BREZNO. Zastavil s autom pri hlavnej ceste za Breznom, smerom na Horehronie, vyhodil vrece s odpadom a pokojne odfrčal preč. Takýto prípad sa stal v sobotu 2. marca.
Nepozná slovo kontajner
Ľahostajný, lenivý, neporiadny. Aké sa ešte dajú použiť slová pre človeka, ktorému nezáleží na prostredí, v ktorom žijeme? Zbalil vrece s odpadom, namiesto vyhodenia do kontajnera ho vložil do auta a len čo zašiel za mesto, bezohľadne sa smetí zbavil. Aký mal na to dôvod? Netušil však, že ho uvidí náhodný okoloidúci, ktorý z konania vodiča takmer stratil dych. Zrýchlil krok, mysliac si, že muža dobehne a upozorní, no ten nadzvukovou rýchlosťou odfrčal do neznáma.
Previnilec odhalený
Turista nelenil, vrece s odpadom otvoril a na chvíľu sa potešil. Medzi rôznymi hygienickými potrebami, obalmi z potravín sa nachádzala korešpondencia. Na obálke od nemenovej pôžičkárne bolo meno s celou adresou. Dôkazový materiál odfotil na mobilný telefón a rozhorčený sa rozhodol konať, ako sa povie, na vlastnú päsť. Zistil telefónneho číslo previnilca, skontaktoval sa s ním a upovedomil ho o tom, ako sa dopustil priestupku. Vyľakaný vodič sľúbil, že ihneď ide na miesto a odpad odprace. Prečo smeti nevyhodil do kontajnera? Čo ho viedlo k takémuto konaniu, musí vedieť sám. Zarážajúce však je, že pri ceste, v blízkosti rodinných domov odpadom otravuje prostredie, iných ľudí a láka k cestám zver, ktorá si hľadá potravu.
Za znečisťovanie hrozí pokuta
Netreba zabudnúť, že takýmto konaním nielen že znečisťujeme verejné priestranstvo, ale zároveň sa dopúšťame priestupku na úseku ochrany životného prostredia. Jednoducho sa dá povedať, že každý, kto uloží komunálny odpad mimo nádob na to určených, sa dopustí porušenia zákona o odpadoch č. 223/2001, resp. všeobecne-záväzného nariadenia mesta č. 8/2012.
Za porušenie VZN je možné udeliť blokovú pokutu vo výške 33 eur. Stačí, že nás uvidí všímavý občan, odfotí pri čine, alebo zapíše evidenčné číslo vozidla a oznámi to mestskej polícii. „Pri nahlasovaní treba uviesť aj miesto a spôsob znečistenia. Každé takéto oznámenie preveríme, pričom zachováme anonymitu oznamovateľa," povedal náčelník Mestskej polície v Brezne Peter Pančík.
V prípade, že ide o znečisťovanie verejného priestranstva vo väčšom rozsahu, alebo pri vytvorení nepovolenej skládky, treba to nahlásiť Obvodnému úradu životného prostredia, ktorý začne voči páchateľovi správne konanie. Sankcie sú však už oveľa vyššie. Občania znečisťovanie verejného prostredia v meste môžu nahlasovať mestskej polícii aj anonymne na č. tel. 159.
Podľa zákona sú sankcie ešte vyššie
Zákon o odpadoch zakazuje uložiť, alebo ponechať odpad na inom mieste, ako na to určenom. „Za jeho porušenie hrozí previnilcovi pokuta až do výšky 16 596,95 eura pokiaľ ide o podnikateľa, alebo takmer 166 eur ak ide o fyzickú osobu,“ povedal hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. Ako uviedol, zabezpečiť odstránenie nelegálnej, resp. čiernej skládky komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov musí obec, v prípade, ak sa nezistí zodpovedný za jeho umiestnenie. Ak je osoba známa, je povinná odpad odstrániť na vlastné náklady.
Najväčším problémom jej ľahostajnosť ľudí
Najväčším problémom pri zabezpečovaní čistoty v meste, a to nielen v Brezne, je nezodpovednosť a ľahostajnosť ľudí. „Odpad vyhadzujú kdekoľvek, vôbec ich netrápi, že ničia prírodu, bez ktorej zahynieme aj my. Ľahostajní to veľakrát vidia, ale neurobia nič pre nápravu,“ tvrdí riaditeľ Technických služieb v Brezne Tomáš Gaboň. Podľa neho je dôležité, aby každý, kto je svedkom nakladania s odpadom v rozpore so zákonom, aby to nahlásil na príslušnom mieste, kde je možné zjednať nápravu. „V opačnom prípade budeme stále vynakladať nemalé finančné prostriedky na čistenie mesta. Pokiaľ nedôjde ku spiknutiu slušných ľudí, budeme proti tým neslušným bezmocní,“ dodal Tomáš Gaboň.
Mestská polícia privíta aj oznámenia o tom, že občania vyhadzujú odpad vedľa smetných košov, a to najmä pri prerábaní bytov. „V súčinnosti s technickými službami a mestským úradom riešime aj likvidáciu takýchto nepovolených skládok,“ uviedol Peter Pančík.
Ministerstvo pripravuje nový zákon
Ministerstvo životného prostredia pripravuje úplne nový zákon o odpadoch. „Ten bude komplexne a systematicky riešiť problematiku odpadového hospodárstva na Slovensku. Cieľom rezortu je nastaviť systém tak, aby bol v našich podmienkach využiteľný a zároveň porovnateľný s vyspelými krajinami západnej Európy,“ dodal na záver hovorca Maroš Stano.
Niečo hovorí zákon, niečo zasa morálka. Mali by sme však byť dostatočne vyspelí na to, aby sme pochopili, že príjemne vyzerajúca krajina pôsobí na nás dobre a cítime sa v nej lahodne. Je to jednoduché. Stačí rozumne používať pojmy príroda, ochrana životného prostredia a význam týchto slov si uvedomiť v každodennom obyčajnom konaní.