BANSKÁ BYSTRICA. V priebehu niekoľkých týždňov sa zásadne zmenil postoj mesta k rušeniu ďalších základných škôl v meste. Začiatkom roka vydalo mesto vyhlásenie, že nad rušením škôl už do konca volebného obdobia neuvažuje. Ďalšia racionalizácia škôl by mala smerovať k hľadaniu rezerv vo fungovaní jednotlivých škôl. Jednu z ciest videlo mesto vo zvyšovaní priemerného počtu žiakov na jedného učiteľa, v znižovaní nákladov školy na žiaka a v ďalších racionalizačných opatreniach.
Teraz je opäť všetko inak. Na rokovanie mestského zastupiteľstva koncom marca sa má dostať analýza situácie v banskobystrickom školstve, ktorá počíta so zrušením dvoch ďalších škôl – málotriednej základnej školy v mestskej časti Šalková a Základnej školy Bakossova.
Hovorca primátora Filip Roháček zdôvodnil zmenu postoja mesta k rušeniu škôl tým, že zatiaľ čo v januári vzhľadom na priebežné výsledky komplexnej analýzy škôl predpokladali, že potrebnú úsporu bude možné dosiahnuť vnútornou racionalizáciou, dnes je už analýza vo finále: "Žiaľ jasne vypovedá o nutnosti ďalšej racionalizácie formou rušenia škôl. Aj z viacerých porád riaditeľov škôl vyplynulo, že vnútorné racionalizačné opatrenia už do tejto chvíle prebiehali a ďalšie možnosti sú len obmedzené, aj keď k niektorým by sa na základe analýzy mohlo prikročiť. Ako napríklad regulácia počtu otváraných tried na jednotlivých školách," dodal.
Analýza podľa neho predbežne poukazuje na základnú školu na Bakossovej ulici, ktorá má najmenší počet žiakov a rovnako je tu najhorší pomer nákladov v prepočte na žiaka, keďže sa jedná o veľkú budovu v pomerne zlom technickom stave. Z analýzy tiež vyplýva vysoká ekonomická náročnosť prevádzky málotriednej základnej školy na Hronskej ulici v Šalkovej.
Hľadajú možnosť na zmenu zriaďovateľa
"Už dnes prebiehajú rokovania o tom, že ak by došlo k vyradeniu ZŠ na Bakossovej ulici zo siete škôl a školských zariadení, bol by z tejto časti mesta zavedený školský autobus do najbližších škôl v centre. V tejto škole je zároveň pomerne veľký počet detí dochádzajúcich z obcí mimo Banskej Bystrice, kde následne nepredpokladáme veľký rozdiel v doprave žiakov do školy. Pri málotriednej ZŠ na Hronskej ulici vedeniu mesta veľmi záleží na tom, aby táto časť neprišla o školu a primátor osobne oslovil zástupcov Evanjelickej cirkvi a.v., ktorá budovu tejto školy vlastní, s možnosťou presunu zriaďovateľskej pôsobnosti z mesta na cirkev. Stanovisko zatiaľ nemáme k dispozícii," konštatoval hovorca.
Doplnil, že zatiaľ sa jedná výhradne o odporúčania, vyplývajúce z vypracovanej analýzy škôl. Na ich základe začali v týchto dňoch opätovne rokovania vedenia mesta so zástupcami poslaneckých klubov a je pravdepodobné, že téma racionalizácie základných škôl v meste sa dostane už na najbližšie marcové zasadnutie mestského zastupiteľstva. "Definitívne rozhodnutie o návrhu na vyradenie niektorej zo základných škôl v meste je na mestských poslancoch. Možno dodať, že pokiaľ by mesto vyradilo zo svojej siete tieto dve školy, situácia so základnými školami v meste by sa dlhodobo stabilizovala," povedal.
Protestom sa mesto zrejme nevyhne
Podobne ako v prípade nedávno zrušených škôl na Okružnej a Tatranskej ulici môže mesto aj teraz očakávať protesty . Občianska rada v Šalkovej so zrušením malotriedky nesúhlasí. Jej predsedníčka Katarína Petríková nám povedala, že sa chcú na mesto obrátiť s protestom. Pre rodičov vekovo najmenších žiakov, ktorí do školy chodia, by sa podľa nej výrazne zhoršila situácia. „Bolo by pre nich veľmi náročné, aby také malé deti dochádzali do škôl v meste a rodinám by to zdvihlo náklady,“ dodala. Šalkovská škola pritom podľa nej dosahuje dobré výsledky a výrazne sa podieľa aj na kultúrnom a spoločenskom živote obce.
Šalkovčania majú dlhodobo pocit, že na nich mesto zabúda. Po povolení skládky teraz musia čeliť hluku stavby z blízkej vodnej elektrárne.
Rodičovská rada zo Základnej školy Bakossova sa zíde v utorok, čo nám potvrdila jej členka Jana Odrobiňáková. Na nej by mali určiť ďalší postup. Podľa členky rady je však zarážajúce, že mesto prijíma takéto rozhodnutia v čase, keď minister školstva predstavil svoju víziu budúcnosti základného školstva. Tá by nemala byť zameraná na rušenie škôl, ale ich zlučovanie a racionalizáciu.
Poslanec mestského zastupiteľstva Ladislav Topoľský si myslí, že vyhlásenia mesta o tom, že s rušením škôl nepočíta boli predčasné kým nemalo k dispozícii podrobnú analýzu. Pri deficite 500 tisíc eur v oblasti školstva si podľa neho mesto musí jasne povedať, akou cestou ísť. Buď pôjde v režime predchádzajúcich rokov, čo môže priniesť ďalšie ekonomické problémy, alebo na základe demografických a ekonomických ukazovateľov bude musieť znížiť počet škôl.