BANSKÁ BYSTRICA. Navrhovaná racionalizácia škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta , na základe ktorej sú na vyradenie zo siete navrhnuté málotriedna základná škola na Hronskej ulici v Šalkovej a ZŠ Jána Bakossa, stále vyvoláva silné emócie. Občianska rada v Šalkovej sa prikláňa k organizovaniu petície a na dnešok ohlásila verejné zhromaždenie obyvateľov , rodičovská rada v Základnej škole Jána Bakossa sa rozhodla cez otvorené listy apelovať na poslancov a primátora, aby zvážili svoje rozhodnutie. Rodičia a tiež vedenie školy chcú vystúpiť aj na utorkovom mestskom zastupiteľstve, čo nám potvrdila členka rady Jana Odrobiňáková.
Po zápise rušenie
V otvorenom liste vyjadrili rozčarovanie nad spôsobom, akým sa školský úrad mesta rozhodol pre zrušenie ich školy. Okrem iného poukazujú aj na negatívne psychologické dopady na deti. Keďže na školu prešla aj časť žiakov zo zrušených škôl na Okružnej a Tatranskej ulici, teraz by to znamenalo, že v priebehu dvoch rokov sa budú sťahovať do inej školy už po druhý krát. Zástupcovia rodičov zároveň považujú za zarážajúce, že mesto umožnilo zorganizovať zápis prvákov a krátko na to prišlo so zámerom školu zrušiť. Počas zápisu pritom na školu zapísali 54 žiakov.
Rodičia sa opierajú tiež o tvrdenie, že školu si vybrali aj vďaka bezpečnosti a dostupnosti , pričom údaje o poklese žiakov považujú za zavádzajúce. Medziročný nárast žiakov totiž dosiahol 13 percent. Vysokú energetickú náročnosť navrhujú znížiť technickým zhodnocovaním budovy. Jednoznačný nesúhlas s rušením školy v Šalkovej vyjadrila aj tamojšia občianska rada, ktorá zvolala cez víkend stretnutie s obyvateľmi tejto mestskej časti.
V uplynulom týždni sa mal s novinármi kvôli navrhnutej racionalizácii stretnúť aj primátor mesta Peter Gogola a zástupcovia poslaneckých klubov v mestskom zastupiteľstve. Kvôli ochoreniu primátora však mesto napokon tlačovú besedu zrušilo.
Mesto rokuje s evanjelickou cirkvou
Šanca na zmenu zriaďovateľa sa však ešte črtá pre málotriednu základnú školu v Šalkovej, ktorá by mohla prejsť pod evanjelickú cirkev. Hovorca primátora Filip Roháček informoval, že včera sa na Biskupskom úrade Západného dištriktu ECAV vo Zvolene stretol primátor Peter Gogola s dištriktuálnym biskupom Milanom Krivdom k téme možnosti prevodu zriaďovateľskej pôsobnosti základnej školy na Hronskej ulici v Banskej Bystrici. „Biskup Milan Krivda prejavil záujem o toto riešenie s možnosťou rozšírenia zriaďovateľskej pôsobnosti aj o základnú školu na Bakossovej ulici v Banskej Bystrici, ktorej ďalšie pôsobenie vedenie mesta a mestskí poslanci v súčasnosti rovnako prehodnocujú,“ dodal hovorca.
Dodal, že o podmienkach možného prevodu zriaďovateľskej pôsobnosti bude vedenie mesta v najbližších dňoch viesť intenzívne rokovania.
Vedenie mesta síce ešte začiatkom roka sľubovalo, že ďalšie školy už rušiť nebude, no po niekoľkých týždňoch prišlo s úplne novým riešením. Dôvodom je nielen zložitá ekonomická situácia, ale tiež klesajúca demografická krivka. Počet žiakov v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta poklesol za posledných dvanásť rokov o 4 357 žiakov. Z porovnania súčasnej kapacity verejných škôl a očakávaného počtu žiakov v školskom roku 2017/2018 vyplýva, že kapacita je v súčasnosti vyššia ako očakávaný počet žiakov o 1100.
Hovorca primátora Filip Roháček zdôvodnil zmenu postoja mesta k rušeniu škôl tým, že zatiaľ čo v januári vzhľadom na priebežné výsledky komplexnej analýzy škôl predpokladali, že potrebnú úsporu bude možné dosiahnuť vnútornou racionalizáciou, z analýzy napokon vyplynula nutnosť ďalšej racionalizácie formou rušenia škôl.
Audit predbežne ukázal na základnú školu na Bakossovej ulici, ktorá má najmenší počet žiakov a rovnako aj najhorší pomer nákladov v prepočte na žiaka. Z analýzy tiež vyplýva vysoká ekonomická náročnosť prevádzky málotriednej základnej školy na Hronskej ulici v Šalkovej.