Nedeľa, 24. september, 2023 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Juraj Sarvaš: Verte horám

Herec, scenárista, režisér, pedagóg, známy predstaviteľ umeleckého prednesu a čerstvý držiteľ titulu Čestný občan mesta Brezna.

(Zdroj: ŠTEFAN VOZÁR)

Všetko v jednej osobe, zaslúžilý umelec Juraj Sarvaš.

Titul Čestný občan patrí medzi významné ocenenia mesta Brezna. Ako ste prijali správu o tom, že sa stanete jeho súčasťou?

- Prekvapujúco. S radostným pocitom. Potom s pokorou, lebo hneď som začal rekapitulovať, čo som pre toto mesto, pre Horehronie urobil. A hneď s úľavou, pretože nebolo toho tak málo, aby som si nemusel dať otázku, či si to zaslúžim.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Som už čestným občanom Uhrovca, pretože pre Štúra som urobil od mlada veľmi veľa i čestným občanom obce Hlboké, kde sa zrodila slovenčina na hurbanovskej fare, dokonca aj tekovská obec Podlužany ma týmto titulom uctila, pretože som tam v okolí veľa filmoval a aj pre obec čo do kultúry veľa urobil. Ale väčšie mesto, v našom prípade perla Horehronia, ma poctilo prvý raz. A teším sa z toho.

SkryťVypnúť reklamu

Istotne vás k tejto perle viaže veľa spomienok...

- Brezno je mestom Kuzmányho, Chalupku, Laskomerského, Rázusa a o všetkých som vytvoril scenáre, ktoré som aj režíroval či v nich účinkoval. Zakladal som heľpianske slávnosti, Šumiačania vystupovali v mojich programoch aj v televízii. To už nebudem spomínať, že všetky vrchy týčiace sa nad týmto drsným, ale nádherným krajom som prešiel pešo. Už ako mladý Sokol som letovával na Sokolskej chate pri kríži – Svätom Jáne za Hroncom a cez hory sme chodili do Brezna. A vtedy som tu mal aj prvú študentskú lásku. Nuž moja láska k Breznu a k Horehroniu sa mi odplatila láskou mesta, ktoré mi dalo krásny titul.

Detstvo ste prežili v rodnej Radvani, študentské a pracovne najplodnejšie roky v Bratislave...

SkryťVypnúť reklamu

-Hoci sme z Radvane odišli bývať do Bystrice, keď som mal päť rokov, stále som sa rád vracal, pretože tam žila moja chudobná, dobrotou prekypujúca stará mama. Tu som videl prvé divadelné predstavenia v Matici, tu som bol pri odhaľovaní pomníka A. Sládkoviča, ako 10-ročný som na kolkárni staval kolky, aby som si zarobil a tu ma i dokatovalo vojenské auto tak, že som mesiac bol medzi životom a smrťou. Len dobrému anjelovi doktorovi Petelénovi , horehronskému rodákovi môžem ďakovať za to, že žijem. Bratislava bola mojím vysokoškolským mestom, kde som prežil najplodnejšie herecké roky, mestom, kde som mal svojich veľkých priateľov najmä zo spisovateľskej obce. Hlavné mesto som spoznával cez jeho históriu, veď v ňom tvoril Bernolák, študovali všetci štúrovci. Napísal som o nich veľa scenárov.

SkryťVypnúť reklamu

Kde by ste v mozaike vášho života zaradili Brezno a Horehronie?

-Bratislava už pre nás rodolúbcov stráca svoje miesto, necítime sa v nej bezpečne. Preto utekám do Bystrice a horehronských hôr. Ale v nohách mám aj Vysoké Tatry, Slovenské rudohorie, Malú či Veľkú Fatru. Nesmiem zabudnúť na Zvolen, kde som po skončení Vysokej školy múzických umení začínal a kde som mal veľké herecké príležitosti, veľa priateľov a priaznivcov. Odtiaľto som chodil nakrúcať môj prvý film, veľkofilm Štyridsaťštyri v réžii Paľa Bielika. Zo Zvolena sme chodili s každou inscenáciou do Brezna. Hrali sme v divadelnej sále v Ďumbieri. Žiaľ, dnes sa už tam divadlo nedá hrať. V Brezne som mal veľa oddaných divákov a najmä po premiére filmu Štyridsaťštyri, keď som sa ukázal na javisku, získal som búrlivý potlesk. Bolo to dávno, ale spomienky ostávajú živé.

Takže má pre vás zvláštne čaro...

