Ku koncu budúceho týždňa by mohli teploty na strednom Slovensku prekročiť 15 stupňov.
BANSKÁ BYSTRICA. Po neobvykle chladnom marci, ktorý hodnotia meteorológovia ako najstudenší za posledných 37 rokov, sa začal aj apríl rovnako nevľúdne.
Na dolných tokoch riek záplavy a v horách nová nádielka snehu ničím nepripomínali astronomickú jar.
Ľudia na to doplácali depresiami, lesná zver sťaženými podmienkami pre život, poľnohospodári bezmocnosťou. Jarné práce totiž výrazne meškajú.
Slnko chýbalo celú zimu
Deficit Slnka sme pociťovali počas celej zimy, keďže slnečné dni boli doslova zriedkavosťou. Pretrvávajúce studené počasie aj na začiatku jari sa podľa psychológa Jindřicha Cupáka výrazne podpísali na tom, že osoby so sklonom k depresiám momentálne prežívajú neľahké obdobie.
„Mnohé psychické ochorenia sa pod vplyvom tohto faktoru môžu aktivovať, čo v súčasnosti pozorujeme aj v klinickej praxi,“ dodal.
Napriek tomu, že pri depresívnych stavoch je niekedy veľmi ťažké prinútiť sa k fyzickej aktivite, pohyb na čerstvom vzduchu aj v nevľúdnom počasí nám môže iba pomôcť.
Zabúdať by sme nemali ani na to, aby sme organizmu dopriali dostatok svetla. Ak to už nemôžu byť prírodné slnečné lúče, skúsme to kompenzovať aspoň dostatkom umelého svetla v domácnostiach.
Slnko chýbalo aj majiteľom lyžiarskych stredísk. Hoci snehu je na horách stále veľa, väčšina z nich už prešla na víkendový režim, prípadne po Veľkej noci sezónu úplne ukončili. Spôsobil to predovšetkým pokles lyžiarov v strediskách.
Ján Búlik zo strediska na Šachtičkách považuje za príčinu nielen zložitú ekonomickú situáciu obyvateľov , ale aj malý počet slnečných dní. „Zo skúseností vieme, že najviac lyžiarov k nám chodí práve počas pekných dní,“ dodal.
Úhyn lesnej zveri môže byť vysoký
Miroslav Saniga zo starohorského pracoviska Ústavu ekológie lesa SAV hovorí, že marcový charakter počasia bol pre lesnú zver doslova pascou.
„Vo vyšších polohách je stále viac ako meter snehu. Po dlhej zime je lesná zver mimoriadne zoslabnutá, pohyb v snehu je pre ňu vyčerpávajúci a nemá šancu zohnať si tu potravu,“ dodal.
Aj preto je podľa neho dosť častý jav, že ľudia narazia v týchto dňoch na veľké čriedy srnčej, či jelenej zveri, ktorá sa stiahla zo potravou bližšie k ľudským obydliam.
„Bohužiaľ, už teraz sa mi potvrdzuje, že úhyn lesnej zveri bude pomerne veľký. Sám som v lese narazil na niekoľko uhynutých sŕn.“
Zver sa stiahla do nižších polôh, v horách je stále veľa snehu.
Zima podľa neho zvykla udrieť v marci a apríli aj v predchádzajúcich rokoch, no zvyčajne trvala iba prechodnú dobu. Teraz však pretrváva chladné počasie už príliš dlho.
„Za posledných desať dní som pravidelne prikrmoval vtáky, ktoré si už v iných rokoch dokázali nájsť potravu aj v prírode. Za toto obdobie som minul asi 300 kíl semena slnečnice,“ dodal.
Vo veľmi zlej situácii sú podľa neho aj medvede, ktoré sa už prebudili a po zimnom spánku zvyknú byť oslabnuté. V prírode sa však k žiadnej potrave nedostanú, takže sa tiež môžu sťahovať bližšie k ľudským obydliam, na čo by mali myslieť predovšetkým obyvatelia podhorských oblastí.
Zásoby paliva dochádzajú
Obyvatelia horských obcí kúria prakticky už od začiatku októbra a s takouto tuhou a dlhou nepočítali. Mnohým dochádzajú zásoby paliva – či už dreva, alebo uhlia. Potvrdil nám to aj Andrej Lapin z Lopeja v okrese Brezno, ktorého firma sa zaoberá predajom palivového dreva. „V porovnaní so začiatkom jari v uplynulom roku máme približne o 20 percent viac objednávok,“ dodal.
Zatiaľ čo v predchádzajúcich rokoch sa ľudia zásobovali začiatkom jari drevom už na nasledujúcu jeseň, teraz je zrejmé, že mnohým došli zásoby. Veľký záujem je hlavne o suché drevo, ktorým možno kúriť hneď. „Bohužiaľ, suché drevo už nemáme. V minulých rokoch to totiž bývalo tak, že začiatkom jari si už ľudia brali aj mokrejšie drevo, lebo im do zimy obschlo“ dodal.
Aj ďalší predajcovia paliva nám potvrdili, že záujem je hlavne o menšie množstvo paliva, ktorým by ľudia preklenuli najbližšie dni. Výborne sa predávajú napríklad menšie balenia drevených brikiet. Napriek otepleniu zrejme bude potrebné v horách kúriť aspoň do konca apríla.
Takto to vyzeralo 28. marca. Už čoskoro má ortuť teplomera výrazne vyskočiť
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Poľnohospodári sa na polia nedostali
Riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Banskej Bystrici Katarína Kostúrová potvrdila, že počasie robí veľké vrásky aj poľnohospodárom. „Vlani už bola poľnohospodárska pôda pobránená a na mnohých miestach bolo zasiate. Teraz so všetkým meškáme a ak sa počasie neumúdri, bude veľký problém s riadnym dozrievaním úrody,“ dodala.
Najhoršia situácia bude práve v horských a podhorských oblastiach, kde sa sneh ešte drží a polia budú aj po oteplení nejakú dobu schnúť.