BREZNO. Napíšte zaujímavý príbeh a oprášte rodinné fotografie. Neverili by ste, koľko zaujímavostí sa v nich môže skrývať.
Brezno v spomienkach
Koordinátorkou projektu je poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Brezne Petra Dzurmanová, ktorá sa myšlienkou jeho realizácie začala zaoberať pred nedávnom. „Po dlhšom čase som opäť otvorila monografiu nášho mesta, prezerala si staré fotografie a dýchla na mňa jedinečná atmosféra starých obchodov, budov, ulíc, postáv.“
K vytvoreniu projektu potrebujeme istú inšpiráciu. Podľa Petry Dzurmanovej však nejde o žiadnu novinku. Už Gustáv Kazimír Zechenter-Laskomerský, ktorý v našom meste pôsobil 15 rokov, zanechal pre nás vo svojich spomienkach na Brezno a Brezňanov neoceniteľné informácie. Z rozprávania pamätníkov vychádzal čiastočne aj Anton Hreblay pri zostavovaní monografie Brezno a jeho okolie v roku 1928. Orálnu históriu s rôznou tematikou má vo svojom dlhodobom programe aj Horehronské múzeum. Je súčasťou jeho terénnych výskumov, keď pracovníci oslovujú cielene pamätníkov rôznych udalostí so zámerom sústrediť informácie ku konkrétnej téme. „V rámci rôznych stretnutí som si vypočula aj ja množstvo príbehov. Myslím si, že môžeme nadviazať na túto myšlienku a pomôcť zachytiť takýto odkaz pamätníkov pre budúce generácie. Jednoducho preto, aby sa nezabudlo,“ povedala Petra Dzurmanová.
Oprášte rodinné fotografie
Cieľom projektu je vytvoriť súbor zaujímavých príbehov z rôznych období (prvá Československá republika, druhá svetová vojna a SNP, povojnové obdobie, šesťdesiate roky, normalizácia až do roku 1989), alebo s rôznou tematikou, v ktorej môžu ľudia opísať osobný príbeh, prežitú skúsenosť, udalosť, prípadne zaujímavú osobu.
Spomienky môžu zaslať samotní aktéri udalosti alebo aj tí, ktorí poznajú zaujímavý príbeh z rozprávania svojich blízkych či priateľov. „Zaujímajú nás skutočné osudy ľudí, udalosti a javy, ktoré boli súčasťou nielen výnimočných situácií, ale aj každodenného života mesta. Ocenili by sme, keby boli k opísanej téme priložené aj fotografie. Boli by ste prekvapení, koľko zaujímavostí môže fotografia skrývať. Budeme spolu skladať historickú mozaiku mesta. Autori sa nemusia obávať štylistiky, podstatné sú informácie,“ uviedla Petra Dzurmanová.
Najzaujímavejšie príbehy ocenia
Príbehy vyhodnotí odborná porota, zložená zo spisovateľov, učiteľov a historikov. Do práce sa pustí hneď po uzávierke, začiatkom júna. Autori troch najzaujímavejších príspevkov získajú 50-eurové darčekové poukážky na nákup potravín od supermarketu v Brezne a poukážky na masáž od masérskeho salónu v Brezne. Vybrané príbehy budú publikované v týždenníku My Horehronie. „Momentálne hľadáme sponzorov, aby sme mohli vydať všetky texty aj vo forme knižnej publikácie. Verím, že sa do tohto projektu zapojí čo najviac Brezňanov, aby sa uchovali spomienky pre ďalšie generácie,“ dodala na záver Petra Dzurmanová.
Kde príspevky zasielať?
Partnermi projektu Brezno v spomienkach sú Horehronské múzeum, týždenník MY Horehronie a Mestské kultúrne stredisko v Brezne. Príspevky zasielajte na poštovú adresu: Horehronské múzeum v Brezne, Nám. gen. M. R. Štefánika 55/47, 977 01 Brezno, e-mailom na adresu muzeumbrezno@stonline.sk alebo doručte osobne. Nezabudnite uviesť svoje meno, adresu a telefonický kontakt. Vítané sú aj historické fotografie k opísanej téme, ktoré vám po spracovaní vrátia. Informácie o súťaži poskytne aj koordinátorka projektu Petra Dzurmanová, č. tel.: 0915 277457, e-mail: petra.dzurmanova@centrum.sk.