- Áno. V mojom živote ho radím medzi mestá so zvláštnym čarom a samozrejme je spojené pre mňa s týmto nádherným krajom. Tu som dostal aj vyznamenanie a po ocenení čestný občan sa môj pekný vzťah k mestu iba potvrdil. Aby som nezabudol, do Brezna som chodil aj za priateľom pánom farárom Fabriciusom a v kostole sme si vždy urobili malé bohoslužby. On spieval, ja som recitoval. To sú citové väzby na miesta, ktoré nás obohacujú na celý život. To sú citové osobné dejiny, ktoré dostávajú aj všeobecnú platnosť.

Vo svojich úctyhodných 81 rokoch stále pôsobíte ako pedagóg v Akadémii umení v Banskej Bystrici. Podľa vášho názoru je záujem mladých o herectvo?

-Učím 50 rokov. Hrôza, že človek musí na desiatky rokov už spomínať. V Bratislave som založil Ľudové konzervatórium, dlhé roky som učil na Vysokej škole múzických umení, mali sme vtedy operetné divadlá a v nich činoherné scény, v opere sa spievalo po slovensky, nehovoriac o tom, že vzniklo veľa slovenských opier. Taká to bola doba tvorivá, ktorú niektorí zhadzujú. Stál som pri zrode Akadémie umení v Banskej Bystrici. Nežičili nám. Ale vydržali sme a dnes máme jednu z najmodernejších umeleckých škôl. Dňa 28. februára sme oslávili 15. výročie založenia. Myslím, že o herectvo je záujem. Na prvé prijímacie skúšky sa prihlási vždy 150 až 160 záujemcov. Do druhého kola vyberieme asi 40 a z toho 15.

Záujemcov je skutočne veľa. Ale je aj toľko talentov?

Hodnoty sa menia. Mnohí vidia nezmyselné seriály, a to ich láka, takže prídu na skúšky bez predstavy, čo je to herectvo. Je to ťažká profesia, nie je to zárobková činnosť, ale poslanie. Vyberieme len tých najtalentovanejších, na fakulte máme dobrých žiakov. V našej škole začínal aj Janko Koleník. Pravdou je, že možnosti hrať v dobrých televíznych inscenáciách, ktoré by mali mať umeleckú i myšlienkovú hodnotu, mať nebudú. Je kríza umeleckých hodnôt. My sme také možnosti mali. Ale som rád, že bývalí absolventi sa s radosťou ku mne hlásia a že mnohí dosiahli na javisku porozuhodné výsledky.

V divadle, filme, televízii a v rozhlase ste vytvorili desiatky charakterových postáv. Ktorá z nich vám najviac utkvela v pamäti?

-Odpoveď na túto otázku by mohla byť veľmi široká, lebo za tie roky človek vytvoril ohromne veľa dramatických postáv. Staršia generácia si ma stále pamätá a stretnutia s ľuďmi na vystúpeniach sú dojímavé. Spomínajú na mňa ako na Viktora Kolibca z filmu 44, postavu Dulinu zo Stôp na Sitno. Ale zaujímavé boli postavy, keď ma začali obsadzovať režiséri aj do negatívnych postáv. Kapitán S. S. Hirner vo filme o Nálepkovi - Zajtra bude neskoro či poručík nemeckej armády v Prešporskej kasárni. V divadle to bola veľká postava Fiesca vo vynikajúcej dráme Schillera Fiescovo sprisahanie v Janove, Adam Vilkovič či Cyprián Závora v Solovičových súčasných hrách, Pozor na anjelov a Súhvezdie draka. Ale v Národnom divadle som režíroval rozprávku Šípková ruženka.

Stredná a staršia generácia si pamätá na detský seriál Rachotilkovia, v ktorom ste hrali otca. Spomínate na natáčenie filmu s úsmevom?

-Bola to krásna práca, 13 dielov pre deti. Hral som dobrého otca, ktorý bol strážmajstrom vo vtedajšej národnej bezpečnosti. Raz počas nakrúcania na Železnej studničke išla v aute hliadka, zastavila pri mne a zdravila ma ako nadriadeného. Po odvysielaní seriálu mal som protekciu u všetkých príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti. Dúfam, že seriál budú niekedy reprizovať. Bolo úžasné, že rozprávky pre deti sme hrali my – živí herci a potom sme chodili k deťom na besedy. A teraz? Deformujú deti všelijakými nezmyselnými figúrami s neprirodzenou rečou. Toto všetko nájdete aj s fotografiami v mojej knihe Spoza kulís 2, ktorá je ešte v predaji v banskobystrickom kníhkupectve. Pri všetkej skromnosti, je to dobrá kniha.

Neodmysliteľne k vám patrí láska k literatúre a poézii. Ktoré sú vaše najobľúbenejšie verše?

