BANSKÁ BYSTRICA. Uplynulý týždeň opäť ovplyvnili výrazné výkyvy počasia na celom území Slovenska, najmä sneženie a bohatá zrážková činnosť na väčšine územia prispeli k zníženiu denných koncentrácií peľu a spór plesní na minimum. Konštatovala to hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.
"Napriek tomu monitorovacia stanica v Banskej Bystrici ešte začiatkom týždňa zachytila vyššie a stredné koncentrácie peľu v ovzduší. V Bratislave, Nitre a Trnave boli zachytené v tom istom čase už len stredné až nižšie koncentrácie peľu. V Banskej Bystrici dominoval peľ jelše aj peľ liesky," konštatovala Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby (PIS) v SR.
Pokračovala, že peľ liesky v nižšej koncentrácii zachytila aj monitorovacia stanica v Košiciach. Ostatné monitorovacie stanice hlásili už len nízke a veľmi nízke koncentrácie peľu týchto drevín. Lafférsová dodala, že peľ drevín z čeľadí tisovité a cyprusovité, peľ brestu, topoľov a vŕb sa vyskytoval len v nižších koncentráciách na celom území Slovenska. Medzi spórami húb plesní, dominovali v ovzduší na celom území spóry rodu Cladospórium, ale ich výskyt bol hlásený len v nižších koncentráciách.
Vzhľadom na vývoj počasia možno podľa odborníkov predpokladať aj v tomto týždni len veľmi nízke koncentrácie peľu a spór plesní v ovzduší. Peľová sezóna jelše a liesky už končí, k miernemu nárastu ich peľu v ovzduší ešte môže dôjsť lokálne po oteplení už len v chladnejších oblastiach stredného, severného a východného Slovenska. Po oteplení sa však budú na celom území zvyšovať hladiny peľu drevín zo skupiny cyprusovité - tisovité i brestu, topoľov a vŕb. Počas dní ovplyvnených mrazmi a zrážkovou činnosťou v akejkoľvek forme nebudú hladiny peľu v ovzduší dosahovať alergologicky významné koncentrácie, oboznámila Tolnayová.