne averzia voči očkovaniu,“ konštatuje Ľubomír Antalík.
Najrizikovejšia je stredná kategória
„Pred niekoľkými rokmi by som povedal, že medzi najrizikovejšie kategórie patria starší ľudia. Teraz však vidím, že rôznymi ochoreniami trpí veľa mladých, ktorí majú oslabenú imunitu. Seniorom stačí byť doma, nepohybovať sa veľmi na verejnosti, preto sú menej ohrození ako tí, ktorí musia ísť do práce či do školy. Môžem však povedať, že študenti choroby väčšinou zvládnu, takže najviac ohrozená je asi stredná veková kategória,“ dodal na záver primár Antalík.
Podľa epidemiologičky Viery Morihladkovej k zníženiu chorobnosti v okrese Brezno prispejú školské prázdniny, ktoré trvali od 25. februára do 1. marca.