BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrickí mestskí poslanci majú na programe utorkového zasadnutia rušenie dvoch zo súčasných 12 mestských základných škôl (ZŠ) v Banskej Bystrici. Konkrétne ide o ZŠ na Bakossovej ulici s 254 žiakmi a malotriednu ZŠ na Hronskej ulici s 26 žiakmi. Návrh na ich zrušenie vychádza z analýzy, podľa ktorej má súčasných 12 mestských škôl naplnenú kapacitu na 72 percent. Ich kapacita bude aj v školskom roku 2017/2018 prevyšovať reálny počet detí bývajúcich v Banskej Bystrici o 1 100 miest, z toho v prvom školskom obvode (centrum) – kam školy navrhované na zrušenie patria – o 820 miest.
Predpokladaný deficit prevádzky banskobystrických mestských škôl je na tento rok takmer 310-tisíc eur. V prípade navrhovaného zrušenia oboch škôl predpokladajú mestskí úradníci úsporu tento rok takmer 165-tisíc eur a od budúceho roka 345-tisíc eur ročne.
Proti rušeniu škôl sa na zasadnutie zastupiteľstva chystajú prísť protestovať rodičia aj učitelia. Poslanci budú pri rozhodovaní zvažovať aj aktuálnu informáciu o záujme evanjelickej cirkvi prevziať obe školy do svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, ktorý primátorovi Petrovi Gogolovi tlmočil na stretnutí v piatok biskup Milan Krivda. Primátor pôvodne biskupa oslovil s návrhom na prevzatie iba ZŠ na Hronskej ulici, ktorá sídli v budove patriacej evanjelickej cirkvi. Po prípadnom prechode oboch škôl pod iného zriaďovateľa však mesto príde aj o financie z normatívov na žiakov týchto škôl, predpokladané úspory tak budú menšie a nezvýši sa ani naplnenosť kapacít zvyšných mestských škôl.
Mestské zastupiteľstvo má v utorok schváliť aj aktualizáciu zoznamu nepotrebných nehnuteľností vhodných na predaj, respektíve jeho doplnenie, medzi inými nehnuteľnosťami aj o schátraný mestský amfiteáter či budovu bývalého sídla mestskej organizácie PKO na Lazovnej ulici. Na programe zastupiteľstva sú aj podmienky súťaže na predaj budov po ZŠ Okružná, zrušenej v minulom roku, nariadenie o výške dotácií na žiakov umeleckých základných škôl, jazykových škôl, materských škôl a školských zariadení na území mesta či správa o činnosti Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko, v ktorej je mesto Banská Bystrica dominantným členom. Poslanci majú rozhodnúť aj o návrhu dodatku rokovacieho poriadku mestskej rady, podľa ktorého by sa mali materiály na jej rokovania tri dni vopred zverejňovať.