-V televízii každú nedeľu po správach vysielali Nedeľnú chvíľku poézie. Veľa som v nej recitoval. Aj dnes mi to ľudia pripomínajú, ako sa na to tešili. Ja som si to uvedomoval, že vstupujem do rodín v nedeľu večer, a preto sa na to zodpovedne pripravoval. Poézia má veľkú citovú silu. Pravda, treba ju divákovi priblížiť s pokorou, prirodzene. Pozvali ma na taký večer Slováci, žijúci vo Švédsku. Sála bola nabitá a verte, keď som recitoval Sládkovičovu Marínu, skoro každý mal slzy v očiach. Mám rád Sládkoviča nielen preto, že napísal Marínu či Detvana. On má aj iné vtipné, milé básne. Mám ho rád pre celý jeho život. Mám rád celú štúrovskú generáciu. A keď preskočím roky a prejdem k súčasnosti, tak je to môj veľký priateľ, síce omnoho starší, vlastne už bol Ján Smrek, Mirko Válek a Milan Rúfus. Ale s láskou recitujem Hviezdoslava i Martina Rázusa, čo som dokumentoval na Vianočnom benefičnom koncerte v Brezne, kde som vystupoval s Chrámovým zborom apoštola Pavla Brezno.

Najlepšie si vraj oddýchnete v prírode. Nachádzate v nej veľa energie?

-Pozdravujem vám lesy, hory, z tej duše pozdravujem vás. Kričí Hviezdoslav. Áno pozdravujem moje hory. Kráčam lesom a cítim, ako sa do mňa vkráda pokoj. Zastanem pod vysokánskou jedľou a zbožne hľadím na jej vrchol, naberám silu, ale zároveň aj pokoru. Vyjdem na vrch Hrb nad Ľubietovou a rozhliadnem sa po krásnom kraji slovenskom a túžim žiť, robiť tu, na tejto zemi. Príroda je môj doping, moja radosť i môj žiaľ. Naozaj, ona ma lieči. A ja som mal tých chorôb dosť. Ale som tu. Tvorím. Robím. Dýcham a to plnými pľúcami. Verte horám. Potom si ceníte život, v živote lásku, čisté priateľstvo a pokoru. A tak môžete aj pracovať, lebo práca nám dáva zmysel života.

„Ó práci všetka česť, česť práci všetka. Je ona žitia obsahom i cieľom.“ Aby som si zobral ako svedka giganta slovenskej poézie P. O. Hviezdoslava.

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Hladinka smeruje do Košíc!
  2. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  3. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  4. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  5. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  6. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  7. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  8. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 488
  2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 748
  3. Hladinka smeruje do Košíc! 6 457
  4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 4 913
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 911
  6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 240
  7. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 2 701
  8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 187

Blogy SME

  1. Jarmila Halgasova: Idem sa za Vás biť. Proti všetkým
  2. Irena Šimuneková: Žarnov
  3. Tupou Ceruzou: Tajomstvo demagóga
  4. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Kostol sv. Šimona Júdu, Spišský Hrhov
  5. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (2/7)
  6. Vladimír Krátky: Šmejdi, lúzri, mafiáni a nevzdelanci
  7. Boris Vanek: Ako rozpoznať e-mail od podvodníkov a neprísť kvôli nim o úspory?
  8. Rado Surovka: Matovič bol historický omyl, ale ukázal cestu.
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 208
  2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 34 400
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 637
  4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 129
  5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 22 276
  6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 11 161
  7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 8 757
  8. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 460
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Rodina Kamasovcov z firmy Galvex

Rodinná firma Galvex je nominovaná na ocenenie FéliX Business Award.


14. sep
Letecký pohľad na Rudlovú a časť Sásovej.

Mesto sa pustí aj do záchrany Hexagonu.


11 h

Pozrite si ponuku banskobystrického kina.


23. sep
Kardiológ Alexander Bohó v novej ambulancii v Revúcej.

Kraj do vybavenia ambulancie investoval 85-tisíc eur.


23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Jarmila Halgasova: Idem sa za Vás biť. Proti všetkým
  2. Irena Šimuneková: Žarnov
  3. Tupou Ceruzou: Tajomstvo demagóga
  4. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Kostol sv. Šimona Júdu, Spišský Hrhov
  5. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (2/7)
  6. Vladimír Krátky: Šmejdi, lúzri, mafiáni a nevzdelanci
  7. Boris Vanek: Ako rozpoznať e-mail od podvodníkov a neprísť kvôli nim o úspory?
  8. Rado Surovka: Matovič bol historický omyl, ale ukázal cestu.
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 208
  2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 34 400
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 637
  4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 129
  5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 22 276
  6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 11 161
  7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 8 757
  8. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 460
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu