BANSKÁ BYSTRICA. Popraskané murivo na domoch a spodná voda, ktorá udiera do pivničných priestorov. Aj to sú sprievodné javy projektu budovania splaškovej kanalizácie, od ktorého očakávali obyvatelia Slovenskej Ľupče novú kvalitu života. Niektorým z nich však projekt priniesol zatiaľ viac starostí ako radosti.
Patrí k nim aj Gustáv Virág, ktorý popraskané murivo na svojom rodinnom dome a spodnú vodu, vyrážajúcu do pivničných priestorov, dáva do súvislosti so stavbou kanalizácie. Rodina sa už obrátila so sťažnosťou na obec aj dodávateľa stavby.
„Kanalizácia by mala podľa môjho názoru viesť stredom ulice, nie v bezprostrednej blízkosti domu, ako sa to robilo tu, “ dodal. Podľa neho začal dom klesať a na fasáde sa objavili trhliny, ktoré tam dovtedy neboli. V pivničných priestoroch má zas neustále spustené čerpadlo, keďže spodná voda sem neustále vyráža.
„A z vonkajšej strany vidieť, že stavba poklesla a my nedokážeme posúdiť, aké hlboké sú praskliny na dome, “ hovorí manželka pána Virága. V sťažnosti rodina uviedla, že práce ťažkej mechanizácie pod úroveň základov domu mohol dokonca narušiť jeho statiku.
Obec odstúpila sťažnosť rodiny Virágovej zhotovitelovi stavby. Liptovská stavebná spoločnosť ako jeden z dodávateľov konštatovala, že umiestnenie výkopu kanalizačnej stoky sa robilo podľa schválenej projektovej dokumentácie a technologického postupu. Majiteľovi odporučili zdokumentovať stav prasklín s tým, že opätovne posúdia rozsah možných škôd v marci. Ani na začiatku apríla sa však Virágovci opätovného prehodnotenia nedočkali.
Problémy má dodávateľ riešiť komplexne
Zástupca starostu Slovenskej Ľupče Jozef Polievka konštatoval, že obec podnety od obyvateľov sumarizuje a posúva ich na riešenie zhotoviteľovi stavby. Ten by mal pred odovzdaním stavby riešiť podobné problémy komplexne.
Stavbyvedúci Juraj Sedliaček konštatoval, že v prípadoch, ak majú občania pocit, že im vznikla škoda na majetku vplyvom výstavby kanalizácie, treba napísať oficiálnu sťažnosť na obec, ktorá je v tomto prípade stavebníkom. „Obec ju potom postúpi hlavnému zhotoviteľovi – Doprastavu a.s., ktorý bude podľa príslušného úseku iniciovať stretnutie za účasti občana, ktorý si chce škodu uplatniť,“ dodal. Tu sa bude podľa neho nárok na uplatnenie škody porovnávať s monitoringom ciest a budov.
Pred výstavbou kanalizácie si robili záznamy
Stavbyvedúci dodal, že zhotoviteľ si urobil fotodokumentáciou prípadne videozáznamy o tom, ako vyzerali ploty, domy a komunikácie pred výstavbou – teda či neboli nehnuteľnosti poškodené už pred začiatkom prác.
„ Zo stretnutia bude vyhotovený zápis aj s prípadnými kompenzáciami - ak bola sťažnosť oprávnená.
Pokiaľ sa však dá a škody nie sú zásadného rozsahu, najlepšie je ,keď sa občania priamo dohodnú so stavbyvedúcim na príslušnom úseku. Niektoré veci sa dajú vyriešiť priamo na mieste.
Obec získala z fondov Európskej únie a štátneho rozpočtu na výstavbu kanalizácie sumu 14 miliónov eur. Stavbu oficiálne spustili vlani , jej výstavba by mala trvať dva roky.
Popri samotnej kanalizácii zahŕňa projekt aj výstavbu dvoch čistiarní odpadových vôd, ktoré budú kapacitne postačovať na čistenie splaškových odpadových vôd v celej obci.
Celková dĺžka kanalizačnej siete bude viac ako 12,5 kilometra.
Pred stavbou kanalizácie pukliny na domoch neboli
FOTO - JÁN KROŠLÁK