Meniaca sa klíma je faktom, na lokálnej úrovni však zväčša chýba stratégia, ako negatívnym dôsledkom predchádzať.
BANSKÁ BYSTRICA. Neobvykle chladný marec s množstvom nového snehu, záplavy, dlhé letné suchá a po nich intenzívne lejaky s povodňami, ničivé víchrice.
Klimatológovia tvrdia, že sú to dôsledky globálneho otepľovania, ktoré nám ešte prinesú v nasledujúcich rokoch mnohé problémy. Klimatickým zmenám je nevyhnutné čeliť aj na lokálnej úrovni, čo sa však na Slovensku stále podceňuje.
Ladislav Hegyi z Karpatského rozvojového inštitútu (KRI), ktorý prišiel do Banskej Bystrice na pozvanie klubu nezávislých poslancov Banskobystrická alternatíva potvrdil, že v agende rozvoja území sú dopady zmien klímy zväčša stavané do úzadia.
„Adaptácia na dopady zmeny klímy je dlhodobým procesom, ktorý predpokladá podrobný popis dopadov zmeny klímy a na mesto a región,“ dodal.
Súčasťou tohto procesu je hodnotenie zraniteľnosti územia, vypracovanie adaptačnej stratégie a zavedenie adaptačných opatrení do praxe.
Hrozivé štatistiky vie pribrzdiť zeleň
Ide pritom o mimoriadne široký rozsah opatrení, ktoré môžu mestu a regiónu pomôcť zvládnuť klimatické zmeny.
Jedným z nich je napríklad správne využívanie zelene v sídlach, ktorá má nezastupiteľnú úlohu napríklad pri boji s extrémnymi horúčavami počas leta.
Pri posudzovaní úmrtnosti populácie v krajinách EÚ ukázalo, že každé zvýšenie priemernej teploty o jeden stupeň má za následok zvýšenie úmrtnosti o 1 až 4 percentá.
Napríklad pri vlnách horúčav v roku 2003 zomrelo na ich následky v dvanástich krajinách Únie 70-tisíc ľudí. Pritom množstvo a skladba zelene dokážu ovplyvniť teploty na veľkom rozsahu.
Poslanec mestského zastupiteľstva Milan Lichý hovorí, že aj tieto negatívne trendy sú jedným z dôvodov, prečo považujú ochranu životného prostredia za jednu z priorít poslaneckého klubu.
„V ostatnom čase sme zintenzívnili osvetový prístup, napríklad vydaním letáku pre školákov Zelená Banská Bystrica o význame zelene, alebo pravidelnými diskusiami o „zelených témach“ - zeleň, ekologická doprava, prostrediu priaznivé územné plánovanie,“ konštatoval.
Park nie je len miesto oddychu
„Treba si napríklad uvedomiť, aká dôležitá je pri horúčavách dostupnosť parkov s výmerou aspoň 0,50 hektára, je dobré mať poznatky o vodohospodárskej, ozdravovacej, melioračnej, klimatickej a izolačnej funkcii stromov, o protipovodňových opatreniach, ale najmä o potrebe dobrých rozhodnutí samosprávy, vychádzajúcich z kvalitných strategických dokumentov.“
Aj Ladislav Hegyi podľa neho komunálnych politikov nabáda, aby zastavili pre voličov "ľúbivé" aktivity, ako je napríklad výstavba parkovísk na úkor zelene, vytváranie betónových námestí, výstavbu nových obchodných centier a budov s potrebou likvidácie dospelej zelene a jej formálne nahrádzanie mladými stromami niekde úplne inde v katastri mesta: „Môže im to síce priniesť krátkodobý efekt vo forme znovuzvolenia v budúcom období voličmi, ale stávajú sa aj priamo spoluzodpovednými za škody na zdraví a celkovej kvalite života, ktoré im spôsobia."
Leto v centre Banskej Bystrice je z roka na rok teplejšie
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Bystrica je na dobrej ceste
Milan Lichý dodal, že Banská Bystrica sa zapojila v roku 1994 do hnutia Zdravých miest, v roku 1996 podpísala Aalborskú chartu európskych udržateľných miest, pridala sa k Spoločným indikátorom európskych udržateľných miest.
„Máme Plán zdravia ako Miestnu agendu 21, Lokálny akčný plán prostredia a zdravia i ďalšie dokumenty ako je Miestny územný systém ekologickej stability, Generel zelene, sú definované Významné plochy zelene, robí sa Dokument starostlivosti o dreviny a podobne."
Mnohé dokumenty sú len na papieri
Poslanec však zároveň pripomína, že viaceré výzvy a opatrenia zostávajú na papieri a rozhodnutia mesta vychádzajú z momentálnych ekonomických potrieb, tlakov a vplyvov.
„V máji bude zverejnený nový územný plán Banskej Bystrice, v ktorom majú byť regulatívy, vychádzajúce aj zo spomenutých dokumentov. Nie je to však iba o dokumentoch, ale najmä o dobrých strategických i každodenných rozhodnutiach, o činorodom hľadaní rovnováhy vo všetkých oblastiach rozhodovania samosprávy.“