Dievčatá sa venujú každý deň komunikačným zručnostiam v rámci vzdelávacieho programu, anglickému jazyku, samotným krajčírskym zručnostiam či šperkárstvu.
BANSKÁ BYSTRICA. Mladí ľudia potrebujú mať po tom, ako vyjdú detských domovov, akýsi "dom na polceste" alebo ďalší systém dovzdelávania, najmä o tom, čo je normálny život za bránami detského domova. Uviedla držiteľka Krištáľového krídla 2012 za filantropiu Viera Dubačová v rozhovore pre TASR.
Preto založila neziskovú organizáciu Animus Apertus, ktorá sa snaží vybudovať divadelnú krajčírsku dielňu a zamestnať v nej rómske dievčatá, ktoré vyrastali v detskom domove.
S dievčatami najprv Dubačová robila divadelné workshopy a bližšie sa zoznámili. "Adelka Tanková robila asistentku réžie v inscenácii Stoličky podľa Ionesca a v hre Ľuby Lesnej Téma Palach, ktoré sme realizovali v Záhrade Centre nezávislej kultúry v Banskej Bystrici. Počas tejto spolupráce sme sa veľa rozprávali o dievčatách z domovov a o tom, ako by sa im dalo pomôcť," pokračovala Dubačová.
Začali hľadať možnosti, ako ich zamestnať. "Lenže po niekoľkomesačných snahách sme prišli na to, že nijako," konštatovala Dubačová.
Preto vymysleli organizáciu Animus Apertus a začali uvažovať, ako urobiť z dievčat krajčírky. Tak Divadlu z Pasáže, ako aj iným neštátnym divadlám chýbajú divadelné dielne, podotkla Dubačová. "Adelka, a čo keby sme my vytvorili takú divadelnú umeleckú dielňu? Naučíte sa poriadne šiť," približovala dievčatám svoju víziu.
S Adelou napísali projekty, boli podporení Nadáciou Granvia a vďaka tomu rozbehli vzdelávanie. Pomáhajú im aj ľudia z Nadácie Pontis. Dievčatá sa venujú každý deň komunikačným zručnostiam v rámci vzdelávacieho programu, anglickému jazyku, samotným krajčírskym zručnostiam, či šperkárstvu.