BANSKÁ BYSTRICA . Zo 70 vzoriek vody, ktoré Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici doručili ľudia pri príležitosti Svetového dňa vody (22. marca) na zistenie obsahu dusičnanov a dusitanov, vyhovovalo požiadavkám na kvalitu pitnej vody vhodnej aj pre dojčatá 21. Ako dnes informovala vedúca odboru hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ Banská Bystrica Kvetoslava Koppová, medzné hodnoty dusičnanov 50 miligramov na liter, stanovené nariadením vlády medzi požiadavkami na pitnú vodu, boli prekročené v 14 vzorkách. V ďalších 35 vzorkách bola hodnota dusičnanov vyššia ako 10 miligramov na liter, čo znamená, že táto voda nie je vhodná na prípravu výživy dojčiat, ani na pitie a prípravu stravy pre tehotné a dojčiace ženy.
O výsledkoch budú hygienici obyvateľov informovať písomne, pri nevyhovujúcich vzorkách aj s upozornením o nevhodnosti vody na pitie. Pripomenú im tiež, že na zodpovedné posúdenie kvality vody na pitie treba vykonať aj analýzu mikrobiologických, biologických a fyzikálno – chemických ukazovateľov. Primárnym riešením je však podľa nich využívanie vody z verejného vodovodu, ktorá má zabezpečenú starostlivosť o jej zdravotnú bezpečnosť.
Posudzované vzorky pochádzali väčšinou z individuálnych vodných zdrojov – studní, prameňov či vrtov. Najviac ich priniesli obyvatelia okresov Banská Bystrica a Žiar nad Hronom. „Zo 14 vzoriek, u ktorých bola prekročená medzná hodnota dusičnanov, bola v dvoch vzorkách stanovená hodnota nad 500 miligramov na liter a v štyroch vzorkách boli stanovené hodnoty dusičnanov nad 100 miligramov na liter. V jednej vzorke vody bola dokonca prekročená najvyššia medzná hodnota dusitanov – 0,5 miligramov na liter – a navyše bola veľmi vysoká hodnota dusičnanov – až 593,76 miligramov na liter,“ uviedla Koppová. Ako dodala, na zhodnotenie dôvodov znečistenia vody dusičnanmi by bolo potrebné poznať miestnu situáciu - či sú v blízkosti zdroja vody možné zdroje znečistenia, či sa v blízkostí hnojí, pestujú plodiny a podobne.