Na Farmárskom dni propagovali miestne vidiecke produkty

Návštevníci Farmárskeho dňa v Banskej Bystrici pri nakupovaní v jednotlivých stánkoch využívali špeciálnu menu, ako platidlo používali takzvané bánoše.

BANSKÁ BYSTRICA. Upozorniť na hodnotu vidieka sa rozhodli organizátori regionálneho Farmárskeho dňa v Banskej Bystrici. Ako pre TASR povedal riaditeľ organizátorskej Strednej odbornej školy (SOŠ) Pavel Fiľo, Banskobystrický kraj je najvidieckejším na Slovensku, avšak ľudia ešte stále nepoznajú skutočnú hodnotu vidieka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do areálu SOŠ pod Bánošom v Banskej Bystrici prišlo v sobotu 27. apríla predviesť tradičné jedlá a špeciality približne 20 producentov a predstavilo sa aj 30 remeselníkov. "Sme najvidieckejším krajom na Slovensku a jeden z najvidieckejších regiónov v Európe. Ibaže vidiek si musíme pestovať a pritom si musíme uvedomiť skutočnú hodnotu krajiny. Fabriky, ktoré tu dnes fungujú, časom odídu, tak ako sa to stalo aj v minulosti. To, čo tu zostáva a je trvalé, je pôda. Preto dnes napríklad hovoríme, že jahňacina je najzdravšie mäso a ovce nám navyše pomáhajú ekologicky udržiavať kraj. O tom je Farmársky deň v Banskej Bystrici," uviedol Fiľo.

SkryťVypnúť reklamu

Návštevníci Farmárskeho dňa v Banskej Bystrici pri nakupovaní v jednotlivých stánkoch využívali špeciálnu menu, ako platidlo používali takzvané bánoše. "Keď už otvárame chotár, zaviedli sme aj špeciálnu menu. V skutočnosti je to však o tom, že chceme našich remeselníkov ušetriť od krutosti administratívy. My, ako organizátori, miestnu menu registrujeme a následne to spoločne dávame do poriadku aj z hľadiska daní," vysvetlil riaditeľ SOŠ.

Baraninu, ale aj ďalšie originálne produkty, prišiel ochutnať aj primátor Banskej Bystrice Peter Gogola. "Je to nápad, ktorý ma úprimne teší a verím, že z toho vznikne tradícia. Sásová je sídlisko, kde dnes žije 20.000 obyvateľov a aj v minulosti bolo spájané s vychytenými regionálnymi produktmi. Napríklad sásovské zavárané uhorky boli porovnateľné so znojemskými. Ak niekto tvrdí, že do mesta farmársky deň nepatrí, ja tvrdím, že to nie je pravda. Náš cestovný ruch zakladáme práve na jedinečných lokálnych produktoch, ktoré ľudia nikde inde nenájdu. Či sú to syry, pivo alebo v minulosti legendárne bystrické slivky a výrobky z nich," dodal Gogola.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 683
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 942
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 627
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 796
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 324
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 698
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu