Počas pôsobenia v breznianskej nemocnici sa svojou úctyhodnou energiou prebíjala k špecializácii detskej kardiologičky a neskôr aj primárky detského oddelenia. Zachránila nejedno srdiečko a svoje vedomosti ďalej odovzdáva začínajúcim lekárom. Vždy priateľská a usmievavá doktorka Marta Tisovčíková.
Pani doktorka, všetci, ktorí vás poznáme, si s úctou vážime vašu odbornú prácu. Ocenilo ju aj mesto Brezno, ktoré vám za dlhoročné pôsobenie a vynikajúce výsledky v oblasti detskej kardiológie a pediatrie na celoslovenskej úrovni udelilo Cenu primátora Brezna. Čo pre vás toto ocenenie znamená?
- Je veľmi obtiažne, až nemožné menovite poďakovať všetkým, ktorí sa pričinili o to, že sa mi dostalo cti prevziať Cenu primátora Brezna za rok 2012. Pre mňa bola táto chvíľa osobitne významná a vnímam ju veľmi osobne, ako prejav úcty a dôvery, ako ocenenie svojej práce, do ktorej som sa snažila vložiť všetok svoj um, skúsenosti, vedomosti a energiu.
Sú chvíle, ktoré preletia, sú chvíle, ktoré si zapamätáme na celý život, sú tie, ktoré majú za úlohu urobiť nás šťastnými, rozdať radosť, úsmev, pocit blízkosti, naplnenia túžob, snov. Takým bol pre mňa ten deň.
Dovolím si tvrdiť, že povolanie lekárky vnímate skôr ako svoje poslanie. Môžete sa na chvíľu vrátiť niekoľko rokov dozadu a zaspomínať si na začiatok praxe na detskom oddelení breznianskej nemocnice?
- Začiatky môjho nástupu do nemocnice datujem od leta 1969. Po ukončení povinnej praxe na internom, chirurgii a gynekológii som pracovala na detskom oddelení, neskôr ako obvodná detská lekárka v Polomke a v Brezne. V polovici 70-tych rokov som absolvovala atestáciu z pediatrie prvého stupňa, po pätnástich rokoch aj z druhého stupňa. V roku 1980 som nastúpila na detské oddelenie v Brezne na lôžkovú časť a príjmovú detskú internú ambulanciu.
Prvým detským lekárom, primárom detského oddelenia a zároveň zakladateľom ambulancie pre detskú kardiológiu bol doktor K. Böhm Klein. Obdivuhodné je, že v 60-tych rokoch to bola jediná špecializovaná ambulancia, kde liečili deti s reumatickým ochorením srdca so srdcovým zlyhaním s vrodenými vývojovými chybami. Kardiologická ambulancia mala svojich pokračovateľov aj v ďalšej generácii lekárov, ja v nej pracujem už 28 rokov.
Vzdelávanie sa stalo neodmysliteľnou súčasťou vášho života...
- Zdokonaľovala som sa v potrebných zručnostiach a nadobúdala vedomosti pre samostatné rozhodovanie a konanie. Na získanie špecializácie v detskej kardiológii som prerušovane pokračovala v postgraduálnom vzdelávaní v Bratislave v detskom kardiocentre. Vieme, že toto vzdelávanie trvá veľa rokov a nikdy nekončí. Ja som ho zavŕšila koncom 90-tych rokov nadstavbovou atestáciou z detskej kardiológie. Získané vedomosti a aktuálne poznatky som spracovala a odprednášala na lekárskych seminároch v Bratislave a v Brezne. Veľa som sa naučila od priateľa a môjho konzultanta v klinickej praxi profesora Jaroslava Simana.
Vďaka vašej vysokej odbornosti, promptnosti, ústretovosti a predovšetkým ľudskosti ste vyliečili mnoho chorých detí, z ktorých sú už dospelí ľudia a obracajú sa na vás s problémami zasa svojich detí. Doba sa posunula dopredu, ako by ste porovnali zdravotnícku starostlivosť niekedy a teraz?
- Zdravie je najväčšie bohatstvo a hodnota spoločnosti, ktoré treba chrániť a rozvíjať. Kardiológ určite patrí medzi odborníkov, ktorí túžia po ideálnom riešení v každej situácii. Život ho však núti hľadať kompromisy. V roku 2002 sme kardiologickú ambulanciu vďaka sponzorovi začali modernizovať, vybavili počítačovým EKG a ultrazvukovým prístrojom, čím sa zrýchlila aj upresnila diagnostika vrodených vývojových chýb srdca a znížila korekcia srdcových chýb až do novorodeneckého a dojčeneckého veku. Ak by som to mala porovnať, značne sa rozšíril počet dispenzarizovaných detských kardiologických pacientov, a v poslednom čase k nim pribúda aj zvýšený počet detí s poruchami rytmu, s patologickým zvýšením krvného tlaku s hypertéznou chorobou srdca a poruchami metabolizmu tukov.
Doteraz sa zúčastňujem na celoslovenskom výskume hypertenzie v detskom veku. Zdravotnícka starostlivosť sa posunula výrazne dopredu. Som presvedčená, že náš potenciál bude potrebné viac využiť najmä v pozitívnom ovplyvnení mladej generácie, s akcentom na zdravý životný štýl s cieľom pestovania osobnej zodpovednosti za zdravie, cez školské lavice, mladé rodiny až po stredné a staršie vekové skupiny.
Popri odbornej práci ste sa venovali aj charitatívnej činnosti, v spolupráci s Lions klubom zorganizovali benefičný koncert. Kolektív oddelenia sa vďaka vám môže pýšiť titulom Baby Friendly Hospital. Osvedčil sa?
- S Lions klubom v Brezne sme začali intenzívne spolupracovať od roku 2000, kedy ma vymenovali za primárku detského oddelenia. Počas môjho pôsobenia sme sa podieľali na organizovaní benefičného koncertu a výťažok z neho venovali poškodeným deťom a tiež použili na nákup prístrojovej techniky na detské oddelenie jednotky intenzívnej starostlivosti.
Po získaní titulu Baby Friendly Hospital, programu na podporu materstva, zlepšenia a kvality zdravia detí v našom regióne, sa naša nemocnica zaradila medzi osemnástku nemocníc na Slovensku s týmto titulom. Podieľala som sa aj na výchove lekárov detského oddelenia, ktorí získali špecializačné atestácie z odboru pediatrie, detskej nefrológie, cerfikáty z USG brucha, obličiek ako aj mozgu. Od roku 2006 už funkciu primárky nevykonávam.
Nájdete si popri náročnom povolaní čas aj na záľuby?
- Možno som trochu iná, ale baví ma s manželom poznávať svet na iných kontinentoch, ako je ten náš. Je krásny, aj bohatý na pamiatky, ktoré zostali po civilizáciách spred nášho letopočtu. Z každej cesty sa vraciame so zapísaným poznámkovým blokom a plnými pamäťovými kartami vo fotoaparáte. Mám rada aj turistiku, naše Tatry.