BANSKÁ BYSTRICA. Oživenie Námestia SNP v Banskej Bystrici je už niekoľko mesiacov témou diskusií mesta s pamiatkármi, architektmi, ale i verejnosťou. Hľadanie stratégie na jeho zatraktívnenie sa už môže oprieť aj o spoluprácu mesta s majiteľmi domov na námestí. Tí podpísali na základe iniciatívy s miestnym Rotary klubom memorandum o spolupráci, ktoré sa podľa projektového manažéra mesta Martina Baníka môže stať jedným z kľúčových momentov pri naštartovaní ďalších aktivít. Veľký význam bude mať napríklad všeobecne záväzné nariadenie o letných terasách, ktoré by sa malo dostať do rokovacieho procesu ešte túto jar. Zároveň však ide podľa Baníka o prienik ďalších otázok – bezpečnosti námestia, daňového systému, kultúrneho využitia námestia a podobne.
Samotné memorandum by malo byť oporným bodom pri zlepšovaní podmienok bývania a podnikania v tomto priestore.
„Cieľom je zastaviť úpadok námestia, vrátiť naň život a zvýšiť jeho atraktívnosť ako pre domácich obyvateľov, tak aj pre návštevníkov mesta,“ dodal projektový manažér. Majitelia domov sa súčasne zaviazali rešpektovať skutočnosť, že námestie je súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie.
Primátor mesta sa v memorande zaviazal pripraviť a presadzovať opatrenia pre zvýšenie bezpečnosti a ochrany verejného poriadku, podporovať bývanie, obchod a služby, pripraviť VZN o sezónnych vonkajších sedeniach , vymeniť komunálny mobiliár, navrhnúť osvetľovaciu štúdiu historických objektov a naštartovať ďalšie ozdravné procesy.
Majitelia budov zas nesú zospovednosť za ich vzhľad a kvalitu verejného priestoru. „Je veľmi dôležité, aby signatári memoranda trvale komunikovali aj pri príprave miestnach legislatívnych noriem,“ dodal Martin Baník.
Nové výzvy pre námestie
Jedným zo signatárov memoranda je aj podnik Lesy SR, ktorý sa vlani pustil do rekonštrukcie svojho historicky cenného objektu, v ktorom sídli generálne riaditeľstvo. Hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek konštatoval, že uvítali túto aktivitu, keďže im nie je ľahostajný osud banskobystrického námestia. „Zamestnanci generálneho riaditeľstva a tiež návštevníci, ktorí dennodenne prichádzajú do historickej budovy ocenia, keď bude námestie upravené, oživia ho predĺžené otváracie hodiny obchodov a letné terasy sa nebudú stavať živelne, ako tomu bolo doteraz,“ konštatoval. Budova je v súčasnosti v rekonštrukcii, pričom strana z Námestia SNP je ukončená a nový vzhľad oceňujú takmer všetci návštevníci aj Banskobystričania.
Žila tu takmer tisícka ľudí
Martin Baník pripomína cennú históriu námestia, ktoré sa formovalo od 13. storočia. Konečnú podobu bez výrazných zmien získalo začiatkom 16. storočia. Dôležitým míľnikom súčasnosti bola jeho rekonštrukcia v roku 1994 za 60miliónov korún , kedy sa tento priestor zmenil na pešiu zónu.
Námestie ako súčasť mestskej pamiatkovej rezervácie má celkovú výmeru 12 690m2. Na ploche sa nachádza 25 pôvodných historických objektov, ktoré boli pôvodne určené na bývanie. Na konci 19. storočia tu trvalo bývalo 140 rodín a 840 obyvateľov). S výstavbou blízkeho obchodného centra sa však začal odliv návštevníkov z námestia a dnes stojí mesto na prahu rozhodnutí, kam bude námestie smetovať.
Aktivity pokračujú
V priebehu vlaňajška sa na podnet poslanca Milana Lichého dostal problém námestia opakovane na rokovanie mestského zastupiteľstva, uskutočnilo sa stretnutie s obyvateľmi a tiež viacero diskusií na túto tému.
Mesto už vlani vypracovalo návrh opatrení na zvýšenie atraktívnosti námestia, ktoré sa majú realizovať vo viacerých etapách. Pripravované zmeny počítajú s rekonštrukciou dlažby, podzemných toaliet, osvetlenia, novým informačným systémom, infokioskami, zriadením úschovne batožín, požičovňou bicyklov a podobne.
Ako novinku mesto prezentovalo plány na osadenie historického modelu mesta nad strojovňou fontány, či návrat Hodinovej veže pod správu mesta.