BANSKÁ BYSTRICA .Výber z ocenených diel autorov, ktorí boli prezentovaní na podujatiach Súčasná slovenská grafika (SSG) v rokoch 1989 až 2011, predstavuje výstava Veni, vidi, vici..., ktorú vo štvrtok otvorila Stredoslovenská galéria v priestoroch banskobystrického Pretória na Námestí Štefana Moysesa. Navštíviť ju bude možné do 2. júna.
Ako uviedla kurátorka Zuzana Majlingová, výstavno-súťažné podujatie Súčasná slovenská grafika vzniklo v roku 1971 ako bienále a podľa štatútu sa ocenené diela stávali majetkom terajšej Stredoslovenskej galérie, ktorá sa od konca 60. rokov profilovala ako inštitúcia špecializovaná na voľné grafické umenie.
Po roku 1989 sa toto podujatie organizovalo ako trienále a dôraz sa kládol na kurátorský výber autorov, čím sa malo predísť pôvodne salónnemu charakteru výstav a nevyváženej kvalite prezentovaných diel v minulosti. Diela následne posudzovali a oceňovali odborné komisie. „V necenzurovaných podmienkach voľná grafická tvorba otvorila širokému vstrebávaniu podnetov z iných výtvarných druhov a médií, naplno využila stále viac dostupnejšie a lacnejšie digitálne technológie.
Rehabilitovali sa autorské a alternatívne prístupy k technikám tlače a na vývin média mala obrovský vplyv aj zdokonaľujúca sa počítačová technika. Počet diel generovaných v prostredí počítača v jednotlivých „porevolučných“ trienále SSG stále narastal a na posledných troch ročníkoch výstavy SSG najvýraznejšie dominovali práve ocenené diela označované ako digitálna grafika.
Opätovný návrat a novú inklináciu k takzvaným klasickým technikám bolo možné sledovať až po roku 2000, skôr však v podobe akéhosi prehodnoteného retro štýlu,“ uviedla Majlingová. Pripomenula, že po roku 1989 sa uskutočnilo sedem podujatí SSG. Trojročný interval bol prerušený v roku 2008, kedy sa z rozhodnutia vtedajšieho vedenia Stredoslovenskej galérie nekonalo. Obnovené bolo opäť v roku 2011, kedy sa uskutočnil 17. ročník tohto podujatia.
Výstava Veni, vidi, vici... ponúka prehliadku grafických diel spolu 23 autorov, medzi nimi napríklad Rudolfa Sikoru, Ivana Csudaia či Juraja Bartusza.