BANSKÁ BYSTRICA. Hroby takmer 150 dejateľov celonárodného i regionálneho významu z rôznych oblastí života spoločnosti pochovaných v Banskej Bystrici mapuje nová publikácia Sprievodca po banskobystrických cintorínoch, ktorú aktuálne vydala banskobystrická radnica.
Osobnosti pochované na rímskokatolíckom cintoríne na námestí Štefana Moysesa, evanjelických cintorínoch na Lazovnej ulici a v Radvani-Kráľovej, židovskom cintoríne na Rudlovskej ceste i na najnovšom mestskom cintoríne a urnovom háji v Kremničke približuje krátkymi životopismi a ich hroby pomôže záujemcom nájsť orientačnými schémami cintorínov i fotografiami náhrobných kameňov.
„Banskobystrické cintoríny sú celkom určite priestorom, kde možno precítiť dejiny regiónu nielen v poznávacej, ale aj emotívnej rovine. Množstvo osobností z dávnej i nedávnej minulosti, ktoré spoluvytvárali našu prítomnosť, môže byť pre nás produktívne a inšpirujúce,“ uviedla autorka publikácie, múzejníčka Jana Borguľová.
Zhruba 60-stranová publikácia vyšla v náklade 500 výtlačkov, z ktorých dvesto si budú môcť záujemcovia bezplatne vyzdvihnúť v mestskom Informačnom centre v historickej Radnici. Ostatné sú určené pre mestské inštitúcie ako archívny materiál či učebná pomôcka.
Na banskobystrických cintorínoch sú pochovaní napríklad skladateľ Svetozár Stračina, bábkar Anton Anderle, maliar Dominik Skutecký, spisovateľ Martin Rázus, operný spevák Štefan Babjak, básnik Mikuláš Kováč, skladateľ Viliam Figuš Bystrý, architekt Ladislav Hudec, básnik Ján Botto a ďalšie osobnosti.
Mesto už pred dvoma rokmi osadilo pri vstupoch do cintorínov v historickom centre – evanjelického na Lazovnej ulici a katolíckeho na námestí Š. Moysesa – informačné tabule, ktoré návštevníkom uľahčujú nájsť miesta posledného odpočinku významných osobností.
Tabule obsahujú zoznam pochovaných dejateľov na príslušnom cintoríne a mapky s vyznačením ich hrobov. Podľa primátora Petra Gogolu sa tak cez hrdosť na odkaz predkov buduje zdravý lokálpatriotizmus.